osmanlıcaya baslamak için..

yaban_gulu77

Yeni Üye
arkadaşlar bu yıl türk dili ve edebiyatı bölümünü kazandım, osmanlıcadan Faruk Kadri Timurtaş ın yardımcı kitabını aldım. osmanlıca için ilk önce nelerden başlamam gerekiyor? harflerin birleşmeleri çok farklı, birleştiği zaman harfleri tanıyamıyorum, önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler

torito

Yeni Üye
butun harfleri yalın halleriyle en az 20 kez yazman lazım , tabii bu sayı ne kadar fazla olursa pratik kazanman o kadar kolay olu ve gözle beyin bir süre sonra alıştıktan sonra iki üç harflik kelimelere başlıyosun sonra 4-5 harflik kelimelere sonra bir iki kelimeden oluşan kısa cümlelere '' ali oku, emel topu tut gibi aynı ilkokuldaki gibi sonrasında bilinen ata sözleri ve deyimlerden başlamanı tavsiye ederim... EN sonrasında zaten herşey çözümlenmiş olmaya başlar kendiliğinden göreceksin...Ben ilk başladıgımda harfleri ezberlemeye bile ihtimal vermiyordum düz okumya 7-8 ayda gecersizn. Yanlız hergun düzenli okuma çalışma gerekli yoksa cok cabuk unutuluyor..Harfleri 32 harfi yani hergun yazabildigin kadar yaz 5 kere falan 10 günde düzenli çalışmayla ezberlemiş olacaksın... sonrasında yukarıda anlattığım sıralamayı takib edersen başarıya ulaşmış olursun..Yanlız unutmaki 1 gun bile ara vermemen lazım...sakın diğer harflere takılma önce yalın harfleri ezberlemen şart diğerlerini bu yalınları tam bildikçe önce gorecegin kısa kelimelerle gözler pratiklik kazanıyor ekstra onları ezberlemeye veya yazmana gerek yok...

Başarılar...

BilgeC

Yeni Üye
yanlış yere yazmışım :) değiştirilmiştir...:cool:

BilgeC

Yeni Üye
Hayırlı olsun bu arada yaban_gulu77 :eek:

kevin_norton

Yeni Üye
hayırlı olsun yabangülü.kontenjena geçmişsin maşallah.

ECRİN90

Özel Üye
arkadaşlar bu yıl türk dili ve edebiyatı bölümünü kazandım, osmanlıcadan Faruk Kadri Timurtaş ın yardımcı kitabını aldım. osmanlıca için ilk önce nelerden başlamam gerekiyor? harflerin birleşmeleri çok farklı, birleştiği zaman harfleri tanıyamıyorum, önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler
Tebrik ederim öncelikle :) ve doğru kitaptan başlamışsın çalışmaya, ben de ilk o kitaptan başlamıştım. Başta zorlanabilirsin elbette ama bu seni korkutmasın. Daima yazarak çalışmanı öneririm. Harflerin birleştirmelerini kendin yapınca nasıl oldugunu daha rahat kavrarsın. Bol bol yaz ve pratik yap ;) İyi çalışmalar..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO