2010 KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Sınavı Hakkında Açıklamalar

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

31.10.2010 tarihinde gerçekleştirilen KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarının açıklandığı 12.11.2010 tarihinden bu yana kamuoyunda yer alan bazı hususlar hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.egitimsistem.com%2Fhaber_detay.asp%3FhaberID%3D2146&t=2010%20KPSS%20Lisans%20E%C4%9Fitim%20Bilimleri%20S%C4%B1nav%C4%B1%20Hakk%C4%B1nda%20A%C3%A7%C4%B1klamalar%20Haberi%20-%20E%C4%9Fitim%20Haber%20-%202010-2011%20A%C3%96F%2C%20ALES%2C%20YGS%2C%20LYS%2C%20DGS%2C&src=sp
http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.egitimsistem.com&src=sp Şifre ile Sonuç Duyurusu:
Sınav bireysel bir eylemdir ve sonucu da kişisel bilgi niteliğindedir. Kişisel bilgilerin korunması, bütün kurumların olduğu gibi, ÖSYM’nin de sorumluluğudur. Sonuçların şifreli olarak açıklanması ÖSYM’ce yapılması gerekli bir uygulama olarak görülmüş, ancak şimdi teknolojik altyapı iyileştirilerek, KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavı sonuçları kişisel şifreler ile erişilebilir hâle getirilmiştir. ÖSYM bundan sonraki tüm sınav sonuçlarını da, benzer biçimde, kişisel şifreler kullanılarak adaylara duyuracaktır.
Hatalı Sorular:
ÖSYM’nin yaptığı sınavların ertesinde bazı soruların hatalı olduğu söylentisi basında yer almaktadır. Bu doğrultuda, her türlü resmi ya da gayri resmi bilgi ÖSYM tarafından ciddi olarak ele alınmakta ve gerek soru yazarları gerek bilimsel denetçiler tarafından yeniden değerlendirilmektedir. KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavında da bu uygulama yapılmıştır.
KPSS Eğitim Bilimleri Testi; Program geliştirme, Öğretim metodları, Ölçme ve değerlendirme, Öğrenme psikolojisi, Gelişim psikolojisi, Psikolojik danışma ve rehberlik olmak üzere alt alanlara ait sorulardan oluşan bir bütündür.
ÖSYM’nin tüm sınavlarında olduğu gibi bu sınavda da, hem soru hazırlama hem de değerlendirme aşamalarında çeşitli ve kapsamlı teknik çalışmalar yapılmıştır. Bütün bunların sonucunda sorularla ilgili bir soruna rastlanmamıştır.
Olağan değerlendirme sürecinde bir sorunla karşılaşılmamasına rağmen, Program Geliştirme ile Öğretim metodları alt testleriyle ilgili medyada yer alan iddialar üzerine uzmanlar grubu ikinci ve detaylı bir inceleme gerçekleştirmiş ve bu inceleme sonucunda gerek hatalı olduğu iddia edilen sorularla ilgili gerekse testin tamamıyla ilgili herhangi bir hata bulunmadığı bir kez daha tespit edilmiştir. Bu nedenle, herhangi bir sorunun iptalini gerektiren bir durum söz konusu değildir.
Gelecek nesilleri yetiştirecek öğretmenlerin atanması sürecindeki sınavın gerçekleştirilmesi, ÖSYM olarak diğer tüm sınavlarda olduğu gibi azami kurumsal titizliğin gösterildiği bir süreçtir.
Sınavın Değerlendirmesi ve Puan Hesapları:
KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavının nasıl değerlendirildiğine dair açıklamalar sınav kılavuzunda açık biçimde ifade edilmiştir. Her bir sınavın ortalama ve standart sapmaları farklı oluştuğundan, aynı sayıda net yapanların farklı sonuç almaları doğaldır.
Öğretmen atamalarında kullanılan puan (KPSSP10), Genel Yetenek Testinin %30, Genel Kültür Testinin %30 ve Eğitim Bilimleri Testinin %40 ağırlığı kullanılarak ağırlıklı standart puan olarak hesaplanmaktadır. 31.10.2010 tarihine yapılan sınavın test ortalaması 64,536 olmasına karşılık, 10.07.2010 tarihinde yapılan ancak iptal edilen sınavın test ortalaması 61,388 olarak gerçekleşmiştir. Her sınav kendi içinde standardize edildiğinden, ortalamanın yükselmesi aynı netlerle puanın düşmesi sonucunu doğurur. Ancak, tüm kitle kendi içinde standardize edilerek puan hesaplanmaktadır. Bu yüzden, herhangi bir haksızlık söz konusu değildir.
Adaylar, sınav sonucunda aldıkları puanı ve sınava katılan adaylar arasında kaçıncı olduklarını kişisel şifrelerini kullanarak öğrenebilmektedirler.
Sınav Sonuç Belgesi:
Son yıllarda gelişen internet üzerinden iletişim teknolojileri ve çevre sorumluluğu nedeniyle, 31.10.2010 tarihinde yapılan KPSS Lisans-Eğitim Bilimleri sınavı da dahil olmak üzere yapılan tüm sınavların sonuçları internet üzerinden duyurulacak, ayrıca bir Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adaylara posta yolu ile Sınav Sonuç Belgesi gönderilmeyecektir. Sınav sonuçları, adaylara ve ilgili kurumlara elektronik olarak iletilecektir.
Kamuoyuna duyurulur.
ÖSYM

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara