Başarıya Beş Var

seher

Özel Üye

Başarıya Beş Var

Bugüne kadar çok çalıştınız. Başarıyı yakalayabildiniz mi? Hepimiz dünyaya müthiş bir potansiyelle geliyoruz. Ancak, bazılarımız hayatta var olma nedenlerini keşfedebiliyor. Peki, bu kadar mükemmelken nasıl oluyor da başarısız oluyoruz ya da başarısız hissediyoruz? Bizi ne ya da neler, kim ya da kimler engelliyor? Yoksa, kendi kendimizi mi engelliyoruz?

Özgür olsaydım…
Başarısız olmasaydım…
Güzel olsaydım…
Yeteneklerim olsaydı…
Diğer insanlar beni anlasaydı…
Ailem beni anlasaydı…
Başkalarının ne söyleyeceğinden korkmasaydım…
Nasıl yapacağımı bilseydim…
Bana yardımcı olacak birileri olsaydı…
Yeteneklerim keşfedilseydi…
Bir fırsatım/şansım olsaydı…
Hayatımı yeni baştan yaşasaydım…

Ama yapamıyoruz değil mi? Beynimiz gerçeklerle gerçek olmayan düşünceleri ayırt edemiyor çünkü. Bir türlü atlayamadığımız engellerin ve önüne geçemediğimiz duvarların birçok nedeni var. Bu kadar mükemmeliyetçi olmamızın arkasında da KORKULARIMIZ var.

Bu aşılamaz gibi görünen engellerin, gözünüzde büyüyen hedefleri aşmanın sırrı engellerinizi ve kendinizi iyi tanımaktan geçiyor. Bir sonraki adım ise ne istediğinizi bilmektir. Ne istediğinizi biliyorsanız hedef koymak daha kolaydır. Hedefleriniz varsa, onlara giden yolları bilmiyorsanız harekete geçmenizde o kadar zaman alacaktır.
Evet! Başarıyı sadece 5 adımda yakalamak mümkün.

1. Kendini tanımak.
2. Ne istediğine karar vermek.
3. Hedef koymak.
4. Plan yapmak.
5. Eyleme geçmek.

Başarıya beş var. Başarıya işte bu kadar yakınız.

Kendi yaşam yolculuklarınızda ilerlerken aileniz, akrabalarınız ve arkadaşlarınız dışında fikirlerine ve tecrübelerine ihtiyaç duyduğunuz uzmanlara da ihtiyaç duyabilirsiniz. Psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, rehber öğretmenler, öğrenci koçları her biri kendi alanlarında, birçok konuda yardımcı olabilir. Öğrenci koçunuzun diğer uzmanlardan farkı,

 Öğrenci koçunuz size bir şey öğretmeyecektir. ÖĞRENCİ KOÇU ÖĞRETMEN değildir. Arada sırada ödevler verse de, sorumluluk yine öğrenciye aittir.
 Öğrenci koçunuz size danışmanlık hizmeti vermeyecektir. Geçmişle ilgili değil, her zaman gelecekle ilgili çalışmaktadır. Duygusal sorunlar, çocuğun gelişim düzeyi vb. konularda soruları cevaplamayacaktır. ÖĞRENCİ KOÇU PSİKOLOJİK DANIŞMAN değildir. Ancak belirli aralıklarla anne-baba ve öğrenciyi süreçle ilgili bilgilendirebilir.
 Öğrenci koçunuz yaşamınızı etkileyen ciddi blokajlar veya kronik bir rahatsızlığınız varsa sizi uzmana yönlendirecektir. Ancak hayatınızla ilgili farkındalıklarınızı arttırabilir. ÖĞRENCİ KOÇU PSİKOLOG VEYA PSİKİYATRİST değildir. Koçluk seanslarında terapi yapılmayacaktır.
 Öğrenci koçunuz yaşam yolculuğunuzda bir yerden bir yere giderken size eşlik eden kişidir.

NEDEN ÖĞRENCİ KOÇLUĞU?

 “Artık kendi yaşamımda dümenin bende olmasını istiyorum” diyorsanız,
 “Kendimi tanımak ve nasıl öğrenebildiğimi keşfetmek istiyorum” diyorsanız,
 “Hafızam zayıf öğrendiklerimi nasıl hatırlarım?” diyorsanız,
 “Bir satır okuyorum fakat bazen geri dönüp tekrar okuma gereği duyuyorum” diyorsanız,
 “Daha çabuk okumak isterdim” diyorsanız,
 “Nasıl etkin ders çalışılır öğrenmek istiyorum” diyorsanız,
 “Yaptığım işe tam olarak odaklanmak istiyorum” diyorsanız,
 “Sınav öncesinde, sınav esnasında ve sınav sonrasında neler yapmam gerektiğini merak ediyorum” diyorsanız,
 “Gelecekte ne yapacağımı bilmiyorum ya da ne olacağımı bilmiyorum, kararsızım” diyorsanız,
 “Geleceğe dair hayallerim var fakat bunları nasıl gerçekleştireceğimi bilmiyorum” diyorsanız,

Öğrenci koçluğu programına katılmayı deneyimleyebilir ve hayatınızın nasıl değiştiğini keyifle seyredebilirsiniz.

alıntıdır.​

eebru

Özel Üye
seher tam ihtiyacım olan şeyleri paylaşıyorsun... :)
morale çok ihtiyacım var sınava az kaldı (kpss ye) ama kendimi yeterli bulmuyorum..
bunları okumak iyi geliyo saol :)

seher

Özel Üye
seher tam ihtiyacım olan şeyleri paylaşıyorsun... :)
morale çok ihtiyacım var sınava az kaldı (kpss ye) ama kendimi yeterli bulmuyorum..
bunları okumak iyi geliyo saol :)
ben de sınava gireceğim inşallah sınava gireceklerin ve bizim sınavımız iyi geçer.
bir faydam oluyorsa ne mutlu bana
rica ederim ebru:cici

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye