2010 Yılının En Çok Satılan ve Yeni Çıkan Kitapları Hangileridir

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Kitap en iyi dosttur demiş atalarımız. Kitap okuyan kendini tanır, kendini bilir, dinini, atasını, toplumunu bilir. Kitap okumak kadar güzel birşey var mıdır acaba bu dünyada, bence yoktur. En güzel ve değerli uğraştır kesinlikle kitap okumak. Bizde kitap kurdu oyucular için 2010 yılında en çok okunan/satılan ve yeni çıkanların listesini ve kısaca açıklamalarını sizlerle paylaşmak istedik.

Kitap Satış Mağazası zincirleri, dağıtım şirketleri ve internet üzerinden kitap satışı yapan sitelerin yaptığı satışlar ışığında şekillenen en çok satılan kitaplar listesinde geçtiğimiz ay Elif Şafak ve İskender Pala arasında kıyasıya rekabet yaşanırken, Can Dündar’ın Lüsyen’i onları zorlayan üçüncü kitap oldu.

Geçtiğimiz aylarda listenin zirvesini zorlayan, siyasi ve güncel istihbarat ağırlıklı çalışmalar ilgi görmeye isürdürüp listede yer aldı ama eski günlerdeki satış rakallarını mumla aradı:

Firarperest – Elif Şafak – Doğan Kitap
Şah ve Sultan – İskender Pala – Kapı Yayınları
Lüsyen – Can Dündar – Can Yayınları
Aşkın Gözyaşları – Sinan Yağmur – Karatay Akademi Yayınları
Zulümhane – Mustafa Balbay – Cumhuriyet Kitapları
Cumhuriyet – 2. Kitap – Türk Mucizesi – Turgut Özakman – Bilgi Yayınevi
Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı – Timaş Yayınları
Mösyö – Hanefi Avcı’nın Yazamadıkları – Mehmet Baransu – Karakutu Yayınları
Ye Dua Et Sev – Elizabeth Gilbert – Pegasus Yayıncılık
Zeki Olduğunu Düşünüyor musun? – John Farndon – NTV Yayınları
Haliç’te Yaşayan Simonlar – Hanefi Avcı – Angora Yayıncılık
Gülen Hareketi – Helen Rose Ebaugh – Doğan Kitap
Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer…- Daniel Klein, Thomas Cathert – Aylak Kitap
Başka ”Ayrılık Ayrı, Aşk Bitişik Yazılır” – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları
İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit – Everest Yayınları
Alaycı Kuş – Açlık Oyunları 3. Kitap – Suzanne Collins – Pegasus Yayıncılık
Çelik Çekirdek – Şamil Tayyar – Timaş Yayınları
Asi Melekler – Danielle Trussoni – Doğan Kitap
Manzaradan Parçalar – Orhan Pamuk – İletişim Yayınları
Bir de Baktım Yoksun – Yekta Kopan – Can Yayınları
İşte Yeni Çıkan Kitapların ListesiSonsuz Mekanın Peşinde – Selçuk ve Osmanlı Sanatında Sütun Başlıkları- Turgut Cansever – Klasik Yayınları

Tez … kendi nevinde orijinal, ciddi ve mühim bir boşluğu doldurmağa namzet bir araştırma mahsulüdür. Memleketimizin hakikî sanat tarihi bu tarzda ciddî ve sabırlı araştırmaların mecmuuna dayanmak suretiyle vucude gelecektir. Prof. Dr. HİLMİ ZİYA ÜLKEN (1949) Turgut Cansever’in doktora tezi, müellifinin yalnız kendi başına ilmî araştırma yapabilecek bir bilgi ve vukufa sahip olduğunu göstermekle kalmayıp, aynı zamanda kendisinin araştırma mevzuuna büyük bir sevgi ile kabul edilmesini ve yabancı bir dildeki tercemesi ile birlikte Fakülte neşriyatı arasında ilim alemine arzedilmesini uygun bulduğumu bildiririm.

Mimar Sinan – Turgut Cansever – Klasik Yayınları
Bu kitabı okumadan önce, abidevi eserleri barındıran bu kitabın kıymetli metnine kendinizi kaptırmadan sayfalarında şöyle bir dolaşmanızı, iki kapak arasına itina ile yerleştirilmiş fotoğraf karelerinin içine dalarak bir gezinti yapmanızı istirham ederim.Goethe, pratik bir sanat veya estetik bir teknik olarak mimarlığı, dondurulmuş müziğe benzetir. Yukarıdaki tavsiyeme uydu iseniz, eminim şimdi bu satırları bu kitabın sayfalarına serpiştirilmiş sessiz müziğin bıraktığı haz ile okuyorsunuzdur.

Ben Bunları Yazarken Sen Yine Uyuyordun – Bedirhan Gökçe – Mavi Ağaç Yayınevi
Bedirhan kelimelerden ilaç yapar, ruhu onarmak için, kitapta da dev bir ecza dolabı var, yorulmuş herkes için…

Şimdi Ve Daima – Ray Bradbury – İthaki Yayınları
Şimdi ve Daima, bilim-kurgunun en büyük isimlerinden Ray Bradbury’nin, bambaşka dünyalara ait iki kısa romanını bir araya getiriyor.Leviathan ’99, Herman Melville’in Moby Dick’inin şaşırtıcı, usta işi bir uyarlaması niteliğinde. Kaptan Ahab’ın yerini çılgın bir uzay gemisi kaptanı, Beyaz Balina’nınkini de dev bir kuyruklu yıldız alıyor. Ray Bradbury, Moby Dick’in anafikrini olduğu gibi koruyarak, insanoğlunun tutkularının sınır tanımazlığını uzayın derinliklerine taşıyor.

Solaris – Stanislaw Lem – İletişim Yayınları
Kris Kelvin, Solaris’in yüzeyindeki okyanus üzerinde araştırma yapmak için bu gezegene gelir. Çalışmalarına başlayınca, acılı ve farklı anılarla yüklendiği bir deneyim yaşamaya başlar. Bir süre sonra, yalnız olmadığını, diğer araştırmacıların da benzer bir durumda olduğunu fark eder.

İstanbul Hayattır – Refik Durbaş – Heyamola Yayınları
Bu akşam, Oğuz Arıkanlı, Necati Tosuner, İsmail Uyaroğlu, İlker Akçay, İnci Bira (Tamer Erdoğan), Refik Durbaş, M. Emir Başaranbilek, Hüseyin Gürer, ve ben (C.S.), [daha önce Cahit Kayra] ve lokantacı olduğu halde aramızdan biri olan halk şairi M. Ali Işık, çok güzel bir gece geçiriyoruz. Bir arkadaş gitarını satmak istemiş. Kadınlar ve erkekler anketi, Milli piyangodan çeyrek biletler. 16.08.85 İstanbul, Hatay Lokantası Cemal Süreya

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Sünnet Anlayışı – İbrahim Canan – Nil Yayınları
Yüce dinimizin iki temel kaynağından biri olan sünnet, sözlükte işlek yol, hayat tarz ve âdet anlamlarına gelmektedir. Hadis ıstılahında ise Peygamber Efendimize nispet edilen söz, fiil ve takrirlere denir.

Silah Tüccarı – Hugh Laurie – İthaki Yayınları
HOUSE dizisinin çılgın doktorundan eğlenceli ve heyecan dolu bir polisiye! Hugh Laurie polisiye türüyle muzipçe dalga geçtiği bu kitabında insanı kahkahadan kırıp geçiren komik öğeler ile şaşırtıcı olayları müthiş bir aksiyonu birleştiriyor!

Bir Kemal Tahir Kitabı – Kolektif – İthaki Yayınları
Her tür iktidar odağının uzağında durup, memleket meseleleri üzerine can alıcı düşünceler telaffuz eden entellektüellere…”Kemal Tahir deyince bir alana hapsolmak yanlış. Ancak her alana dair kalem oynatmak Kemal Tahir’i anlamanın yolunu açar. Tarih, sosyoloji, felsefe, iktisat, edebiyat ve hattâ psikoloji hani o Türk insanının şuuraltını anlamak gerek sözü folklor ve bilumum sosyal bilim dalı konularına odaklanmakla Kemal Tahir’in anlaşılmasının yolu açılabilir.

Kayıp Kitap – Murat Çavga – İskenderiye Yayınları
“Vatikan’dan başlayalım istersen. Sizin o devrin yöneticileri çok akıllı insanlardı. Bir padişahınız vardı: Sultan Abdülhamid.”

Sorularla Panik Atak – Nihat Kaya – Nesil Yayınları
“Kalp krizi mi geçiriyorum?Neden tansiyonum yükseliyor?Ya ölürsem?Dişçiye, kuaföre gidemiyorum, daral geliyor.Toplu taşıma araçlarına binemiyorum.Alışveriş merkezlerine, pazarlara, kalabalık yerlere giremiyorum.Sokağa yalnız çıkamıyorum.Tatile gidemiyorum. Evimden uzaklaşınca bir an önce geri dönmek istiyorum. Yaşadıklarımı kimseye anlatamıyorum. Çok mutsuzum!..Acillere gidiyorum, ‘Bir şeyin yok’ diyorlar. Aileme de inandıramıyorum. Kendimi çaresiz hissediyorum.Kontrolümü yitirmekten korkuyorum. Seninki ‘panik krizi’ diyorlar.Ben ne yaşıyorum?” İşte bütün bunların ve daha fazlasının cevabı elinizdeki kitapta…

Yolların Sonu – Hüseyin Nihal Atsız – Ötüken Neşriyat
Bilsin cihan ki ben bu cihanın nesindeyim: Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim. Dünya denen mezellete dalsın her isteyen; Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim. Herkes bir özleyişle yaşar… Ben de öylece Altaylar’ın ve Tanrıdağ’ın çevresindeyim. Merdânelikle şöyle bakıp ayrılıklara Son menzilin hüzün dolu kâşânesindeyim. Artık veda zamanına pek fazla kalmadı; Yorgun ve kimsesiz ölümün bahçesindeyim…

Eibeck Dosyası – Operasyon Kartopu – Jürgen Ebertowski – Erko Yayıncılık
Roman küçük bir Alman kasabası olan Einbeck’te geçiyor. Japon mafyası olan Yakuza’nın bu küçük kasabayı merkez seçerek bastıkları çok kaliteli sahte Avro’ları, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, bu arada İstanbul’da da açtıkları Suşi restoranlarını paravan olarak kullanarak piyasaya sürmeleri anlatılıyor.

Yüreğime Değdi(n) Kastamonu – Mine Akçakoca Özgür – Heyamola Yayınları
Kastamonu ile ilgili anılarım henüz ben doğmadan önceki yıllardan başlayıp, nice yaşamın yansılarında kent, gerçek görüntüsüne kavuştu. Annem ve babam geride bıraktıkları yıllardan söz ederken, Kastamonu çözülüyordu. Onlar yaşamları boyunca bu kenti de yanlarında taşımışlardı. Yüreğimin derinliklerinde duyumsadığım heyecanla aştığım yollardan; geçmişin izlerine doğru yol aldım.

Gökyüzünde Bir Mızrak Güneş – Mehmet Şahinkoç – Okur KitaplığıSusarım sancıyla sinemden sökülür sebepli sebepsiz sesim Endamında ergensi eczadan mümkün mü olsun enkazım beleş Olmasa oyun içre oyun olmasa ortasında ordunun savaşmak hevesim Rızaya riya rapteden tutkum madem rütbeme kalleş Rimbaudnun rüyasında raks eden kediye kefen olsun histerim Pusatsız peçemi parçalayan pençesiz pars perçemli leş Derunuma derdini dercetti de demedi bir kez sevdiğim Usul usturadır ukdesi meylin uhdemde uğunan zarif eş İyidir kindarın kincisine intikam iyilikle imtihan iyi de gelgelelim Lütufla uslanmıyor letafetten uzamıyor gökyüzünde bir mızrak güneş

Havadan Tozdan – Cemal Saydam – Heyamola YayınlarıArka planda Sahra Çölü’nün neredeyse tüm kuzeyini kapladığı Afrika kıtası ve bulutlar. Ön planda turkuaz renkli bir deniz. Alışık olduğumuzdan öte kırmızı dalgalar. Havayla tozla bir ilgisi de pek yok gibi. Öyle ya; çöllerden kalkan tozların, bulut ve güneşle daha uygun bir tasarım olabilirdi?

Ajanda 2011( Irkçılığa, Ayrımcılığa ve Nefret Suçlarına Karşı ) – Levent Şensever – Metis YayıncılıkTürkiye, 20. yüzyıl boyunca ektiklerini biçiyor, ırkçı zihniyetin cenderesinden çıkmayı başaramıyor. Bu zihniyetin ürünü olarak uzun süredir bir savaş hali içinde, bir nefret toplumu içinde yaşıyoruz: Siyasi cinayetler, şiddet, linç psikolojisi, gündelik hayatın tüm dokusuna sinmiş ayrımcılık…

İslam’ın Metafizik Boyutları – Frithjof Schuon – İz Yayıncılık
Tasavvuf düşüncesinin modern zamanların en önemli yorumcularından olan Schuon, İslamın Metafizik Boyutları adlı eseri, İslam dininin hukuksal ve sosyal boyutundan ziyade, doğrudan insanı muhatap alan yönüne vurgu yapan ve dinin metafizik yönünü masaya yatırıp okuyucuyu bilgilendiren bir muhtevaya sahiptir. Eser uzun bir aradan sonra gözden geçirilmiş çevirisiyle okuyucuya ulaşıyor.

Bilinmeyen – Joshua Ferris – Siren Yayınları
“Son On Yılın En İyi Romanı.” -The Economist-”Joshua Ferris müthiş bir gözlemci.”-The New York Times-”Yeni kuşak yazarların Ferris’le başa çıkması gerek. Amerika’da başka kimse böyle yazmıyor.”-Gary Shteyngart-

Yazılar İki Filozof – Machiavelli Feuerbach – Louis Althusser – İthaki Yayınları
Felsefi ve Siyasi Yazılar’ın beşinci cildi, İki Filozof: Machiavelli ve Feuerbach adını taşıyor. Tam olarak ifade etmek gerekirse politika ve din üzerine yoğunlaşıyor burada Althusser. Machiavelli ve Biz, modern politikanın kurucusu sayılan Machiavelli’nin Prens ve Titius-Livius’un İlk On Kitabı Üzerine Söylevler’inden hareketle devlet ve demokrasi sorununu ele alıyor. Althusser’in son derece çarpıcı serimleme düzeni içinde, hem devlet ve demokrasi sorunu hem de Machiavelli’nin Yeni Prens “bilmecesi” çözüme kavuşturuluyor.

Komutan’ın Şüpheli Ölümü – Cüneyt Özdemir – Doğan Kitap
Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis’in uçağı kaza sonucu mu düştü, yoksa bir suikast mı söz konusuydu? “1990’lar, karanlık yıllar olarak tarihe geçti. Özellikle yolu Diyarbakır’dan geçen subaylar ya suikast sonucu ya da şaibeli kazalar nedeniyle öldüler. Komutanın Şüpheli Ölümü’nü bugün bir kez daha okuduktan sonra umarım siz de benim kadar bütün bu ölümlere şüpheyle bakıyorsunuzdur.

Kutsal Proje – Ufuk Gülsoy – Timaş Yayınları
Yüzyıllar boyu izledikleri politikalar ve ortaya koydukları projelerle tarih sahnesine damgasını vuran Osmanlılar, bu sefer de son büyük projelerinden biri olan demiryolu hatları projesiyle karşımıza çıkıyor. Suriye-Filistin-Hicaz-Bağdat ve Yemen Demiryolları’nı inceleyen bu kitap, Osmanlı’nın Ortadoğu’daki demiryolları projesini bütün yönleriyle ele alıyor.

Mesih Nerede Mehdi Kim? – Heyet – Işık Yayınları
Kitabımız dokuz makaleden oluşmaktadır ve bunlarda mehdi Ve Mesih kavramın tarihi seyri , Ehl-i Sünnet’teki mehdi inancı, Mehdi beklentisi içinde olmanın dinimizin esaslarına uygun olup olmadığı, Hazreti İsa’nın tekrar dünyaya inişinin manevi mi yoksa şahsen ve cismen mi olacağı, İslam’daki Mesih ve mehdi beklentisi, Osmanlıdaki mehdilik hareketleri, mehdilik iddiasında bulunan şahısların psikolojik durumları incelenmesi niçin okunur?

İstanbul’un Sırrı – Gülçin Tunalı Koç – Erdem Yayınları
“İstanbul’da yasayan ama öaha cok bilgisayarıyla vakit geçirdiği için İstanbul’u fark edemeyen Eren’in hikâyesi.

Pır Pır ile Hırhır – Sema Maraşlı – Çilek Yayınları
Merhaba, hoş geldin masal. Seninle yine hayal ülkesine yolculuk yapacağız. Çünkü sen her çağda insanların yaşamına renk kattın. Sende konuştu, canlandı bütün varlıklar. Kuşlar şarkı söyledi, tavşan hikâye anlattı, ağaçlar güldü. Keloğlan padişahın kızıyla evlendi. Kurtla kuzu arkadaş oldu. Uykunun tadı seninle geldi.

Mır Mır Balığı – Sema Maraşlı – Çilek Yayınları
Merhaba, hoş geldin masal. Seninle yine hayal ülkesine yolculuk yapacağız. Çünkü sen her çağda insanların yaşamına renk kattın. Sende konuştu, canlandı bütün varlıklar. Kuşlar şarkı söyledi, tavşan hikâye anlattı, ağaçlar güldü. Keloğlan padişahın kızıyla evlendi. Kurtla kuzu arkadaş oldu. Uykunun tadı seninle geldi.

Ulus Devletin Bunalımı – Ahmet Yıldız – Nesil Yayınları
Modern zamanların egemen devlet modelini, ulus-devletler oluşturuyor. Fransız İhtilali’nden bugüne imparatorluklar yıkılıp yerlerine ulus-devletler kurulurken, farklı etnik kökenlere sahip, farklı diller konuşan, farklı dinlere veya mezheplere mensup farklı uluslardan insanların bir ‘ulus-devlet’ kalıbı içinde nasıl bir arada tutulacağı ise, hep bir sorun olageldi.

Sanat Komplosu – Jean Baudrillard – İletişim Yayınları
Jean Baudrillard, 1996′da Sanat Komplosu’nu yayınladığında, artık çağdaş sanatın varlık nedeni kalmadığını ilan ederek sanat çevrelerinde büyük bir skandala yol açtı. “Sanat, bayağılığa, atıklara, vasatlığa, değer ve ideoloji diye el koyuyor,” diye yazmış, çağdaş sanatın hükümsüz olduğunu, bir hiç olduğunu belirtmişti. Bu “saldırı” karşısında bazı eleştirmen ve küratörler Baudrillard ismini defterlerinden sildiler; işi bilenlerse, yankılar uyandıran bu parlak “skandalın” şehvetli ürpertisini hissettiler yalnızca. Sanat hakkında ne söylendiği önemli değildi – yeter ki sanattan söz edilsin.

Gözümün Nuru Namaz – Ahmet Akil Yağınlı – Ensar Neşriyat
Taşıdığı anlamı, gereği gibi uygulandığında, insanları kötülük ve çirkinliklerden uzak tutacağı ilâhî buyrukla bildirilen, Dinin direği, gözümün nuru, müminin miracı, kulun kıyamet gününde hesaba çekileceği ilk ameli…olarak Peygamberimiz (S.A.V) tarafından haber verilen,

Kur’an’ı Hayata Taşımak – Ahmet Çağlayan – Ensar Neşriyat
Allahım mal verdiğin zaman saadetimizi, Kuvvet verdiğin zaman aklımızı, İktidar verdiğin zaman basiretimizi, Bela verdiğin zaman imanımızı, Nimet verdiğin zaman şükrümüzü ve mertliğimizi, Güzellik verdiğin zaman iffetimizi, Zorluk verdiğin zaman sabrımızı, Bizden alma Ya Rabbi! Kuranı nefsimize, nesillerimize sevdir. Günlerimizi ve gecelerimizi Kuran ile ziynetlendir. Bizleri, Kuran ile bilgilenen, aydnlanan ve dirilişi yaşayanlardan eyle…

Paşalar: Talat, Enver, Cemal – Ziya Şakir Soku – Kaknüs Yayınları
“Tarih değil, hatalar tekerrür eder…” Talat, Enver ve Cemal paşalar; Osmanlı İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu en buhranlı yıllarında, devlet yönetimini ellerine alarak son devre damgasını vurmuş üç önemli şahsiyettir. İmparatorluğun çöküşünü durdurmak için yaptıkları icraatlar, maalesef çöküşü daha da hızlandırmaktan öte bir netice vermemiştir. Kendileri hakkında şimdiye kadar birçok eser yazılmıştır. Bu eserlerden bazıları, paşaların sadece “hürriyet-perver”liklerini, bazıları ise “akılsız”lıklarını ortaya koymaya çalışmıştır. Elinizdeki eseri diğer eserlerden ayıran en önemli özellik ise; paşaların hayatını, doğumlarından ölümlerine kadar, akıcı bir üslupla ve objektif bir şekilde kaleme almış olmasıdır.

Hasan Sabbah Cennet Fedaileri – Ömer Rıza DOĞRUL – Kaknüs Yayınları
Tarihî belgelere dayanarak kurgulanan bu kitabın ilk bölümü, İslam dünyasının mukadderatına hâkim olacak derecede kuvvet ve kudret kazanan gizli ve yıkıcı teşekküllerin fikrî boyutunu tarihçesiyle birlikte ele almaktadır.

Milli Mücadele’de Kalemli Ordu – İsmail Çolak – Yitik Hazine Yayınları
Milli mücadelede kahramanlık yapan öğretmenleri anlatan bir çalışma. Öğretmenler günü adına milli mücadele de vazife alan öğretmenlerin kahramanlıklarının anlatıldığı çalışmada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda genç öğretmenlerini rolleri anı ve hatıralarla zenginleştirilerek anlatıyor. Öğretmenlerin halkı bilinçlendirmekten, cephede savaşmaya kadar çok farklı rollerde gördüğümüz eser, bu alanda Türkiye’de yapılan ilk çalışma özelliği de gösteriyor. Alanında ilk çalışma özelliği gösteren kitapta zengin görsellerle gençlere Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş hikâyesi anlatılıyor. Bu anlatım sıkıcı bir tarzda değil, roman tadında bir akıcılıkla okura sunuluyor

Ben Türkiye’deyken – Sıtkı ÖZCAN – Kaynak Kitaplığı
“Ben Amerika’dayken..” Statünün, farklı ve öncelikli olmanın, seçkin olmanın adı Amerika olmuştu 21. yüzyılda Türk halkı için. Zaman aktı. Yeni kıtada birtakım insanlar çıktı ortaya.

Şiirin Ardında – Turan Karataş – Sütun Yayınları
Bir akademisyenin 30 yıllık şiir birikimini konu alan bir kitap. Kitap ta Türk şiirinin belli başlı şairleri hakkında yazılmış objektif yazılar var. Özellikle son 20 yıllık şiirimiz üzerinde ağırlıkla duran bir kitap. Kitapta şiir yılları, toplu şiirler meselesi gibi edebiyat gündemine ilişkin yazılar da var. Necip Fazıl’ ın Adnan Menderes e yazdığı mektuplardan bir bölümde kitapta yer alıyor.

Kastamonu Fedakarları – Ahmet Özer – Işık Yayınları
Üstadın Kastamonu hayatından günümüze ışık tutacak kesitler ve buradan İslam âleminde duyurduğu mesajları özetlemektedir. Risale-i Nur’a ve Üstada sahip çıkan davasına gönülden bağlanan Kastamonulu bazı Nur talebelerini de bu eserde yer almaktadır.

Cennet Gibi Şehir – Simin Danişver – Ağaç Yayınları
Cennet Gibi Şehir, Simin Danişver’in-kendi deyimiyle-içinde yaşayarak tecrübe ettiği karanlık ve boğucu bir devrin, çoğuyla bizzat görüşmüş olduğu insanlarının, gerçek yaşamlarından yola çıkarak yazdığı öykülerinden oluşmaktadır.

Kıtalara Sığmayan Osmanlı – İsmail Çolak – Nesil Yayınları
Osman Gazi ve onun soyundan gelen Osmanoğulları, küçücük bir beylikten, üç kıtaya yayılan, sınırları 24 milyon kilometrekareye ulaşan ve 623 yıl süren bir dünya devleti kurdular. Bu devlet, tarihin kaydettiği en başarılı ve en uzun ömürlü devletti. Pekiyi Osman Gazi, Orhan Gazi, Murad Hüdavendigâr ve diğer kuruluş dönemi padişahları, büyük Osmanlı Devleti’nin temellerini nasıl attılar, hangi sağlam esaslara, inanç ve ideallere dayandırdılar? Ve bu devlet birdenbire nasıl büyüdü, güçlendi ve yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başardı? Serinin bu ilk kitabında, Osmanlı’nın kuruluşundaki, hızlı ve sağlam büyümesindeki akıl almaz sırlar çözülüyor.

Hace – Halide Alptekin – Yitik Hazine Yayınları
17.yüzyıl Osmanlı hac yolculuğunda yaşanan aşk hikâyesinin anlatıldığı bir roman. Ülkemizde Surre ile alakalı ilk roman çalışması olan kitapta Sultan ¬IV.Murat zamanı İstanbul’u gözler önüne seriliyor.

Cumhuriyetin Vitrin Şehri – 3 Devirde İstanbul – Önder Kaya – Küre Yayınları
Cumhuriyet devrinde İstanbul, bugün hâlâ tartışılan pek çok değişime maruz kaldı. Payitahtlık unvanını kaybetti ama asla görmezden gelinemedi. Tarihi ve doğal dokusunun yanında imparatorluklar mirasıyla kısa sürede yeniden gündeme geldi. Atatürk 1927’ye kadar ziyaret etmediği eski payitahta bu tarihten sonra sıklıkla gelir oldu.

Sosyal Bilimler Felsefesi: Pragmatizme Doğru – Patrick Baert – Küre Yayınları
Çoğu sosyal bilim felsefecisine göre, sosyal araştırma esasen dış toplumsal alanı ‘açıklama’ya çalışır; böylece onların görevi, bu açıklayıcı girişim ve ona eşlik eden metodolojik stratejiler üzerinde düşünmektir.

Yönetmen Sineması : Ahmet Uluçay – Edisyon – Küre Yayınları
Ahmet Uluçay, kısıtlı imkanlarla “nasıl film çekerim” sorusuna cevap ararken sinemayı yeniden keşfetti. Yönetmenin bu gayreti sadece mevcut sinemanın tekrarı anlamına gelmiyordu.

Yönetmen Sineması : Semih Kaplanoğlu – Edisyon – Küre Yayınları
Yeni Türk Sineması’nın önde gelen isimlerinden Semih Kaplanoğlu, ilk filminden itibaren yuva ve aile arayışını anlattı. Yusuf Üçlemesi’yle ilk iki filmin karanlık havasından kurtulup daha şiirsel ve minimal bir sinemaya yönnelen Kaplanoğlu, üçlemeyle sadece yeni Türk sinemasında önemli bir yer kazanmadı; bu topraklara özgü estetik bir dilin sinemaya nasıl yansıtılması gerektiğine dair ipuçlarını da gösterdi.Kitaptaki yazılar, Kaplanoğlu’nun işlediği izlekler üzerinden farklı okumalar sunuyor.

Seçme Sapan Şeyler – Ferhan Şensoy – Ortaoyuncular Yayınevi
Öyküyle deneme arasında gidip gelen geziperver yazılar bunlar. Ya da öykü türünde açık denizler özleyen, birbirlerinden çok bağımsız metinler ve fakat bütünde buluşuyorlar; insanı çerçeveleyen eşya, nebatat, hayvanlar kendi gözlerinden değerlendiriyorlar bildiğimiz, kendini çok cinfikir sanan salak insanoğlunu.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara