Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Eğer çocuk istiyorsa kurban kesimini uzaktan izletilmesinin uygun olacağını bildirdi.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümünden Dr. Humen Can Elmi
Kurban Bayramının çocuklara sosyal boyutu ile anlatılması önerisinde bulundu. Elmi
kurban kesimini çocuklarına izletmek isteyen ailelerin
bu konuda çocuklarını görecekleri görüntüler hakkında önceden hazırlamaları gerektiğini ve eğer çocuk istiyorsa kurban kesimini uzaktan izletilmesinin uygun olacağını bildirdi.

Elmi yaptığı yazılı açıklamada
kültürel gelenekleri çocuklara anlatırken ailelerin ön hazırlık yapmaları gerekebildiğine işaret etti. Günümüzde
eskiye oranla çocukların kesici aletleri görmelerinin ve kurban kesimini izlemelerinin çok daha azaldığını ve farklı anlamlar kazandığını kaydeden Elmi
kültürel gelenekler uygulanırken çocuğun psikolojisini de göz önüne alarak hareket etmenin uygun olacağını söyledi.

Eti kasapta bile görmeyen
soslanmış
işlenmiş ürünleri marketlerde gören insanlar için doğal bir yaşantı da olsa kesmenin
öldürmenin
kan akıtmanın
parçalamanın
pişirip-yemenin son derece uzak olduğunu vurgulayan Dr. Elmi
şunları söyledi:

''Kurban kesim törenini çocuklarına izletmek isteyen ailelerin
bu konuda çocuklarını görecekleri görüntüler hakkında önceden hazırlamaları gerekir.

Eğer çocuk istiyorsa uzaktan izleyebilir. Bu bazen bir güç-dayanıklılık gösterisi olarak
kendini ispat için yapılabilir. Babasından görsün
gerçekleri bilsin
ileride o da yapacak diye çocuğu zorlamak tüm hayatı etkileyen üzücü anılara sebep olabilir. Kanlı görüntülere ve kesici aletlerin kullanımlarına alışkın olmayan bir çocuğa
kesim anında hayvanı yakından izletmek; kanı
çıkan hırıltıyı
kokuyu
ölürken ayaktaki seğirmeyi göstermek-yaşatmak
kurbanlıktan yerken veya yedikten sonra (Bak senin beslediğin kuzuyu yedik) gibi ifadeler kullanmak
kurbanın kanını alnına sürmek çocukta psikolojik sorunlar yaratabilir.

Normal et yemesine rağmen kurban eti yiyemeyen
çiğ et kokusundan rahatsız olan
ete dokunamayıp
kesemeyen
hatta hiç et yiyemeyen veya sadece yemeklere kıyma formunda katılırsa yiyen insanlar hiç az değildir. İstemeden de olsa bu yaşantılara şahitlik edenlerde
et yememe
yemek yememe
aileye yapışma
çeşitli korkular
nefes alamama
ağlamalar
uykuda sıçrama-sayıklamalar olabilir. Sıcak
yumuşak davranıp
soru sormasına müsaade etmek
güven vermek yararlı olacaktır.''

''ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİĞİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR''
Kurban kesiminin kanlı bir süreç olduğu için çocukların alışık olduğu görüntüler olmadığını kaydeden Elmi
bu nedenle Kurban Bayramı boyunca çocukların oldukça hassas olan psikolojilerinin bozulmaması için anne babaların bilinçli olması gerektiğine işaret etti.

Asıl üzerinde durulması gereken konunun Kurban Bayramının sosyal boyutu olduğunu ifade eden Elmi
çocuklara
fakir insanların bu bayramda et yeme olanağına kavuştuğunun anlatılabileceğini belirtti. Dr. Elmi
yine paylaşmanın
büyükleri saymanın
tanımasalar bile insanlarla bayramlaşıp-selamlaşmanın
çocukları sevindirmenin
çocuklara asıl öğretilecek konular olduğunu kaydetti.

0–6 yaş döneminin
çocuğun manevi ve dinsel ögeleri pek de anlayamadığı bir dönem olduğunu anlatan Elmi
şunların altını çizdi:
''Çocuklar
kurbanın sevap kazanmak için yapıldığını anlayamazlar. Anlar gibi görünebilir ancak bilinçaltında sürekli olarak karşılaştığı bu travmayı açıklamaya çalışabilirler. Kurban Bayramında alışkın olmayan çocuğunuzun psikolojisini korumak için bunlara dikkat edin.

Kurban kesme geleneğinin nereden geldiği
çocuğa bir öykü ile abartmadan ve kafasını karıştırmadan anlatılmalıdır. Kestiğiniz kurbanın kanlı kısımlarının bahçenizde ve kurban kesiminin yapıldığı alanlarda çocuklarınız tarafından görülmesini engelleyin.

Hayvanın ölüm anını gören çocuk bundan psikolojik olarak etkilenecektir. Çocuklara yaşlarına uygun olarak ölüm konusunda bilgi verilmelidir. Bu bilgiyi verirken çocuğa yalan söylememeli
korkutmamalı ve dalga geçilmemelidir.

Çocukların
kurbanlıkla uzun süreli ve sevecen bir yakınlık kurmalarına izin verilmemelidir.

Çocuk eğer kurban kesme günü veya ertesi günlerde et yemek istemezse zorlamayın. Kısa süreli ağlama
iştahsızlık ve uyku problemleri yaşayabilirler. Böyle durumlarda bir uzmana başvurmak faydalı olacaktır.''

E

_elmayra_

Misafir
ben daha alışamadım çocukların alışması çok zor bence.Sana masum masum bakan bir canlının kesilip parçalara ayrılmasının çocuklara anlatılmasının hiç bir manevi boyutu yok.İleride dinin gereklerini öğrendiklerinde belki..
teşekkürler rosesım:cici

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bayramlardaki bu coşkunun yanında bayramın çocuğa davranışsal getirileri de olabilir. Ve bu ebeveyn ve çevreye bağlıdır. Evet Kurban Bayramı bu özel anlardan biridir. İçinde Yüce Yaratıcı’ya (cc) karşı emre itaati simgeleyen, yardımlaşma yoluyla sosyal bağları kuvvetlendiren özel bir zaman dilimidir Kurban Bayramları. Coşku ve davranışsal getirilerin sağlanması kadar, ebeveynlerin Kurban Bayramı’nda çocuklarının olumsuz etkilenmemeleri için hassas davranmaları gerekmektedir
Her şey ailelere baglı yani rica ederim canım:cici

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
bence de doğru olan budur... dikkat edilmesi gerekli...bilinçaltında kalabilir o da kişiliğe yansıyabilir..
böyle güzel bilinçli bir konu için emeğine sağlık tşk.ler..

E

_elmayra_

Misafir
BU bayram bir can bağışlayın.

Bir can...

Yaratılması için kainatın kaç trilyon yıl hazırlandığını bilmediğimiz, bir sevdanın ürünü, uğruna annesinin sancılar çektiği, yaşaması için yaradanın özenle tasarladığı, yüreği olan bir can...

Bağışlayın bu bayram...

Öldürmek ile yaşatmak aynı olabilir mi?

Gözlerinin içine bakın, başını okşayın...

Onun bir annenin peşinden koşacak kadar özlem, yavrusunu arayıp bulacak kadar sevgi, ölüm karşısında çırpınıp kaçmak isteyecek kadar duygu taşıdığını düşünün.

Bağışlayın...

gohan

Kaldırım Mühendisi

Bir can...

Yaratılması için kainatın kaç trilyon yıl hazırlandığını bilmediğimiz, bir sevdanın ürünü, uğruna annesinin sancılar çektiği, yaşaması için yaradanın özenle tasarladığı, yüreği olan bir can...

Bağışlayın bu bayram...

Onun bir annenin peşinden koşacak kadar özlem, yavrusunu arayıp bulacak kadar sevgi, ölüm karşısında çırpınıp kaçmak isteyecek kadar duygu taşıdığını düşünün.

Bağışlayın...
Okuyanlar dıyecek bu müslüman değil :) böyle şeyleri yazma buraya boşver.Kimse düşünmez senin ne kadar hayvan sever olduğunu onlara ne kadar çok değer verdiğini.

E

_elmayra_

Misafir
Okuyanlar dıyecek bu müslüman değil :) böyle şeyleri yazma buraya boşver.Kimse düşünmez senin ne kadar hayvan sever olduğunu onlara ne kadar çok değer verdiğini.
Hiç umrumda değil valla bebişim:p ben biliyorum sen biliyorsun yeter.o bu şu çok da tın:))

in trouble

Yeni Üye

Bir can...

Bağışlayın bu bayram...

Bağışlayın...
HAC SÛRESİ
(28) Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar ve Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah'ın adını ansınlar Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin

HAC SÛRESİ
(34) Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır Şu halde yalnız ona teslim olun Alçak gönüllüleri müjdele!

HAC SÛRESİ
(36) kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık Sizin için onlarda hayır vardır Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik

Bu Ayetler yeterli olur sanırım bu düşüncene...

E

_elmayra_

Misafir
HAC SÛRESİ
(28) Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar ve Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah'ın adını ansınlar Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin

HAC SÛRESİ
(34) Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır Şu halde yalnız ona teslim olun Alçak gönüllüleri müjdele!

HAC SÛRESİ
(36) kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık Sizin için onlarda hayır vardır Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik

Bu Ayetler yeterli olur sanırım bu düşüncene...
hayır yeterli olmadı.Benim demek istediğim kurban kesilmemesi değil.İnsanların kafasına göre bilinçsiz bir şekilde o hayvancıkları katletmesi.Eskiden kurbanların gözleri baglanırdı mesela diğer hayvanların kesilmesini görmesinler diye.Şimdi diziliyorlar sıraya.İzliyorlar türlerinin nasıl canice katledildiğini.
Hayvan eter ile bayıltılıp öyle kesilmeli.Hissetmemeli canı acımamalı.Birileri et yesin diye kimsenin onlara bu zulmu çektirmeye hakkı yok.Onların yaradanda böyle olmasını ister bence.

sonsuz_nur

Özel Üye
gözlerini baglama konusunda haklısın duru ama eter verilip bayıltılırsa bu olmaz yani kurban sonuçta allaha kurban ediliyo dinimiz bunu sakıncalı uluyo

E

_elmayra_

Misafir
bazı ilahiyatçılar sakıncalı olmadıgını söylüyor.Ki bence de sakıncası olmamalı.Ölmüş bir hayvanı kesmıyorsun sonuçta.Tüm hayati fonksiyonları devam ediyor.

in trouble

Yeni Üye
Ayetler yeterli olmaz olurmu, sen bence çok fazla hayvan sevenlerdensin o yüzden hayvanları kurban değilde katlediliyor olarak görüyorsun.Halbuki onlar Allaha kurban oluyorlar bu onlar için üzücü birşey değil onlar için en güzel mükafat.

Eter kullanılmasına gelince kurban olan bir hayvan eterle bayıltılmaz bu dinimizce yasakdır ve o kurban sayılmaz.

Onları yaratanda böle olmasını ister bence demişsin ayetleri lütfen dikkatli oku Ve sana tavsiyem kurban konusunu araştırmanı tavsiye ederim Zaten Kuranı Kerimde bunların hepsi var.

sonsuz_nur

Özel Üye
duru acayip bi hayvan sevgisi besliyo içinde o yüzden kendnc ehaklı açıkcası hayvanları ben pek sevmem ama duruya bazı konularda hak veriyorum..yani hayvana eziyet ederk kesim yapılıyosa zaten o kurban olmaktan çıkıyo ama malesef bizim insanımız bunun bilincinde dil her bayram görüyoruz tv de hayvanları nasıl eziyetlerle kesiyolar kör bıçakla yavaş yavaş buna hangi can dayanırki:(

in trouble

Yeni Üye
duru acayip bi hayvan sevgisi besliyo içinde o yüzden kendnc ehaklı açıkcası hayvanları ben pek sevmem ama duruya bazı konularda hak veriyorum..yani hayvana eziyet ederk kesim yapılıyosa zaten o kurban olmaktan çıkıyo ama malesef bizim insanımız bunun bilincinde dil her bayram görüyoruz tv de hayvanları nasıl eziyetlerle kesiyolar kör bıçakla yavaş yavaş buna hangi can dayanırki:(
tabiki eziyet edilmesine bende karşıyım ama arkadaş konuyu öle bir açıklamışki sanki kurban kesilmesini hiç istemiyor anlamı çıkıyor onun dediklerinden.Yoksa tabiki bu işi bilinçsizce yapan çok insan var.

E

_elmayra_

Misafir
tabiki eziyet edilmesine bende karşıyım ama arkadaş konuyu öle bir açıklamışki sanki kurban kesilmesini hiç istemiyor anlamı çıkıyor onun dediklerinden.Yoksa tabiki bu işi bilinçsizce yapan çok insan var.
dogru anlamışsın aslında kurban kesilmesini hiç istemıyorum.

E

_elmayra_

Misafir
Bu konuda insanlara kendimi anlatmak zorunda hissetmiyorum.
Din,ahlak vs bunlar tartışması uzun konular.
Din adamı değilim.Herşey hakkında bilgi sahibiyim de demiyorum.Ben vicdanımın sesine kulak veriyorum sadece.Bana göre bir hayvanı kesebilen biri çok cesurdur.İleride sinirlendiğinde rahatlıkla bir insanı da kesebilir.

Manevi duygularla yapılan bir iştir kurban.Kabul ediyorum.Bende bu topraklarda yaşıyorum ve benım aılem de kurban kesiyor.
Kendimi farklı, bunlardan bihaber biri olarak göstermek amacında değilim.
Şunu kabul etmek gerek.Hayvanlar kesildiklerinde mutlu olmuyorlar.Korkuyorlar.En azından korkularını azaltmak için en acısız şekilde kesim yapılmalı diye düşünüyorum.Eter koklatılması bana çok mantıklı gelıyor mesela.Dine aykırı konusuna girmiyorum bile.Vicdanım böyle diyor bana.Bu kadar.

göktuğun

Yeni Üye
Arabçadaki kurban kelimesi Türkçe"ye yaklaşmak veyahut yaklaştıran şeklinde çevriliyor.Dolayısıyla kurban kelimesi aslında bir canlıyı değil de manevi bir anlamı kastediyor.Bundan hareketle Allaha yaklaşmanın türlü yolları vardır.Bu yolları insan kendi vicdanına sorarak öğrenebilir.Ayrıca kurban kesmek Arapların İslamda çok önceki bir adetleridir.İslam dinine sonradan girmiştir.

İbrahimin oğlu İsmaili kurban etmeye kalkması da bir Ortadoğu rivayetidir.

in trouble

Yeni Üye
dogru anlamışsın aslında kurban kesilmesini hiç istemıyorum.
Müslüman Allaha teslim olan kişidir.bunun için bir müslüman bence böyle, ben böyle düşünüyorum, ben bunu istemiyorum, diye bir düşünce lüksüne sahip değildir. Eğer bu şekilde düşünürse Allahı değil nefsini ilah edinmiş olur.Sen bu dediğinle Allahın emrine karşı gelmiş oluyorsun Allah Kurban kesin demiş ayetlerinde kesin ve kesin ama sen kesilmesini istemiyorum diyorsun.

Allah ve Resulu bir işe hüküm verdiği zaman inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur.Herkim Allah ve Resulune karşı gelirse apaçak bir sapıklığa düşmüş olur.(Ahzab Suresi 36.Ayet)

Bir öncekiler benim yazdığım düşüncelerdi.Ama bu ayetle Allah(c.c)sözlerini sana ilettim.

in trouble

Yeni Üye
Arabçadaki kurban kelimesi Türkçe"ye yaklaşmak veyahut yaklaştıran şeklinde çevriliyor.Dolayısıyla kurban kelimesi aslında bir canlıyı değil de manevi bir anlamı kastediyor.Bundan hareketle Allaha yaklaşmanın türlü yolları vardır.Bu yolları insan kendi vicdanına sorarak öğrenebilir.Ayrıca kurban kesmek Arapların İslamda çok önceki bir adetleridir.İslam dinine sonradan girmiştir.

İşte siz böyle kimselersiniz! Hadi hakkında bilgi sahibi olduğunuz konuda tartışınız.Fakat bilgi sahibi olmadığınız konuda niçin tartışıyorsunuz.oysaki Allah herşeyi bilir siz ise bilmezsiniz.(Ali-İmran 66.ayet)

sen bir şeyi iddia ediyorsun ama kaynak olarak kendi düşüncelerini yazıyorsun.İddia ispat gerektirir.Bu söylediklerin kendi düşüncelerin.Ama ben sana Allahın ayetleriyle cevap vericem kendi kafamdan değil.

Biz de onu halim bir çocukla müjdeledik. Böylece (çocuk) onun yanında koşabilecek çağa erişince (İbrahim ona): "Oğlum" dedi. "Gerçekten ben seni rüyamda boğazlıyorken gördüm. Bir bak, sen ne düşünüyorsun." (Oğlu İsmail) Dedi ki: "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah, beni sabredenlerden bulacaksın." Sonunda ikisi de (Allah'ın emrine ve takdirine) teslim olup (babası, İsmail'i kurban etmek için) onu alnı üzerine yatırdı. Biz ona: "Ey İbrahim" diye seslendik. "Gerçekten sen, rüyayı doğruladın. Şüphesiz Biz, ihsanda bulunanları böyle ödüllendiririz." Doğrusu bu, apaçık bir imtihandı. Ve ona büyük bir kurbanı fidye olarak verdik. (Saffat Suresi, 101-107)

Sen bu ibrahim oğlu ismail kıssasına rivayet diyorsun ama bu olay apaçık Allahın kitabı kuranı kerimde vardır.bu konuda rivayettir diye hiçbir şekilde görüşler ortaya atamazsın.Bunlar Allahın sözleridir.Ve bunlara kimse karşı bir söz söyleyemez.

sonsuz_nur

Özel Üye

o rivayet degil cnm benm gerçek olan bişey okuman yamzan varsa aç kuranın türkçe meailni ordan ögren

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO