Kosovalı Öğretmenler Açlık Sınırında

ECRİN90

Özel Üye
Savaş ardından ekonomik zorluklarla mücadele eden Kosova’da öğretmenler açlık sınırının altında yaşıyor.

Üretim kapasitesinin sadece yüzde 10'unu değerlendiren Kosova, yıllık 600 milyon euro tutarındaki bütçesiyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bütçenin çok kısıtlı olması nedeniyle memurlarına çok düşük maaşlar verebilen hükümet, öğretmenlere ayda yalnızca 180 euro ödeyebiliyor. 5 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayarak normal bir hayat sürmesi için en az 1000 Euro'nun gerektiği ülkede, öğretmenler 180 Euro'luk maaşlarıyla açlık sınırının altında. Savaştan önce Miloşeviç baskısına boyun eğmeyerek öğrencilere para almadan bodrumlarda gizlice anadillerini öğreten Kosovalı Türk ve Arnavut öğretmenler, savaştan sona durumun ekonomik durumun düzelmesini beklerken, ailelerini binbir zorlukta geçindirmeye çalışıyor.

Başkent Priştine'de Türkçe ve Arnavutça eğitim veren okullarda 2 hafta önce başlayan eğitim yılında, öğretmenler bütün zorluklara rağmen öğrencilerine güleryüzle eğitim veriyor. Yüksek lisans mezunu Türk öğretmen Muharrem Süleyman, “1978'den bu yana Kosova'da Türkçe eğitimi veriyorum. Priştine ve Priştine dışında çalışmaktayım. Şu an maaşım 180 Euro. Üniversite öğrencisi 2 oğlum var. Bir oğlum da ilkokul öğrencisi. Eşim ise çalışmıyor. Hesabını siz yapın. Ben 180 Euro ile nasıl geçinebilirim? Üstelik başka bir yan gelirim de yok. Durumumuz çok zor” dedi.

EMEKLİ MAAŞI 40 EURO
Ders aralarında öğretmenler odasında bir araya gelen meslektaşların en önemli gündem maddesi geçim derdi. Eşi mühendis olan tecrübeli Türkçe öğretmeni Leman Deveci, “41 yıldır çalışıyorum. Emekli olursa emekli maaşı bile alamayacağım çünkü 65 yaşını doldurmam gerek. Emekli maaşı da sadece 40 Euro. Yarın bir hastalığa yakalanırsam ne yaparım?” diye konuştu.

Hayat şartları karşısında ezilmemeye çalışan Kosovalılar, bağımsızlığı elde etmeleri durumunda AB'nin bölgeye yapacağı 2.5 milyar Euro ile biraz olsun nefes almanın hayalini kuruyor. Bağımsızlığın ilan edilememesi durumunda ise yakın gelecekte Kosovalıların yüzde 60'ının ekmek parası bulamayacak durumu gelecekleri tahmin ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara