ÖSYM'de Yeni Bir Skandal Daha

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
ÖSYM'de Yeni Bir Skandal Daha ÖSYMnin Kurumsal Şifresi İnternete Düşünce
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Branş Bazında Sıralama' Sırrı Delindi.

Bazı branşlarda 90 puan üzeri alan aday sayısının kontenjan sayısını aştığını gören öğretmen adayları umutsuzluğa kapıldı.

KAMU Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) forumlarında sınav iddialarını paylaşan öğretmen adayları
cumartesi gecesi
ÖSYM'nin kurumsal erişim sitesinden alınan 2010 branş sıralamasına ulaştı. Bu bilgilerin
ÖSYM'nin
bilgi paylaşımı için kurumlara verdiği şifrenin kullanılmasıyla elde edildiği anlaşıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı
'nın son iki yılda saklı tuttuğu bu sıralamaya
T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi - ÖSYM/BİB adresinde kullanıcı adı "kurum"
şifre olarak "kuramsal" yazılarak ulaşıldı. Bu şifreler forum sitelerinde paylaşıldı. Bu verileri değerlendiren sitelerdeki yorumlarda şu soru işaretleri öne çıktı:

Taban gerçekçi mi

"153 kadro ayrılan fizik öğretmenliğine adaylardan 233
155 kadro ayrılan kimya öğretmenliğinde 138
213 kadro ayrılan biyoloji öğretmenliğinde 124 aday 90 puanı aşıyor. Listelerde
bakanlığın
'kontenjanın üç katı aday' ilkesine uymayarak
5-6 kat adayı sıralamaya aldığı görüldü. Böylece adaylara umut pompalandığı
tepkilerin azaltılmaya çalışıldığı savunuluyor. Bazı alanlarda kadroya alınma barajının 90 puan sınırında kalması sürpriz olmayacak. Fen-edebiyat fakültelerinin eğitim dışındaki bölümlerinden mezun olanlar da formasyon almak şartıyla öğretmenliğe başvuruyor. 2010
KPSde fizik bölümünden mezun olanların başarısı eğitim fakültesi mezunlarından yüksek. Fizik dalında 90 puanı aşan 233 adaydan 155'i eğitim fakültelerinden değil."

Daha zor değilmiş

Öğretmen adayları
ÖSYMBaşkanı Ünal Yarımağan'ın açıklamalarını da dikkatle takip ediyor. Yarımağan'ın
"Başarı ortalaması 52'den 61'e yükselmiş. Demek ki geçen seneye göre sorularda ciddi bir kolaylaşma var" sözleri
ÖSYM
verileriyle yanıtlandı. Kurumun sitesinde yayınlanan istatistiğe göre
geçen yılki ortalama 52 değil
59
7. Adaylar
ayrıca geçen yılki standart sapmanın 20
6
bu yılkinin 20
8 olduğuna dikkat çekerek
"Soruların kolaylığında anlamlı bir değişim yok
standart sapma hemen hemen aynı" dediler.

'İki yılımız çalındı'

2010 KPSS'ye girenlerin puanı 2 yıl geçerli olacak. Soru sızdırma veya kopya iddialarını gündeme getiren öğretmen adayları
forumlara "Sadece bu yılımızı değil
gelecek yılımızı bile çaldılar" gönderiyorlar
.

(Hürriyet) (Doğan Haber Ajansı)

DAMLA^^

Yeni Üye
gerçekten çok kötüye gidiyor duyduğum kadarıyla istifalarda var çünkü olay çıkılmaz bir hal aldı..Allah (c.c) sonumuzu hayır etsin..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara