SBS kalkıyor

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, düzenlediği basın toplantısında Ortaöğretime Geçiş Sistemi ve SBS'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Çubukçu, eğitim sisteminin farklı kademelerinin çocukların gereksinimlerini karşılayacak ve onlara yaşam becerileri kazandıracak şekilde yeniden yapılandırılması için sınavların sistem üzerinde oluşturduğu baskının ortadan kaldırılmasının şart olduğunu belirtti.

Çubukçu, uygulanan üç sınavla ortaöğretim kurumlarına geçiş sisteminin, okul dışı kaynaklara yönelimi artırdığına, okulun eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığına ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkilediğine yönelik kamuoyunda geniş bir uzlaşı bulunduğunu söyledi. Çubukçu, katıldığı hemen hemen tüm toplantılarda eğitimcilerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, öğretmen, öğrenci ve velilerin, Seviye Belirleme Sınavı'nın 11-14 yaş aralığındaki çocukları olumsuz etkilediği konusunda fikir birliği içinde olduklarını gördüğünü belirtti. Bu konuda Bakanlığa ve şahsına öğrenci ve velilerden sayısız mektup geldiğini ifade eden Çubukçu şöyle konuştu:

"Sistemi gözden geçirmeye, olumlu ve olumsuz yönleriyle Seviye Belirleme Sınavlarının eğitim sistemimiz içindeki yerini tespit etmeye yönelik Bakanlığımızca bir çalışma başlattık. Araştırmalarımızı akademisyenlerden oluşan bilimsel heyetler ve Bakanlığımız üst düzey bürokratlarının katılımıyla tüm paydaşlarımıza ulaşarak gerçekleştirdik. Bakanlığımız, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerince yapılan bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda Seviye Belirleme Sınavı'nın genel olarak öğrenci, veli, öğretmen, okul ve eğitim sistemi üzerinde olumlu etkileri olmakla birlikte olumsuz etkilerinin de olduğu tespit edilmiştir.

Bunların en önemlilerinden birisi ise çocuklarımızın sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramamalarıdır. Elde edilen sonuçlar ışığında Seviye Belirleme Sınavı'nı kademeli olarak 6. ve 7. sınıflarda kaldırıyoruz. Sarmal yapı içeren müfredat doğrultusunda Seviye Belirleme Sınavı sadece 8. sınıfta yapılacak ve 8. sınıf konularına odaklı olacaktır. Yeni düzenleme ile 2010-2011 öğretim yılında 6. sınıfa başlayan öğrenciler sınavı girmeyecek, bu öğrenciler 2011-2012 öğretim yılında da 7. sınıf öğrencisi olarak yine sınava girmeyeceklerdir. Bu yıl SBS'ye girmiş olan 6. sınıf öğrencileri eski sisteme uygun olarak 7 ve 8. sınıflarda SBS'ye girecekler, bu yıl 7. sınıfta olup SBS'ye katılan öğrenciler, önümüzdeki yıl yine eski sisteme uygun olarak ortaöğretim kurumlarına yerleştirileceklerdir."

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
kedemeli olarak kalkıyor işte önümüzdeki yıl 6.7.sınıflar girmiyor:)

AsenA_38

Yeni Üye
deneme tahtası iyice bi sene koy diğer sene kaldır yine de kalkıyor olmasına sevindim çocuklar çok stresli oluyor

ksk_prens

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
valla biri yem atıyor öbürleri alkışlıyor ztn hay boyle işin

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
değişmeyen tek şey değişim olduğuna göre her şey değişir.

Hazır-Cevap

Özel Üye
Sürekli değişmeside kötü.Tam bu sisteme alışırken çocuklar tekrar eski düzene dön vs.Artık net olarak birşeyler kalmalı.Bir de öss olmadı bu şekilde.Her h.sonu sınava gir tekrar hazrlan.Bir kerede olsun bitsin,sürekli stres altında öğrenciler.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO