KPSS'de Mantık Soruları Ön Plana Çıkacak

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
KPSS'de Mantık Soruları Ön Plana Çıkacak

Öğretmen adayları 2011 KPSS'de farklı soru tipleri ile karşılaşacak. Ezbere dayalı sorular yerine uygulama ve mantık soruları öne çıkacak.

Kopya skandalının ardından yeni bir yapılanmaya giden ÖSYM, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) takvimini netleştirdi. KPSS başvuruları 9-25 Mayıs 2011'de, sınav 9-10 Temmuz 2011'de yapılacak.

Öğretmen adayları 2011 KPSS'de farklı soru tipleri ile karşılaşacak. Ezbere dayalı sorular yerine uygulama ve mantık soruları öne çıkacak. 2010 yılında toplam 40 bin öğretmen ataması yapan Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki sene 55 bin öğretmen alacak.

Temmuz ayında yapılan KPSS'nin, Eğitim Bilimleri Sınavı sorularının sızdırıldığı gerekçesiyle iptal edilmesinin ardından güvenlik tedbirlerini artıran ÖSYM, soru tiplerinde de değişikliğe gitti. FEM Dershanesi Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, bu sene iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın sorularıyla 31 Ekim'de yapılan KPSS'de sorulan sorular arasında niteliksel farklılıklar olduğuna dikkat çekiyor. Yeni sınav sorularının bilgiden çok kavrama ve uygulamaya yönelik olduğunu belirten Ardıç, "Hazırlık sürecinde kaynak taraması yapmak yeterli değil. Öğrenilen bilgilerin mutlaka kavranması ve pratik yapılması gerekiyor." diyor. Eğitim bilimleri sorularının bir öğretmenin sınıf ortamında karşılaşacağı eğitim ve öğretim etkinlikleriyle doğrudan ilişkili olduğunu kaydeden Ardıç, "Sınavlarda eskisi gibi ezber sorular yok. Yeni soruların tüm alanlar ile iç içe olduğu söylenebilir." bilgisini veriyor.

Öte yandan 2011'de yapılacak KPSS'ye girecek adaylar kurslara akın ediyor. Yeni sınav döneminde çok sayıda başvuru alan dershane sektörü, açılan yeni kurslarla adayların ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor. 2011 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'na 300 binden fazla adayın girmesi bekleniyor.

harun_73

Özel Üye
teşekkürler hayırlısı diyelim

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
iyi mi kötü mü oldu bilmiyorum çünkü en son yapılan kpss sınavlarında baya zorlamışlardı önlisansta orda demek değişimin habercisimiydi? hayrılısı

merveg

Özel Üye
bence daha iyi olur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye