Osmanlıcadan Bütünlemeye Kalanlar Burda Birlikte Çalışalım

eylülbalım

Yeni Üye
Bu dersi geçen arkadaşlar da bize yardımcı olurlarsa cok guzel olur kıtabın en basından baslayıp konu konu gıdelım eylule kadar bu dersı ogrenmek için çabalayalım

ECRİN90

Özel Üye
Sorularınız olursa bu dersle ilgili elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ;)

kevin_norton

Yeni Üye
Evet bende yardımcı olmaya hazırım kitabtaki okuyamadıgınız sayfaları buraya yazın ben çeviririm.

eylülbalım

Yeni Üye
tesekkurler arkadaslar osmanlıcadan kalan cok fazla arkadas vardı face dekı grupta gormustum fakat nedense burda yanlız kalmısım :)
konuyu acıp bır sure beklemek ıstedım bıraz kalabalıklasırız dıye ama daha fazla vakıt kaybetmenın alemı yok galıba ben baslıyorum sorularım,kafama takılan seyler oldugunda sızlerın basını agrıtırım artık :) sımdıden tesekkurler

eylülbalım

Yeni Üye
ب ve ona benzeyen harfler م ile yukarıdan yuvarlak bir çizgicikle bitiştirilir.
م harfinin baştaki biçimi yuvarlaklıgını kaybederek düzleşir:

Bu açıklamanın örneği şu şekilde verilmiş:

Sorum şu: bunlardan hangisi be hangisi pe hangisi se hangisi te hangisi nun?

ıkı tane tek noktalı var bellı bırı nun bırı be ıkı tane ıkı noktalı var bellı bırı te ama dıgerı ne?
bunlardan uc noktalı 2 tane olması gerekmıyor mu yanı bırı se dıgerı pe? acıklayabılırsenız ve hangısı hangısı oluyor soyleyebılırsenız sevınırım arkadaslar

ECRİN90

Özel Üye
ب ve ona benzeyen harfler م ile yukarıdan yuvarlak bir çizgicikle bitiştirilir.
م harfinin baştaki biçimi yuvarlaklıgını kaybederek düzleşir:

Bu açıklamanın örneği şu şekilde verilmiş:

Sorum şu: bunlardan hangisi be hangisi pe hangisi se hangisi te hangisi nun?

ıkı tane tek noktalı var bellı bırı nun bırı be ıkı tane ıkı noktalı var bellı bırı te ama dıgerı ne?
bunlardan uc noktalı 2 tane olması gerekmıyor mu yanı bırı se dıgerı pe? acıklayabılırsenız ve hangısı hangısı oluyor soyleyebılırsenız sevınırım arkadaslar
sağdan sola > y, n, s, t, b

eylülbalım

Yeni Üye
öyle bır bıtısme bıcımı var ama demı yanı pe ve mım bıtıstıgınde asagıda 3 nokta olucak

eylülbalım

Yeni Üye
bu arada kendımı osmanlıcadan butunlemeye kalmıs tek ender ınsan olarak gormeye basladım :) :)

merd

Yeni Üye
melis osmanlıca metinler okumadan geçemezsin kuralları bilmen yetmez kuralları öğrendikten sonra bol bol metin okumaya başla 2.sınıf başlamadan metin okumayı hallet yoksa osmanlıca 2 de aşırı zorlanırsın

eylülbalım

Yeni Üye
merd hele ben su konuları puf noktaları bı ogreneyım;
emeklemeden kosulmaz dımı :)
bıtısmelerı ogrenemezsem okuma nasıl yaparım bellı kuralları ogrenmem lazım guzelce kı karsıma cıktıgında zorlanmadan telafuz edebıleyım ...
metınlere daha cok var ben sımdılık ogrendıklerımle kelıme okuması yapıyorum.
ama konularımı tamamlayınca kendımı hazır hıssettıgımde metın okumaları da yapıcam..

ayrıca sımdı metın okumaya calısmamamın sebeplerınden bırı de : okuyamadıgım zaman sevkım kırılıyor sınır oluyorum calısma askı fılan kalmıyor en azından kendımı hazır hıssetmeden uzun okumalara gecmeyı dusunmuyorum :)

eylülbalım

Yeni Üye
offf aöf offff bı kıtap hazırlıyorsun tam yap su işi :

arkadaşlar resımde ornek verıyor guya sıfırdan bu ıse baslayanları dusunmuyorlar gıbıme gelıyor... Verdıgı orneklerın altına hangı harfle hangı harfı bıtıstırdıgını yazsa ölür sanki demi... lütfen hangi harfler hangileriyle bitiştirilmiş yazar mısınız? Bilmemek değil , öğrenmek için çaba harcamamak ayıp değil mi ..

kevin_norton

Yeni Üye
offf aöf offff bı kıtap hazırlıyorsun tam yap su işi :

arkadaşlar resımde ornek verıyor guya sıfırdan bu ıse baslayanları dusunmuyorlar gıbıme gelıyor... Verdıgı orneklerın altına hangı harfle hangı harfı bıtıstırdıgını yazsa ölür sanki demi... lütfen hangi harfler hangileriyle bitiştirilmiş yazar mısınız? Bilmemek değil , öğrenmek için çaba harcamamak ayıp değil mi ..

Şimdi birleştirmede püf nokta.Yani birleşme kuralı şu.Kuyruklarını atıyorsun gerisi aynı.Birde bazı harflerin noktaları var.mesala benin çentiğin altında bir noktası var tenin çentiğin üstünde 2 noktası peltek senin çentiğin üstünde 3 noktası gibi...

eylülbalım

Yeni Üye
Şimdi birleştirmede püf nokta.Yani birleşme kuralı şu.Kuyruklarını atıyorsun gerisi aynı.Birde bazı harflerin noktaları var.mesala benin çentiğin altında bir noktası var tenin çentiğin üstünde 2 noktası peltek senin çentiğin üstünde 3 noktası gibi...
tskler kevın burayı cozdum gecelı baya oldu :) ama gec gordun sanırım olsun cvp yazmıs olman onemlı :) tskler tekrar mıllet osmanlıcadan kalmamıs gıbı valla super hehe

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO