Öğretmen adayları, tercihlerde nelere dikkat etmeli?

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

25 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında başvurular kabul edilecektir. Öğretmen atamaları 6 Aralık 2010 tarihinde yapılacaktır. Atanan öğretmen adayları 7 Aralık’ta göreve başlayacaktır. 06/05/2010 tarihinden sonra göreve başlayan öğretmenler zorunlu çalışma yükümlüsüdür. Bu nedenle sözleşmeli veya kadrolu olarak atanacak öğretmenlerin tercihlerini yaparken dikkat edecekleri hususlar bulunmaktadır.
MEVZUAT HÜKMÜ
06/05/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan ''Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme YönetmeliğininZorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri” başlıklı 27. maddesi şu şekildedir:
“(1) Türkiye üç hizmet bölgesine ve altı hizmet alanına ayrılmıştır. Bunlardan 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanları öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirecekleri hizmet alanlarıdır.
(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra Bakanlık öğretmen kadrolarında göreve başlayanlar;
a) Üçüncü hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl,
b) İkinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,
c) Birinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl
çalışmakla yükümlüdürler.”

Yukarıda yer alan yönetmelik hükmü gereğince, 06/05/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar zorunlu çalışma yükümlüsüdür.
ÖNEMLİ OLAN HİZMET BÖLGESİ DEĞİL, HİZMET ALANIDIR
Öğretmen olarak atanacak öğretmenlerin tercih edecekleri okulların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları önem taşımaktadır. Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesi (EK–2) Tebliğler Dergisinde yayımlanmıştır. Okul bazında hizmet alanı ve hizmet bölgesi çizelgesine ulaşmak için tıklayınız.
Yukarıdaki linkte yer alan "Hizmet alanı" ve "hizmet puanları çizelgesi", okul bazında şu şekilde görünmektedir.
İL/İLÇE KURUM ADI VE KODU HİZMET BÖLGESİ HİZMET ALANI YERLEŞİM YERİ ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜĞÜ SÜRESİ(YIL) HİZMET PUANI Atatürk İlköğretim Okulu 1 4 BELDE 7 14 Bu çizelgede yer alan bilgilerde okulun adı, hizmet bölgesi, hizmet alanı, yerleşim yeri, zorunlu çalışma süresi yükümlülüğü ve hizmet puanı görülmektedir.
Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren hizmet bölgelerinin il ve ilçelerine bağlı eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanınadışında, 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumları ise zorunlu çalışma yükümlülüğü içindedir. Tercihte buluncak öğretmenlerimizin tercihlerinde 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki okulları tercih etmeleri zorunlu hizmetlerini ilk atandıkları okullarında yapmaları açısından faydalı olacaktır. ayrılmıştır. Bu hizmet alanlarının 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü
Tercihte bulunacagınız okul araştırırken okulun hangi hizmet bölgesinde olduğuna değil hangi hizmet alanında olduğuna bakmalısınız. 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki okullar zorunlu hizmet kapsamındaki okullardır. Bu okulların 1., 2. ve 3. hizmet bölgesinde olması sadece orada kalınacak zorunlu hizmet süresini belirlemektedir.
Belirlenen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere bir yıllık çalışmaları karşılığında aşagıdaki puanlar verilmektedir.
Hizmet Alanları 1.Hizmet Bölgesi İllerde Alınacak Puan 2.Hizmet Bölgesi İllerde Alınacak Puan 3.Hizmet Bölgesi İllerde Alınacak Puan 1 10 12 14 2 11 13 16 3 12 14 18 4 14 18 22 5 16 20 26 6 18 22 30 Yüksek puan alınan yerleri tercih etmeleri daha sonraki yer değiştirmelerinde puanlarına göre yer değiştirdiklerinden kısa sürede en çok puanı almaları kendi menfaatlerine olacaktır.
Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için; bayan öğretmenlere ayrıca on puan, erkek öğretmenlere ayrıca altı puan eklendiğinden öğretmenlerin tercihlerinde Yatılı ilköğretim bölge okulları seçmeleri yüksek puan almalarına neden olacaktır.
Aşagıda yer alan tabloda hizmet bölgelerindeki hizmet alanlarında zorunlu hizmet süreleri görülmektedir.
Hizmet Alanları 1. Hizmet Bölgesi İçindeki İllerde Zorunlu Hizmet Süresi 2. Hizmet Bölgesi İçindeki İllerde Zorunlu Hizmet Süresi 3. Hizmet Bölgesi İçindeki İllerde Zorunlu Hizmet Süresi 1 Zorunlu Hizmet Yok Zorunlu Hizmet Yok Zorunlu Hizmet Yok 2 3 4 7 Yıl 6 Yıl 5 Yıl 5 6 Yıl 5 Yıl 4 Yıl 6 5 Yıl 4 Yıl 3 Yıl SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU
Sözleşmeli öğretmen (4/B) iken, kadrolu öğretmen olarak atananların sözleşmeli öğretmenlikte geçirmiş oldukları sürelerin hizmet puanı hesabında değerlendirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görüş yazısı yayınlamıştır. “Sözleşmeli (4/B) olarak yapılan hizmetler zorunlu hizmetten sayılacak” haberimizde bu yazı degerlendirilmiştir. Bu görüş yazısına göre; Sözleşmeli öğretmen iken, kadrolu öğretmen olarak atananların sözleşmeli öğretmenlikte geçirmiş oldukları sürelerin hizmet puanı hesabında değerlendirmesi, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen il veya ilçelerde sözleşmeli Öğretmen olarak görev yaptıktan sonra kadrolu öğretmenliğe atananların, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen bölgelerde sözleşmeli öğretmen olarak geçirmiş oldukları sürelerin zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen süreler kapsamında değerlendirilmektedir.
HİZMET PUANI HESABINDA DİKKATE ALINACAK HUSUSLAR
Ayrıca hangi sürelerin zorunlu hizmet süresinden ve hizmet puanından sayıldığına dair daha kapsamlı hazırladığımız “Öğretmenlerin; Hizmet Bölgeleri, Alanları ve Hizmet Puanı Hesabında Dikkate Alınacak Hususlar” haberimizi okumanızda fayda bulunmaktadır.
TERCİHLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Bu bilgiler ışığında; Yeni atanacak öğretmenlerin tercihlerini yaparken dikkat edecekleri hususlar şunlardır.
1-Tercihte bulunduğunuz okulların 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumları olması önemlidir. (Zorunlu hizmet görevini en başından yapmanız için)
2- Tercihte bulunduğunuz okulların Yatılı ilköğretim bölge okulu olması ekstradan her yıl bayan öğretmenlere on puan, erkek öğretmenlere altı puan eklenmektedir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)
3- Tercihte bulunduğunuz okulların 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumları olması önemlidir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)
4- Tercihte bulunduğunuz okulların hizmet puanı yüksek olan okullardan seçmeleri gerekmektedir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)
5- Tercihte bulunduğunuz okulların kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlerin 4.,5.,ve 6. hizmet alanlarında olması önemlidir. (Her iki yılınıza ilaveten bir kademe almanız için)
6- Tercihte bulunduğunuz okulların memleketinize ulaşım imkânları son derece önemlidir. Tercihte bulunacağınız okulunun memleketinize bayram ve tatillerde gelmek için ulaşım araçları güzergâhında olup olmadığı (otobüs, tren ve uçak) araştırılmalıdır. Kaç araç değiştirerek memleketinize ulaşabiliyorsunuz¿
7- Tercihte bulunduğunuz okulların yerleşim yerlerine uzaklıkları son derece önemlidir. Mesaiden sonra veya hafta sonu tatillerinde vakit geçirebileceğiniz yerler, sanatsal etkinlikler vb durumlar gözden geçirilmelidir.
8-Tercihte bulunduğunuz okulların lojman durumları araştırılmalıdır.
9-Tercihte bulunduğunuz okulların ulaşım imkanları araştırılmalıdır. Toplu taşıma olup olmadığı araştırılmalıdır. Okul köyde, siz şehirde kalacaksanız şehirden okula servis olup olmadığı, okuldaki diğer öğretmenlerin nasıl ulaşımlarını sağladıkları araştırılmalıdır.
10-Tercihte bulunduğunuz okulların fiziki olanakları, laboratuar sayısı, derslik sayısı, spor sahaları vb durumlar araştırılmalıdır.
11-Tercihte bulunduğunuz okulların yönetici, öğretmen ve yardımcı personel sayısı araştırılmalıdır.
12-Eş durumundan yer değiştirme isteğinde bulunacaksanız istediğiniz yeri yazabilirsiniz. Bu durumda Dikkat etmeniz gereken durum; eşiniz öğretmense onun zorunlu hizmetini tamamlamış olup olmaması, Sigortalı ise gerekli sigortalılık sürelerini doldurup doldurmadığıdır.
13-Memleketinizde veya yakın illerde bir yer istiyorsanız bu illerin 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarını tercih ediniz.
Bu konuda o bölgenin yerel sendika yöneticilerinden bu bilgiler edinilebilir. Veya okulların internet sitelerinden bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Okuldaki yetkili kişilerle telefon görüşmesi yapılabilir. Google Earthtan okulun bulunduğu bölgenin coğrafi bilgilerine bakabilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara