2010 KPSS Lise Sınavı Hatırladıgınız Soru ve Cevapları Burda paylaşalım

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
2010 KPSS Lise Sınavı Soru ve Cevapları

Ertelenen 2010 KPSS Ortaöğretim sınavı bugün (28 Kasım 2010) yapıldı. Saat 9:30'da başlayan sınav 2 saat sürdü. ÖSYM'nin yaptığı açıklamaya göre, hiçbir adaya sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.
Bu sınav sonuçları 2 yıl boyunca yapılacak tüm memur atamalarında kullanılacaktır. Diğer taraftan sınav sonrasında memurlar.net üyeleri soru ve cevapları memurlar.net forumunda paylaşmaya başlamış olup, ÖSYM ise henüz soru ve cevapları açıklamamıştır.
* Cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir? - 5 yıl
* Merkez Bankası Başkanı- Durmuş Yılmaz
* HSYK ya kim başkanlık eder?- Adalet Bakanı
* Yerin 700 m altındaki 33 kişinin enkaz altında kaldığı kaza hangi ülkede olmuştur? - Şili
* HSYK kaç üyeden oluşur?- 22 asıl, 12 yedek
* Anayasa mahkemesi üyelerinin görev süresi? - 12 yıl
* Seyahatname kimindir?- Evliye Çelebi
* Muallimi sani kimdir? farabi
* İkili antlaşma ile abd doları yerine tl ve yuan kullanılması konusunda anlaşılan devlet? Çin
* Türk devletlerinde devletin başı?kağan
* Başkomutanlığı kim temsil eder? Cumhurbaşkanı
* Ekber ve erşad ? -1.ahmet
* 12 ocak 1920 de son osmanlı mebusan meclisi toplandı? Mısakı milli
* Aşağıdakilerden hangisi nüfusun arttığını göstermez? a: milli gelirin adaletsiz dağılımı, b. işsizliğin artması, c. hayvancılıkla uğraşan insan sayısının artması, d. tarımla uğraşan insan sayısının artması, e. il sayısının artması (Cevap: işsizliğin artması )
* Atatürk zamanında üye olunan paktlar? Milletler cemiyeti, kellog paktı?

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Atatürk zamanında üye olunan paktlar Milletler cemiyeti, kellog paktı. Evet sanırım bu olacaktı. &70 bu

eebru

Özel Üye
hadi ya ben BM--kellok yaptım ama.. :/
pekii padişah en yaşlı üye olsun kararını çıkaran kimdi? IVmemet yaptım ben..

eebru

Özel Üye
bideeeee lozanla sınırlarımızn belirlendiği anntlşma__ lozan'dı galiba

kevin_norton

Yeni Üye
ben de tam hatırlayamadım.biraz çalışayım bu sene2011 sınavı için bilgiler birbirine girmiş yine.

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Cebinde parası olan kopyayı çekti!

Haftasonu gerçekleştirilen KPSS'deki iki soru kafaları karıştırdı. Sorulardan birinde, Merkez Bankası Başkanı'nın adı soruldu, adaylar ceplerinden çıkardığı paralardan "kopya" çekti.

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, yaklaşık 2.5 milyon kişinin ter döktüğü, iki bölümden oluşan KPSS ile ilgili bir iddiada bulundu.

Sınavın ilk bölümüne ortaöğretim mezunları, diğerine ise ön lisans mezunları girdi.

"Sınavda öylesine çarpıcı sorular vardı ki üzerinde çok tartışılır" diyen Güçlü, bugünkü köşe yazısında şu noktalara değindi:

"Örneğin 1982 Anayasası’na göre cumhurbaşkanın görev süresi soruluyor. Eski haliyle mi yoksa yeni haliyle mi? O belli değil. Gül, şimdi 5 yıl mı görev yapacak, yoksa 7 yıl mı?

Ankara bile hâlâ işin içinden çıkamamışken gençlerin ne kadarı bu soruyu doğru cevapladı gerçekten merak konusu.

CEPLERİNDEKİ PARA İLE ÇÖZDÜLER

Ama daha komik olanı, Merkez Bankası Başkanı’nın ismine yönelik soru. Bilen bilir ama bilmeyenler için kopya malzemesi ceplerindeki kâğıt paralarda mevcuttu. Ve pek çoğu da öyle yaptı, cebindeki kâğıt parayı çıkarttı ve D. Yılmaz imzasını görüp doğru seçeneği işaretledi.

Pek çok gözetmen, adayların neden kâğıt paraları çıkartıp baktıklarını ancak sınav bittikten sonra anladı. Hatta bazı salonlarda bu konuda polemik bile yaşanmış. Gözetmenler, neden parayı masanın üzerine koydunuz deyince, aday, arkadaşıma dolmuş parası vereceğim, unutmayayım diye cevabını vermiş.

SORU İPTAL EDİLECEK Mİ?

ÖSYM şimdi bu soruyu iptal edecek mi etmeyecek mi? Gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz. Ama bu kadarı da olmaz dedirttiği kesin!

ÖSYM, iptal edilen sınavda da Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın ismini sormuştu. O zaman da cebinde Euro olanlar rahatlıkla kopya çekmişti.

Anlayacağınız kopyacılara kızıyor gibi görünen ve onları yakalamamak için elinden geleni yapan ÖSYM, adayların toplu kopya çekmeleri için elinden geleni esirgemiyor.

Ama görünen o ki onlar da politikacılar gibi paralı olanları seviyor anlaşılan!.."

:alkış
Param vardı da aklıma gelmedi ki !!! Keşke baksaydım...:haydar
İnş. soru iptal olur...

kevin_norton

Yeni Üye
Evet aynen öyle parası olan düdüğünü öttürür heryerde.

eebru

Özel Üye
Haftasonu gerçekleştirilen KPSS'deki iki soru kafaları karıştırdı. Sorulardan birinde, Merkez Bankası Başkanı'nın adı soruldu, adaylar ceplerinden çıkardığı paralardan "kopya" çekti.

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, yaklaşık 2.5 milyon kişinin ter döktüğü, iki bölümden oluşan KPSS ile ilgili bir iddiada bulundu.

Sınavın ilk bölümüne ortaöğretim mezunları, diğerine ise ön lisans mezunları girdi.

"Sınavda öylesine çarpıcı sorular vardı ki üzerinde çok tartışılır" diyen Güçlü, bugünkü köşe yazısında şu noktalara değindi:

"Örneğin 1982 Anayasası’na göre cumhurbaşkanın görev süresi soruluyor. Eski haliyle mi yoksa yeni haliyle mi? O belli değil. Gül, şimdi 5 yıl mı görev yapacak, yoksa 7 yıl mı?

Ankara bile hâlâ işin içinden çıkamamışken gençlerin ne kadarı bu soruyu doğru cevapladı gerçekten merak konusu.

CEPLERİNDEKİ PARA İLE ÇÖZDÜLER

Ama daha komik olanı, Merkez Bankası Başkanı’nın ismine yönelik soru. Bilen bilir ama bilmeyenler için kopya malzemesi ceplerindeki kâğıt paralarda mevcuttu. Ve pek çoğu da öyle yaptı, cebindeki kâğıt parayı çıkarttı ve D. Yılmaz imzasını görüp doğru seçeneği işaretledi.

Pek çok gözetmen, adayların neden kâğıt paraları çıkartıp baktıklarını ancak sınav bittikten sonra anladı. Hatta bazı salonlarda bu konuda polemik bile yaşanmış. Gözetmenler, neden parayı masanın üzerine koydunuz deyince, aday, arkadaşıma dolmuş parası vereceğim, unutmayayım diye cevabını vermiş.

SORU İPTAL EDİLECEK Mİ?

ÖSYM şimdi bu soruyu iptal edecek mi etmeyecek mi? Gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz. Ama bu kadarı da olmaz dedirttiği kesin!

ÖSYM, iptal edilen sınavda da Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın ismini sormuştu. O zaman da cebinde Euro olanlar rahatlıkla kopya çekmişti.

Anlayacağınız kopyacılara kızıyor gibi görünen ve onları yakalamamak için elinden geleni yapan ÖSYM, adayların toplu kopya çekmeleri için elinden geleni esirgemiyor.

Ama görünen o ki onlar da politikacılar gibi paralı olanları seviyor anlaşılan!.."

:alkış
Param vardı da aklıma gelmedi ki !!! Keşke baksaydım...:haydar
İnş. soru iptal olur...
yuuhh..
cebimde para vardı aslında girsem öle girerdim de çıkardım bilsem hiç çıkarmazdım yaa.. işe bak..

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Sıkıntı yaaaa.

eebru

Özel Üye
hemde çok..
ya bi sınav yapıyolar kırk tane sorun çıkarıyolar..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara