Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı

sonsuz_nur

Özel Üye
Nasıl bir sadakat örneğidir bu; İSMAİL'in bıçağın karşısında asil duruşu..
ve İBRAHİM'in bizlere verdiğimiz sözde durmanın ehemniyetini sunuşu..

göktuğun

Yeni Üye
Ben sadece dilbilgisi gücüme dayanarak kurban kelimesinin asıl anlamı ve Türkçe"deki karşılığı hakkında yorum yapdım.Evet tekrar ediyorum.İbrahim"in oğlu İsmail"i kurban etmeye kalkması bir efsanedir.Hayal gücü çok geniş olan ortadoğu milletleri bu efsaneye inanmışlardır.Çünkü gelenek diye birşey vardır ve o korkunç birşeydir.

in trouble

Yeni Üye
Ben sadece dilbilgisi gücüme dayanarak kurban kelimesinin asıl anlamı ve Türkçe"deki karşılığı hakkında yorum yapdım.Evet tekrar ediyorum.İbrahim"in oğlu İsmail"i kurban etmeye kalkması bir efsanedir.Hayal gücü çok geniş olan ortadoğu milletleri bu efsaneye inanmışlardır.Çünkü gelenek diye birşey vardır ve o korkunç birşeydir.
Kardeşim hala aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun ve sana ayet gösteriyorum bu kıssanın rivayet olmadığına dair sen hala rivayettir deyip ayete karşı geliyorsun.Artık bu senin bileceğin iş inanıp inanmamak.

sonsuz_nur

Özel Üye
boşver in trouble o bu zmana kadar böyle inanmış bundan sonrada kms einandıramaz kendine gelmedkçe kmsenin inancına müdahale etme hakkımız yok biz dogru olanı söyldk dogruyu bulmak ona ait bundan sonra

in trouble

Yeni Üye
Haklısın sonsuz nur bende burda bıraktım zaten gereken herşeyi söyledim ve sonunda artık kapattım inanıp inanmamak ona kalmış artık bu konuyuda burda kapadım artık ...

sonsuz_nur

Özel Üye
bencede sonunda tartışma çıkacak gibi duruyo çünkü

göktuğun

Yeni Üye
Ben de zaten tartışma niyetinde değilim.Neticede burası eğitim öğretime dönük bir yer.

AsenA_38

Yeni Üye
konu için teşekkürler bayramdan önce tv de de çok kez söylendi fakat bilinçli davranan çok azdı herşey çocukların gözleri önünde yapıldı yine ... kurban kesmek vacip bir ibadet olmasaydı bu şekilde hayvan kesimleri beni de çok üzerdi ...zaten kesilmelerinden çok işkence çektirilmelerine dayanamıyorum ... ne yazıkki her sene işin ehli olmayan bıçağı alan kesime kalkışıyor ben bu kişilerin cana değer vermediklerini düşünüyorum ...

bu sene bizim burda güzel uygulamalar vardı ... kesimi yapacak olan kişi hayvanla nasıl ilgileneceğini iyi biliyordu hayvan kendini bırakana kadar boynunu okşamaya devam edip ve bir iki bıçak darbesiyle tamamladı ...

E

_elmayra_

Misafir
Eğer kesmek en büyük ibadetse, çocukların baktıkları, sevdikleri kuzuyu onların gözleri önünde kesmek ‘cennetlik'se... Çocuklar büyüdüklerinde, yine ‘Allah için' ve ‘ibadet' adına kesmekte bir sakınca görmezler.
Dahası; kesilen bir baş, çırpınan bir canlı ve fışkıran kandan sonra gelen lezzet arasında ilinti kuruyor insan beyni.
İlkellik ile çağdaşlık arasındaki fark bu.

E

_elmayra_

Misafir
konu için teşekkürler bayramdan önce tv de de çok kez söylendi fakat bilinçli davranan çok azdı herşey çocukların gözleri önünde yapıldı yine ... kurban kesmek vacip bir ibadet olmasaydı bu şekilde hayvan kesimleri beni de çok üzerdi ...zaten kesilmelerinden çok işkence çektirilmelerine dayanamıyorum ... ne yazıkki her sene işin ehli olmayan bıçağı alan kesime kalkışıyor ben bu kişilerin cana değer vermediklerini düşünüyorum ...

bu sene bizim burda güzel uygulamalar vardı ... kesimi yapacak olan kişi hayvanla nasıl ilgileneceğini iyi biliyordu hayvan kendini bırakana kadar boynunu okşamaya devam edip ve bir iki bıçak darbesiyle tamamladı ...
En azından insanlığını kaybetmemiş insanları görmek sevindirici

By_tr

Özel Üye
konuyu temellendirdiğin için teşekkürler in trouble

konuyu dramatize etmeye gerek yok bence sonuçta eti yenen hayvanları bu amaçla besliyoruz ve kesip tüketiyoruz güzel olan yanı şu bunu yaparken aynı zamanda dinmizin bi buyruğunuda yerine getirip Allaha yaklaşmış oluyoruz

in trouble

Yeni Üye
konuyu temellendirdiğin için teşekkürler in trouble

konuyu dramatize etmeye gerek yok bence sonuçta eti yenen hayvanları bu amaçla besliyoruz ve kesip tüketiyoruz güzel olan yanı şu bunu yaparken aynı zamanda dinmizin bi buyruğunuda yerine getirip Allaha yaklaşmış oluyoruz
Rica ederim. Çok güzel açıklamışsın sanada ayrıyetten ben teşekkür ederim.

E

_elmayra_

Misafir
Herkes aynı şekilde düşünmek zorunda mı?HAYIR!
Benim anlatmak istediğim kurban kesilmemesi değil.Zaten ben istemesem de bu hayvanlar kesiliyor bir şekilde kurban bayramında ya da diğer zamanlarda.Bilinçli kesim yapılmasını istiyorum.

Ayrıca da Allah'a yaklaşmak için bir çok yol var.Ha herşey yapılmışsa ve sadece kurban kesmek kalmışssa o da yapılsın tabi.
İşyeri sahibidir işçilerinin maaşını vermez kendi lüks içinde yaşar.Sonra bayram gelir bir koyun ya da dana keser cenneti garanti eder.Ya da sizin deyiminizle Allah'a yaklaşır.
İnsanlara zarar verir.İçki içer kumar oynar zina yapar vs vs Sonra bayram gelince bir kurbanlık keser cenneti yine garanti eder.Ya da sizin deyiminizle Allah'a yaklaşır.
Ben bu tarz kişilerin yaradanları ile uzaktan yakından alakadar olmadıklarını düşünüyorum.kurban keserek kendilerini temizlemeleri zor.Daha köklü bişeyler yapmaları lazım.

By_tr

Özel Üye
Benim anlatmak istediğim kurban kesilmemesi değil.Zaten ben istemesem de bu hayvanlar kesiliyor bir şekilde kurban bayramında ya da diğer zamanlarda.Bilinçli kesim yapılmasını istiyorum.

Ayrıca da Allah'a yaklaşmak için bir çok yol var.Ha herşey yapılmışsa ve sadece kurban kesmek kalmışssa o da yapılsın tabi.
İşyeri sahibidir işçilerinin maaşını vermez kendi lüks içinde yaşar.Sonra bayram gelir bir koyun ya da dana keser cenneti garanti eder.Ya da sizin deyiminizle Allah'a yaklaşır.
İnsanlara zarar verir.İçki içer kumar oynar zina yapar vs vs Sonra bayram gelince bir kurbanlık keser cenneti yine garanti eder.Ya da sizin deyiminizle Allah'a yaklaşır.
Ben bu tarz kişilerin yaradanları ile uzaktan yakından alakadar olmadıklarını düşünüyorum.kurban keserek kendilerini temizlemeleri zor.Daha köklü bişeyler yapmaları lazım.
duru bizler hayvanlara eziyet verilerek kesilsin istemiyoruz aynı fikirdeyiz canilik konusunda islamda karşıdır hayvanlara eziyet edilmesine
herkesin günahı kendine dediğin gibi bir sürü kötü şeyi yapıpta kurbanla Allaha yaklaşacağını düşünmek saçma ama kesenlerede "-efendim siz böle böle günahlar işliyorsunuz kurban kesmeyin boşana" demekte saçma bu tür örneklere bakarak dinimizin ve geleneklerimizin buyruğunu sorgulamak haddimiz değil bence

in trouble

Yeni Üye

bak hala aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun bi diyorsunki ben kesilmesine değil eziyet edilmesine karşıyım , sonra direk kurban kesilmesine karşıyım dedin şimdi yine kurban kesilmesine değil bilinçsiz kesilmesine karşıyım diyorsun yeni senin dediklerinin biri birini tutmuyor.Ben sana gereken cvpların hepisini verdim bu dediklerinin hepsi önceki cvplarımda gayet açık bir şekilde var.

bu arada öteki yazdıklarına cvp verim.Bİr insan hertürlü kötülüğü yapar sonra gelir kurban keser cenneti garantiye alır demişsin. Böyle birşey olabilirmi hiç,benim yazdıklarımdan böyle bir sonucun çıkması imkansız,lütfen ayetleri ve yazdıklarımı dikkkatli oku.
aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun.bu konuda fazla bir şey yazmayacağım artık.gerekn herşeyi yazdım çünkü. Artık inanıp inanmamak sana kalmış.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz