Dikkat! Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Dikkat! Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor

Ünlü sosyal ağ Facebook yeni bir güvenlik şokuyla sarsılıyor. Bir hacker ele geçirdiği hesapların erişim bilgilerini internet üzerinden dağıtmaya başladı. İşte bu iddiayla ilgili ayrıntılar...

Facebook ile başlayan sosyal ağ çılgınlığı günümüzde durduralamaz hale geldi. İnsanlar, tüm olumsuz örneklere rağmen özel hayatlarıyla ilgili detayları bu tarz sitelerde paylaşmaya devam ediyor. Çoğu kullanıcı ise bu bilgilerin sadece arkadaşları tarafından gözlenebildiğini düşünüyor.

Ancak sanal dünyada işini bilen herkes Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerine rahatlıkla ulaşabildiği bir kez daha kanıtlandı. Skull Secuirty adlı bir güvenlik firmasında çalışan beyaz hacker Ron Bowes 100 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinden oluşan özel bir dosya hazırladı.

Korsan 100 milyon kişinin bilgilerini çok rahatlıkla ele geçirdi.

Her isteyen bilgilere erişebiliyor

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, sanal korsan boyutu 2.8 GB, olan bu dosyayı ise Torrent gibi paylaşım platformları üzerinden dağıtmaya başladı. Bowes, ünlü sosyal ağın kişisel bilgileri sakladığı dizene ulaştığını ve buradan rastgele bilgilere eriştiğini açıkladı. Sanal korsan, bu eylemi rahatça gerçekleştirdiğini çünkü yaptığında hiç bir yasa dışı unsur bulunmadığını da belirtti.

Bowes'un savunmasına göre zaten insanlar bu bilgileri kendi istekleri doğrultusunda halka açık bir platformda paylaşıyor. Sanal korsan sadece bu bilgileri bir telefon rehberi gibi bir araya getirdiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan benzer olaylara karşı hiç bir önlem almayan ve sosyal ağ konseptinin tamamen güvenli olduğunu söyleyen Facebook yönetimi ise bu skandal üzerine hâlâ bir açıklamada bulunmadı. Kimliğini umarsızca belli eden sanal korsanın akıbetini ise zaman gösterecek.
Kesin olan tek şey ise ünlü sosyal ağın üyelerinin 1/5'nin kişisel bilgileri artık her istenen tarafından ulaşılabilecek.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
face kadar anlamsız bi şey yok ya hu......

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
dağıtım parası almasınlar birde :D işin şakası güvenlik açığı var facebook'ta ama bunu ayarlaması zor bişi değil ki !

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
kesinlikle canım.Ben kullanmıyorum.Çok anlamsız cidden.
Teşekkürler paylaşom için:D paylaşım değil paylaşom:p
bende kullanmıyorum çok şükür yaklaşmadıgımm her şeyde bir şer çıkıyor:prica ederim twitterim:D

dağıtım parası almasınlar birde :D işin şakası güvenlik açığı var facebook'ta ama bunu ayarlaması zor bişi değil ki !
dagıtım parası:p
ya evet ayarladık sananlarda olmuyor degil :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara