Aöf ikinci üniversite 2010-2011 kayıt işlemleri

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İkinci Üniversite kayıt işlemleri ( Açıköğretim ikinci üniversite )

Yükseköğretim kurumlarında herhangi bir örgün meslek yüksekokulu programına kayıtlı öğrenciler veya bu programlardan mezun olanlar, açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan ve kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları ön lisans programından farklı olmak kaydıyla açıköğretim ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir örgün lisans programında kayıtlı öğrenciler veya bu programlardan mezun olanlar, açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları lisans programından farklı olmak kaydıyla açıköğretim lisans veya ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretimden örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarında hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olamayan, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Bir örgün yükseköğretim programında okuyan veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar ile bu programdan mezun olanlardan açıköğretim programlarına kayıt yaptıranlar, Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısını, Anadolu Üniversitesi’ne %100 fazlasıyla öderler.

Yukarıdaki koşullara uyan adaylar İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

2010-2011 öğretim yılı planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi-----------------25 Ekim 2010 - 26 Kasım 2010
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi------------25 Ekim 2010 - 23 Kasım 2010
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi---24 - 25 - 26 Kasım 2010

Adaylar, AF BAVURU adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek lisans programları,

• Felsefe, (Açıköğretim Fakültesi)
• Sosyoloji, (Açıköğretim Fakültesi)
• Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, (İktisat Fakültesi)
• İktisat, (İktisat Fakültesi)
• Kamu Yönetimi, (İktisat Fakültesi)
• Maliye, (İktisat Fakültesi)
• Uluslararası İlişkiler, (İktisat Fakültesi)
• İşletme, (İşletme Fakültesi)
• Konaklama İşletmeciliği, (İşletme Fakültesi) *

Lisans programlarının birinci sınıfına veya

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek Açıköğretim Fakültesi ön lisans programları,

• Adalet,
• Bankacılık ve Sigortacılık,
• Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,
• Dış Ticaret,
• Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım,
• Emlak ve Emlak Yönetimi,
• Ev İdaresi,
• Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım,
• İlahiyat,***
• İnsan Kaynakları Yönetimi,
• İşletme Yönetimi,
• Kültürel Miras ve Turizm,
• Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans,
• Lojistik,
• Marka İletişimi,
• Medya İletişim,
• Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,
• Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,
• Özel Güvenlik ve Koruma, **
• Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi,
• Radyo ve Televizyon Programcılığı,
• Sağlık Kurumları İşletmeciliği,
• Sosyal Bilimler,
• Sosyal Hizmetler,
• Spor Yönetimi,
• Tarım Önlisans,
• Turizm Otel İşletmeciliği *
• Yerel Yönetimler,

Ön lisans programlarının birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler.

* Bu programa alınacak öğrenciler 3 ay süreli zorunlu staj yapacaklardır.

** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, kız adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

*** Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı uzaktan eğitim sistemine göre dönemlik-kredili olarak yürütülmektedir. Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı’na “İkinci Üniversite” kapsamında planlanan internet başvuru ve kayıt işlemleri 18 – 23 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, AF BAVURU adresinden başvurularını yapabilirler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bu gün Anadolu üniversitesi açıköğretim merkez büroya açıköğretim okuyanların veya açıköğretimden mezun olanların sınavsız olarak aöf de ikinci üniversite okuyup okuyamayacaklarını sordum. Gelen Cevabı aynen yzıyorum arkadaşlar.

-------------------------------
Sayın Ömer EVRAN,

Her hangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans veya ön lisans programlarında kayıtlı öğrenciler, belli bir kontenjanla sınırlandırılmış bölümler hariç aynı alanda olmamak üzere açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Açıköğretim programlarından mezun olanlar başvuru yapabilirler, ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

2010-2011 öğretim yılı “İkinci Üniversite” internet başvuru ve AÖF bürolarından kayıt işlemleri 25 Ekim - 26 Kasım 2010 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. İnternet başvuru ve kayıt işlemlerini http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden takip edebilirsiniz. (İnternet başvuru sitesi kayıt dönemi öncesinde aktif olacaktır.)

Bilgilerinize rica ederiz.

T.C.
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
Açıköğretim Fakültesi
Merkez Büro Yöneticiliği
Yunusemre Kampüsü 26470 / ESKİŞEHİR

Web: Anadolu Üniversitesi
Büro Web: TC ANADOLU NVERSTES AF INTERNET HZMETLER
E-mail: merkezburo@anadolu.edu.tr
Tel: +90 222 320 69 06 - 330 81 77 - 330 84 15 - 330 41 21

NOT: Göndereceğiniz elektronik postalarınızda adınızı, soyadınızı ve T.C. kimlik numaranızı bildiriniz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
BİLGİLENDİRME

Program: İkinci Üniversite
Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2010 00:00 - 26 Kasım 2010 17:00
Mazeretli Kayıt Tarihi: 24 Kasım 2010 - 26 Kasım 2010, mesai saatleri

Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.

Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.

KAYIT ADIMLARI

* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu yapınız.
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.

BAŞVURU VE KAYIT

1) BAŞVURU

İkinci Üniversite başvuru koşulları aşağıdadır:

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans ve önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, belli bir kontenjanla sınırlandırılmış bölümler hariç aynı alanda olmamak üzere açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler. Açıköğretim programlarından mezun olanlar başvuru yapabilirler, ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

* Herhangi bir yükseköğretim programından mazun olanlar ile 2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, belli bir kontenjanla sınırlandırılmış bölümler hariç, alanları dışındaki Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya ön lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler. İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabileceğiniz programların listesi için tıklayınız.
* ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler başvurabilirler.
* Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile Türkiye'deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler başvuruda bulunabilirler.
* Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
* Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
* Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
* Açıköğretim programlarından mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 25 Ekim 2010 - 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet'ten başvuru işlemleri 26 Kasım 2010 saat 17:00'da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.

Sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasında, AÖF Büro-Web Hizmetleri sitesine girmeniz için gerekli olan AÖF Büro-Web site şifresi de bulunmaktadır. Bu şifre sayesinde AÖF Büro-Web Hizmetleri sitemize girerek adres, büro, sınav merkezi, telefon numaraları, e-posta adresi gibi kişisel bilgi değişikliğinizi gerçekleştirebilir, öğrencilikle ilgili diğer bilgilere ulaşabilir ve AÖF E-Posta Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasının başkalarının eline geçmesini ve görülmesini engelleyiniz. AÖF Büro-Web site şifresi size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır.

Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.

2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kayıt anında AÖF Bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız.

* Gerekli Olan Belgeleri Tıklayarak Öğrenebilirsiniz.

Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini kayıt anında AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.

Şehit veya malul çocukları ise "Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı" ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.

3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ

Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 25 Ekim 2010 - 26 Kasım 2010 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.

Ödeyeceğiniz miktarı buradan öğrenebilirsiniz.

4) KAYIT

Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 25 Ekim 2010 - 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF bürosunun adresini öğrenmek için tıklayınız.

KILAVUZLAR

Öğrenci Kılavuzu PDF MS Word

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara