~~ MANTI ~~ Vazgeçilmez lezzet

in trouble

Yeni Üye

Malzemeler
400 gr Mantı hamuru (250 g kıymadan hazırlanmış iç ile doldurulmuş)
750 gr yoğurt sosu
2 çorba kaşığı
1 çay kaşığı kırmızıbiber

Yemeğin Tarifi

Bir tencereye 8-10 su bardağı su koyun, 1 çorba kaşığı tuz katın. Suyu bir taşım kaynatın. Su kaynayınca mantıları 3-4 parti halinde, her defasında yaklaşık 2 su bardağı dolusu mantı olacak kadar, kaynar suya atıp, hafif diri kalacak biçimde 10-12 dakika haşlayın. Delikli kepçe ile sularını iyice süzdürerek bir kaba aktarın. Sıcak olarak bir kenarda bekletin.

Yoğurt sosunu küçük bir tencereye koyun. Bu tencereyi rahatça alabilecek büyüklükte bir başka tencereye ise yarıya kadar kaynar su koyun. Yoğurt sosunun bulunduğu tencereyi, büyük olanın içine oturtup, ağır ateşte yoğurt sosunu ılındırın.

Mantıları önceden ısıtılmış çukur tabaklara aktarın. Üzerlerine ılık yoğurt sosunu Pökün. Küçük bir sahanda kalan 2 çorba kaşığı margarini eritin. Yağ kızınca kırmızıbiberi ekleyip iyice karıştırın.

Biberli yağı yoğurt sosunun üzerine gezdirip, mantıyı sıcak olarak servis yapın.

Abowww yemede yanında yat yiyosa ;);)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
2007 de yapılmış bu ya hu bayatlamıştır:haha
Hmm yollasana bana da bundan :p
Ama mantı hamurunun nasıl yapıldıgını anlatmamışsın ki ben bu mantıya mantı demem:p

in trouble

Yeni Üye
yavv hayret ediyorum sana ya gidionda mantı deil tarihi gözüne çarpıyo :) valla yazıodu aldım yapıştırdım ne yazıosa odur :)

Hazır-Cevap

Özel Üye
Şimdi her şey hazır dondurulmuşundan tut,marketlerde hazır bile var,al su kaynat ve pişir yee :)
Öncedenmiş uğraşmak :)
Yinede teşekkürler ...

in trouble

Yeni Üye
rica ederim... ama elde ve kendin yaptığının lezzeti farklı oluyor ya :)

Hazır-Cevap

Özel Üye
Orası ayrı tabii ki ama ben üşenirim :) :)

Sen yap istersen hep birlikte yiyelim :)

AsenA_38

Yeni Üye
elde yapılanın tadını markettekiler tutmuyo markettekiler makarna gibi bişey içlerinde de soya var ...yani demem o ki her mantıya mantı denmez mantıyı evde yapacaksın taze taze de yiyeceksinn ımmmm:zuz eh bi kayserili olarak market mantılarını protesto ediyorum :p:haha;)

Hazır-Cevap

Özel Üye
elde yapılanın tadını markettekiler tutmuyo markettekiler makarna gibi bişey içlerinde de soya var ...yani demem o ki her mantıya mantı denmez mantıyı evde yapacaksın taze taze de yiyeceksinn ımmmm:zuz eh bi kayserili olarak market mantılarını protesto ediyorum :p:haha;)
Kayseri mantısıda yedim ama güzeldi,evdekininn yerini tutmaz tabii ki zahmetli ve zaman ayırman gerekli.Soya olduğunu biliyorum ama pratiklik açısından en kolayı oo ..:)

kevin_norton

Yeni Üye
ben size italyan mantısı ravyole (RAVİOLİ ) yapayım.peynir ve hamurdan yapılıyor.en son hamurlar su da haşlanıp servis ediliyor.taze feslegenle birlikte.

kevin_norton

Yeni Üye
evet peynirli mantı.ama diğer versiyonları da var tabii ki.piroo mu onu duymadım.hangi dilde bu acaba.

AsenA_38

Yeni Üye
yöresel galiba iç anadolu:haha

seher

Özel Üye
çok severim mantıyı .hele kardeşim her gün olsa yer.açması ben biliyorum manntı açmayı pek zahmetli ama tadınada doyum olmuyor paylaşım için teşekkürler in trouble

in trouble

Yeni Üye
çok severim mantıyı .hele kardeşim her gün olsa yer.açması ben biliyorum manntı açmayı pek zahmetli ama tadınada doyum olmuyor paylaşım için teşekkürler in trouble
Rica ederim :) bende hastasıyım :)

amel

Yeni Üye
güzel tarif ellerinize sağlık ama yapmaya üşenen arkadaşlar için sosyete mantısını tafsiye ederim tarifini paylaşıcam...

kevin_norton

Yeni Üye
adı neden sosyete mantısı amel hanım.mı desem bayan mısınız.yanlışsa kusura bakmayın.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara