Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Kahve; hazmı kolaylaştırır, vücuda uyanıklık ve zindelik verir. Ama her şeyin olduğu gibi kahvenin de aşırısının zararı vardır. Türkiye’de kahve yetişmediği hâlde, özel pişirme şekliyle dünyanın pek çok yerinde “Türk Kahvesi” olarak bilinir. Bu bize özel kahveyi daha güzel bir şekilde pişirmek için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

Güzel Kahve Pişirmek İçin,​

-Her şeyden önce kahve için kullanılan su, klorsuz içme suyu olmalıdır. Kireçli bir su olursa, kahveniz tortulaşır ve acır.

-Cezveye kaç kişilik kahve yapıyorsak o miktara göre fincanla su koyun. Bir kişilik kahve için 1 fincan suya, 2 çay kaşığı kahve yeterlidir.

-Eğer kahvenizin az şekerli olmasını istiyorsanız 1, orta şekerli olmasını istiyorsanız 2, şekerli istiyorsanız 3 çay kaşığı şeker koyabilirsiniz.

-Cezve, ateşin üzerine yerleştirildikten sonra içindeki su karıştırılmaz. Fakat kaynamaya başladığı anda kaşıkla karıştırırsanız, kahvenin köpük yaptığını görürsünüz. Kenardaki köpükleri ortaya alıp, karıştırma işlemine son verin.

-Kahvenin taşmasına yakın, yani kahve cezve içinde yükselmeye başladığı anda, cezveyi indirip köpüğü fincanlara pay edin. Bu arada cezveyi hafifçe sallayıp telvenin çökmesini engelleyin. Geriye kalan kahveyi bir taşım daha kaynatıp fincanlara doldurabilirsiniz.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
bilmeyenler için küçük bir püf kullanılan su soguk olursa kahve köpüklü olur:)

Hazır-Cevap

Özel Üye
Ben çok güzel bol köpüklü kahve yaparım.Ortağım yapayım mı sanada bir tane orta şekerli :p

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
hiç fena olmaz talım benim :)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
anlaştık ortagım çikolatalar da benden:p

xyzes

Yeni Üye
bende kahve isterim...
güzel paylaşım olmuş teşekkürler

tbua

Yeni Üye
[COLOR="Magenta"[COLOR="Magenta"]çok seviyorum türk kahvesini teşekkürler güzel paylaşım için [/COLOR][/COLOR]

E

_elmayra_

Misafir
bende bir kahve ustasıyım:D
hem güzel yaparım hem de güzel içerim;)
teşekkürler tatlımcım:)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Hepinize benden kahve o zaman:p
Rica ederim arkadaşlar;)

hayat42

Yeni Üye
hemşom ben fincanda yapıyorum biliyormusun onu fincanda pişiriyorum kahveyi süper oluyor çok degişik bir tat veriyor

tbua

Yeni Üye
aa nasıl fincanda ya hayat 42 anlatırmısın çok enteresan kırılmıyomu sıcaktan fincan, elin de mi yanmıyo

hayat42

Yeni Üye
aa nasıl fincanda ya hayat 42 anlatırmısın çok enteresan kırılmıyomu sıcaktan fincan, elin de mi yanmıyo
tek kişiye fincana suyu koyuyorum 1 tatlı kaşiıgı sonra kahvesini koyuyorum üstüne şeker de koy en küçük göze fincanı koy altı kısık bir şekilde pişir çok karıştırma fincan sıcak oluyor tabi ama kırılmıyor istersen dene bir ama ikram edecgin kişiyi tembihlemeyi unutma yoksa dudagı yapışır fincana:D biraz sogumasını beklesin çok dogal oluyor güzelde köpürüyor afiyet olsun:p

tbua

Yeni Üye
tek kişiye fincana suyu koyuyorum 1 tatlı kaşiıgı sonra kahvesini koyuyorum üstüne şeker de koy en küçük göze fincanı koy altı kısık bir şekilde pişir çok karıştırma fincan sıcak oluyor tabi ama kırılmıyor istersen dene bir ama ikram edecgin kişiyi tembihlemeyi unutma yoksa dudagı yapışır fincana:D biraz sogumasını beklesin çok dogal oluyor güzelde köpürüyor afiyet olsun:p

teşekkürler denicem;)

kevin_norton

Yeni Üye
Tamam ortağım,bitter kahvenin yanında iyi gider :p
Bitter çikolata çok acı değil mi.Ben bir defa aldım yiyemedim.

hemşom ben fincanda yapıyorum biliyormusun onu fincanda pişiriyorum kahveyi süper oluyor çok degişik bir tat veriyor
Haklısın fincanda çayda çok güzel oluyor.Çaya beklerim.

İyi gelsin kahveler.Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır değil mi? Elinize sağlık kızlar.Eminim çok güzel kahve yapıyorsunuzdur.

eskilerde kaldığını düşündüğüm bir söylemdir.artık vefadan yoksun insanlar türediği için ne hatır kalmıştır nede gönül.buna bağlı olarak hatır için çiğ tavuk yiyecek bir babayiğit de kalmamıştır.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
İyi gelsin kahveler.Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır değil mi? Elinize sağlık kızlar.Eminim çok güzel kahve yapıyorsunuzdur.

eskilerde kaldığını düşündüğüm bir söylemdir.artık vefadan yoksun insanlar türediği için ne hatır kalmıştır nede gönül.buna bağlı olarak hatır için çiğ tavuk yiyecek bir babayiğit de kalmamıştır.
Haklısın aslında evet

xyzes

Yeni Üye

bende ilk defa duydum muhakkak denicem :)teşekkür ederim paylaşım için hayat

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
fincanda kahve nasıl tutacan onu ya hu yanmasını istedigine yapacan onu:p

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular