özgürlük nedir?

eebru

Özel Üye
:) kendini tanımakla ögür olunmaz ki
özgür olmak kimseye hiçbirşeye bağlı olmamaktır
kendini tanımakla alakası yok

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Özgürüz ama belli kurallar,ahlak çerçevesi içinde hiç kimse tam özgür değildir.

Nmzgl

Yeni Üye
Anlatamadım. Özgür olmak isteyen insan ne yapar? Yada ne yapmak için özgür olmak ister? Ne arar? Neyi ister? ve neden ister? İşte bu soruları cevabı bize doğruyu verir. O yüzden de ne istediğimizi neden istediğimizi bilmeliyiz. Bunları bilince de zaten insan aslında kendisinin özgür olduğunu ama yaşamak zorunda olduğu hayat şartları sebebiyle böyle hissettiğini bulacaktır. Sorun insanda değil sistemde.

eebru

Özel Üye
:) ben mesela pişamalarımı çok seviyorum çok rahat ve rahat takılmayı seven biriyim ben özgür biriyim sistem yanlış diyip pişamalarımla dışarı çıkmam doğru mu??

Nmzgl

Yeni Üye
Tamamen öyle. Senin özgürlüğünü yani pisamalarınla dışarıyı çıkmamana sebep dışardan gelecek tepkilerden çekinmen. Yoksa sana kalsa hiçbir proble yok.

eebru

Özel Üye
evet ama öle yapsam bana deli derler dimi insan kendi için yaşamıyor işte o yüzden özgür diil..

Nmzgl

Yeni Üye
walla bana sorsan haklısın ama dedim ya sorun sende değil çevrede. İnsan kendi içinde ne istediğini biliyorsa nasıl rahat ve mutlu olacağını biliyorsa özgürdür. Ama çevre baskısı bu isteklerinin önüne geçiyorsa bu onun değil çevrenin suçudur. Bu yüzden aslında sen özgür olmayı değil kurallı yaşamayı seçiyorsun. Hipi ler vardı eskiden şimdi ne diyorlar bilmiyorum. Onlar kendilerinin özgür olduğunu , çevreye uymaları gerekmediğini düşünür canlarından geldiği gibi hareket eder ve yaşarlardı. Dedim ya ne yapmak istediğini gerçekten isteyip istemediğini sorgulamak gerek biraz da :)

brkpp

Yeni Üye
Özgürlük, kısıtlılığınızın ne kadar az olduğudur. Bunula birlikte özgürlük sonsuz değildir. her özgür aynı zamanda kısıtlıdır ancak kimi insanlar çokkısıtlıyken kimileride az kısıtlı oluyor ve bu az kısıtlı olanalr kendilerine Özgür adı veriyor.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO