Bu Nasıl Bir Mahalle Baskısıdır¿

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bu nasıl bir mahalle baskısıdır¿..

Perşembe sabahı, evde kahvemi içip gazetemi okurken, Fatoş geldi. Evdeki yardımcım..
"Hıncal Bey haberiniz var mı, Defne Joy ölmüş.. Evinde ölü bulmuşlar" dedi..
Defne Joy'la tanışmayız. Televizyon izleyen biri olmadığım için, sokakta yanımdan geçse tanımam.. Ama hele son zamanlardaki ününü hemen her gün gazetelerin magazin sayfalarında okuyorum. Acun'un, her programı olay olan, bence günümüzün 1 nolu yapımcısı Acun'un son yarışması "Yok Böyle Dans"ın yıldızlarından.. Yarışmayı kazanacağını kimse tahmin etmiyor, ama kimse de elenmesini istemiyor. Öyle sempatik, öyle hayat doluymuş..
Hatta Sevgili Yüksel (Aytuğ) "Acun bu kız elenirse onu sunucu yap, kaybetme" diye öğüt de veriyordu geçen hafta, Yakın Kumanda'da..
İşte ölen, o daha iki gece evvel seyircilerini coşturan hayat dolu kız..
Hemen TV'ye davrandım.. Haberleri izliyorum.. Ekranın başında donup kaldığımı hatırlıyorum..
Arka arkaya şoklar..
Defne Joy'un ölü bulunduğu yer kendi evi değil. Bir bekar erkeğin evi..
Bekar erkek, benim küçük kuzenim, Sanem'in kardeşi Kerem..
Beni donduran, Defne'nin ölü bulunduğu evin önünde canlı yayın yapan NTV habercisinin sözlerinden biri oldu.
"Defne Joy Foster'in kocası İlker Yasin Solmaz, az önce buraya geldi. Çok üzgün görünüyordu.."
İşte o an, orda kalakaldım.
O çarşamba sabahı, dünyada yerinde olmayı istemeyeceğim bir tek kişi vardı.. İlker Yasin Solmaz..
Düşünebiliyor musunuz¿..
Sabaha karşı telefonunuz çalıyor ve haber veriyorlar.
"Eşiniz öldü. Gelin cenazeyi alın.."
"Nerde, nasıl, ne zaman¿.."
"Sabaha karşı bir bekar evinde ölü bulundu. Polis soruşturuyor.."
Ne hale gelirsiniz¿.. Ne düşünürsüz¿..
Ne olursunuz¿..
Dün sabah gazeteme baktım..
Tonla haber, tonla yazı.. Defne üzerine.. Ölen Defne'nin dramı üzerine..
Ama asıl ölü, hem de "Yaşayan Ölü" İlker Yasin Solmaz'la ilgili tek satır yok.. Asıl trajediyi yaşayan adamın adı geçmiyor nerdeyse, haberler ve yorumlarda..
İnsanlık ölmüş sanki..
Defne öldü.. Onun için her şey bitti..
Ama bu genç adam yaşayacak.. 18 aylık bebeği ile yaşayacak..
Yarın o bebek aklını başına toplayacak yaşa geldiğinde "Baba bana annemi anlat" diyecek¿..
Ne anlatacak İlker Yasin¿.
Gencecik, hayat dolu karısı, 18 aylık bebeğinin annesi beklenmedik şekilde ölmüş.. Ona mı ağlayacak İlker Yasin.. Yoksa bir bekar evinde, sabaha karşı kanında tonla alkolle ölü bulunmuş, ona mı çıldıracak¿..
Empati, mempati.. Hadi kendinizi İlker Yasin'in yerine koyun dostlarım..
"Acun yarışmayı durdursun.. Kupayı da Defne'nin 18 aylık bebeğine versin" diye hamasi bir tavsiyede bulunan Sevgili Yüksel'e sorum var..
Defne senin eşin olsaydı, dikkat et, sadece "Olsaydı" diyorum.. O "Mesela" yı okurken bile ne hale geldiğini tahmin ettiğim için.. "Defne senin karın olsaydı, gene bu yazıyı yazar mıydın.."
Kerem'in adını duyunca, Gökmen Özdemir'i aradım, Vatan'dan.. Arkadaşı..
"Sor bakalım kerataya, evli barklı ve çocuklu kadını niye götürmüş evine" dedim. "Sordum bile ağbi" dedi, Gökmen.. "Vallahi daha o gece tanıştık. İkimizin de kafası iyiydi. Gittik işte" demiş, Kerem..
Defne'yi nerdeyse "Azize" ilan eden Ayşe kardeşim..
İşte anlatmak istediğim bu..
Bizim zamanımızda Aşka düşülürdü.. Falling in love..
Daha tanıştığın gece, eve, yatağa koşmanın adı da love.. Ama onun fiili başka.. Aşk Yapmak.. Making love..
Benim aşka düşmeye saygım var.. Ama aşk yapmaya yok..
İnsan evliyken de âşık olabilir. Evli birine de âşık olabilir.. Gönül ferman dinlemez, demiş eskiler.. Durup dururken dememişler.. Yüzlerce yıllık deneyim..
Gönül ferman dinlemez tamam ama, 18 aylık bebeği olan evli genç kadın da, daha o gece tanıştığı erkeğin evine koşmaz..
Bunu bana kimse kabul ettiremez. Ben mahalle baskısından da korkmam. Kafamı kesseler düşündüğümü söylerim..
Defne boşanma kararı almış mı¿. Mahkemeye baş vurmuş mu¿. Evini ayırmış mı¿. Ayrı mı yaşıyor eşinden, bebeğinden..
Bilmiyorum.. O konuda satır okumadım, ne öncesinde magazin sayfalarında. Ne de ölümü sonrası haberlerde ve yorumlarda..
Yani..
Ortada çok açık, çok seçik bir "İhanet" var.. Hem de aşk aldatması bile değil. Bir gecelik macera/ One night stand için, aldatılan bir koca ve unutulan bir bebek..
Ölmüş.. Allah rahmet eylesin..
Ama böyle bir insana, öldü diye saygı duymamı kimse benden beklemesin..
Kimse de, onu Azize ilan ederek, gençliğin önüne "Rol model" diye koymaya kalkmasın..
Defne Joy Foster'in ölüm sebebi bilinmiyor..
Astım hastasıymış. Fena halde sarhoşmuş. Bilinen o.. Alkol mü¿. Son zamanlarda zararı bilimsel araştırmalara konu olan, bir nevi doping, enerji içeceklerinin aşırı kullanılması mı¿. Uyuşturucu mu¿. 10 gün içinde Adli Tıp gerçeği açıklayacakmış.. Öğreneceğiz.
Ama benim görüşüm değişmeyecek.
Defne'nin ölümü tipik bir "Su testisi, su yolunda kırıldı" olayıdır!.

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Giden gitti ama kimsenin dürüst olup kendisine doğruyu söylemeyi düşündüğü yok. O adamın şimdi nasıl yağmur yüklü bulut olduğunu, ne kadar yıkık bi durumda olabileceğini anlayabilen çıkmaz.

E

_elmayra_

Misafir
Hıncal uluç'un bu yazısını daha önce okudum.Acımasızca yazılmış acı gerçekler aslında.Düşünüyorum eğer defne ölmemiş olsaydı ve bir şekilde o evde bulundugu öğrenilmiş olsaydı halk yuhlayacaktı.sevenleri azalıp acımasızca eleştirilecekti.Ama öldü.Ölüm geldi mi tüm sözler tükeniyor.

E

_elmayra_

Misafir
Ortada çok açık, çok seçik bir "İhanet" var..ihanet insanın beynini kemiren bir böcek gibi rahatsız edici,yıkıcı bir his.Yaşadım biliyorum.O adamın böyle bir durumda birde bununla baş etmesi cidden çok zor.Sabırlar diliyorum.

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bebekler insana huzur verir o yönden kendisini toparlayıp düşünmemeye çalışması kolaylaşabilir.
Ölüm geldi mi tüm sözler tükeniyor. 'haklısın'

E

_elmayra_

Misafir
Hıncal Uluç Ölmüş... Bir kul, bu dünyada başka bir kulun ayıbını örterse, kıyamet gününde Allah da onun ayıbını örter... (Hadis)

Defne Joy Foster’ın ölümü üzerine konuşuluyor da konuşuluyor…
Alkollüymüş…
Evli kadının dışarıda ne işi varmış…
O gün tanıdığı adamın evine nasıl gitmiş…
Uyuşturucu mu almış…
En son, Hıncal Uluç yazdı…
Bu konuyla ilgili yazdığını görünce, zannettim ki ön yargıların önünde bir set olacak…
En basitinden ölünün arkasından konuşmayın diyecek…
Özel hayattır, kimseyi ilgilendirmez, kimseye bu kadar konuşma hakkı vermez diye çıkışacak…
Ne dememizi bekliyorsunuz, Defne’ye yollu mu diyelim, diye kızacak…
Ve fakat ne mümkün!
Ne diyor Hıncal?
Evli barklı bir kadın, yeni tanıdığı adamın evine nasıl gider diyor…
Bir anne bunu nasıl yapar diyor…
Böyle biri öldü diye, kimse saygı duymamı beklemesin diyor…
O gece Defne’nin evine gittiği Kerem Altan, Hıncal’ın kuzeniymişmiş…
Bir arkadaşı aracılığıyla Kerem Altan’a “Sor bakalım kerataya, evli barklı ve çocuklu kadını niye götürmüş evine” diye soruyor…
Ve vurucu ifadeyi sona saklıyor; su testisi su yolunda kırılır…
Yok daha neler!..
Hiç mi için sızlamaz, hiç mi titremez yürek?…
Artık ne bir savunma, ne bir açıklama yapacak Defne yok…
Öldü!..
Defne hata yapmış olabilir…
Defne ayıp etmiş olabilir…
Bize ne?
Kime ne?
Velev ki, böyle bir hata söz konusudur, Defne, kocası ve Kerem arasındadır…
Kimi ilgilendirir?
Özel hayatı bu kadar didiklemek, daha cesedi soğumadan hesaba çekmek, ki bu konuda en ufak bir yetkin yokken, nedir bu Allah aşkına?
Hangi vicdana sığar…
Ayrıca kuzenin Kerem, yani erkek götürüyor, götürünce kerata oluyor…
Sevsinler Kerem’i…
Guduuuuuu…
Peki ya Defne?
O götürülen… Kadın…
Hatalı o…
Evli çünkü… Kerem’in evine gitmiş…
Kerem evli kadınla olabilir ama...
O kerata...
O erkek...
Ne dememizi istiyorsun Defne’ye, yollu mu?
Yani yine o bildik klişe mi?
Kadın yapınca kevaşe, erkek yapınca çapkın mı?
Kerataymış…
Ey kuzenim Kerem, evli kadınla nasıl olursun diye kızmak yok…
Aslanım Kerem o…
Kerata…
Amcasının kuzusu...
Guduuuuu...
Ne güzel dünya…
Hadi elini vicdanına koyamayanlar konuşmaya devam etsin…
Şöyle ayıp etti, böyle yanlış yaptı demeye…
Her yeri doldursun söyledikleriyle…
Yetmez!
Defne’yi çıkarıp mezarından, asalım darağacına…
Yakalım gerekirse…
Ne istiyorsanız onu yapalım…
Susmanız için ne etmek gerekiyorsa onu edelim…
Sadece Defne ölmedi Hıncal…
Sen de öldün bu yazınla…
Soruyorsun ya yazında “Defne senin karın olsaydı ne yapardın” diye…
Peki ya Defne senin kızın olsaydı?

Zeki Kayahan COŞKUN

Aşkaimtisal

Yeni Üye
ortada bi ihanet olabilir evet ayıp da olabilir ama hıncal ın bu yazısını pek tastiklemiyorum.. adam hem defneyi hiç tanımadığını, nedir necidir bilmediğini söylüyo, hem de bu kadar ithafta bulunuyo.. sana ne ki....! defnenin kocasına değinmiş, onun ne halde olduğuna falan, evet iyi düşünceli bi hareket olmuş ama sonunda da almış almış yerden yere vurmuş defneyi.... bence çok ağır bi yazı olmuş.. saygı duymayabilirsin ama bukadar laf etme hakkına kimse sahip değil bence hele böyle uluorta medyada ve hele ki hiç tanımadığın biri hakkında.. herkes çok masum sanki şu dünyada.. kimbilir kendisi de zamanında neler neler yapmıştır... herkes yanlış şeyler yapabilir. yapıyor da...! ve herkes kendi bacağından asılıyor sonuçta... defne de sevap,günah ve ayıplarıyla başbaşa şuanda.....

E

_elmayra_

Misafir
ortada bi ihanet olabilir evet ayıp da olabilir ama hıncal ın bu yazısını pek tastiklemiyorum.. adam hem defneyi hiç tanımadığını, nedir necidir bilmediğini söylüyo, hem de bu kadar ithafta bulunuyo.. sana ne ki....! defnenin kocasına değinmiş, onun ne halde olduğuna falan, evet iyi düşünceli bi hareket olmuş ama sonunda da almış almış yerden yere vurmuş defneyi.... bence çok ağır bi yazı olmuş.. saygı duymayabilirsin ama bukadar laf etme hakkına kimse sahip değil bence hele böyle uluorta medyada ve hele ki hiç tanımadığın biri hakkında.. herkes çok masum sanki şu dünyada.. kimbilir kendisi de zamanında neler neler yapmıştır... herkes yanlış şeyler yapabilir. yapıyor da...! ve herkes kendi bacağından asılıyor sonuçta... defne de sevap,günah ve ayıplarıyla başbaşa şuanda.....
katılıyorum sana.

AsenA_38

Yeni Üye
hataları olabilir ..yaşadıklarını onaylamıyor da olabiliriz ama arkasından her düşündüğümüzü yazamayız yaşıyor olsa yanıt hakkı olacaktı ama şu anda bunları yazmak eleştirmek haksızca... üstelik geride bıraktığı acılı bir aile ve büyüdüğünde annesini hatırlamyacak bir bebek var oyüzden herkes kaleme aldığında ölçüp tartmak zorunda ... ilerde bu çocuk bunları okuduğunda neler yaşayacak kimbilir ...hıncal uluç başkalarına diyene kadar biraz kendisi telepati yapsın... yazıları çok insafsız

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Eğer sen televizyon önünde şovlar yapıp büyük bi kitleye hitap ediyosan herkesin seni eleştirmeye hakkı vardır.
Eğer senin ısırık aldığın elmanı attıktan sonra hayranların o elmayı almak için birbirleriyle yarışıyosa.. Yani senin yaptığını yapmaya çalışan, seni örnek alacak kişiler olacakken kimsenin keyfi davranma hakkı yoktur. O kişinin bu benim özel hayatım demeye hakkı yoktur. 'yemezler.' Onun bi davranışı onu örnek alanların hepsini etkilicektir. 1 kişi dahi olsa toplumda bi çark var ve çarkın dişlisi zarar görcektir.
Hıncal uluç ölünün arkasından konuşmuyo o sadece diyo ki 'azize' gibi göstermeyin bari. Birileri çıkıpda şu doğrularıda görsün övüp durmayın! diyo.
He bide o çocuk yazılanları okuduğu zaman üzülmücek, en başta annesinin öldüğü geceye üzülcek! çünkü bütün yazılar o geceden sonra başladı. ötesi yok.

AsenA_38

Yeni Üye
kitlelere hitap ediyorlar dediğin gibi ...ama tüm hayatları sahneden ibaret değil ...elbette özel yaşamları olacak ...onları örnek alanların da aklı fikri yerindeyse problem yok aklını kullanıp doğru yanlış ayrımını yapar ...kimse mükemmel değil ...uluçun yaptığı resmen ölü arkasından konuşmak ...defne öldü kurtuldu ama burda kalıp bu yazıları okuyup defalarca acı çekecek insanlar var arkada... bari bıraksınlarda insanlar ölüsünün ardından rahatça yasını tutabilsin ...bunlarla uğraşmasınlar ...kaldı ki uluç bunları yazabilecek en son insan... kızı yaşındakilerle yaşadıklarını hatırlatmaya bilmem gerek var mı

E

_elmayra_

Misafir
Kitlelere hitap ediyorlar diye kndi özgürlüklerinden vazgeçmeleri doğru bişey değil.Hepsinin ayrı bir yaşam ve yetişme tarzı var.Defnenin babası amerikan ve izmirde rahat bir şekilde yetişmiş.Televizyonda kendisini doğudan mutasıp aileler izliyor diye kendi olmaktan vazgeçemez ki.Asıl bunu yaparsa sahtekarlık yapmış olur.Herkes de bir zahmet kendisine ailesine çevresine baksın ve kafasını çalıştırıp o şekilde yaşasın.Televizyonda gördükleri parlak hayatlar gibi değil.

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Seven bi insanı aldatmanın neresinde özgürlük tanımı var anlamış değilim. Ancak bunu yapınca özel hayat yaşanmış oluyosa diceğim bişey yok. İnsanın otokontrollü olması kendini sınırlaması demek değil. Böyle insanlara da sahtekar denmez erdemli insan hayatını kontrol edebiliyo falan denir. Hıncalın hayatınıda savunduğum yok fakat çevresindeki genç kızların bi potansiyeli olduğu kesin. Parası için birlikte olan kadınlar topluluğu ve bekar bi yaşam ikisi bir değil kesinlikle. Yani burdan anlaşılıyo ki insanın karakteri ortada kalamaz ya öylesindir ya öyle değilsindir. Ya Defne Toy "Fos"ter-sındır, Ya Defne Joy Foster-sındır...

By_tr

Özel Üye
1- Üzküru mevtaküm bilhayr" yani "Ölülerinizi hayırla yâd ediniz" (Tirmizi, Cenâiz, 34) önemli bir hadisi şerif

2- "DEFNE ÖLDÜ DİYE BÜTÜN MEDYA SALLANIYOR AYNI GÜNLERDE OSTİMDE PATLAMA OLDU 17 ÖLÜ 28 YARALI KİMSEDE TIN YOK"

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Toprakları bol olsun.
Ölüm var bide ölmek var. onlar yaptıkları işin başındayken yakalandılar. o yüzden bişey söyleyemiyoruz üzgünüz.
İşte anlatmak istediğim de bu mesut kitlelere hitap eden insanlar öldükten sonra bile sorumlular kalanlara bıraktıkları şeylerden diğer insanlardan daha önemsizdir ölümü belki ama daha çok gündemde kalıyolar şehit haberleri bile 30sn sürerken ünlü ölümlerinin günlere yayılması sonucu haklı olarak diyoruz ki kendilerine çeki düzen vererek yaşamalılar! bunu borçlular topluma.

neyse daha bişey yazmıyorum bundan sonra bu konu baya uzadı hakikaten

E

_elmayra_

Misafir
Seven bi insanı aldatmanın neresinde özgürlük tanımı var anlamış değilim. Ancak bunu yapınca özel hayat yaşanmış oluyosa diceğim bişey yok. İnsanın otokontrollü olması kendini sınırlaması demek değil. Böyle insanlara da sahtekar denmez erdemli insan hayatını kontrol edebiliyo falan denir. Hıncalın hayatınıda savunduğum yok fakat çevresindeki genç kızların bi potansiyeli olduğu kesin. Parası için birlikte olan kadınlar topluluğu ve bekar bi yaşam ikisi bir değil kesinlikle. Yani burdan anlaşılıyo ki insanın karakteri ortada kalamaz ya öylesindir ya öyle değilsindir. Ya Defne Toy "Fos"ter-sındır, Ya Defne Joy Foster-sındır...
Aldattığını bilmiyoruz.Sen kendi bakış açınla değerlendiriyorsun.Sana göre evli bir bayanın eşinden ayrı eğlenmesi abes.Bana göre de öyle.Ama bazıları bunu normal karşılıyor.Hıncal uluç ya da herhangi birinin bu konuda söz söyleme hakkı yok.Bu sadece defnenin ailesinin problemi.

in trouble

Yeni Üye
Bu defne olayını ne bu kdar abarttınız ya :) Ölmüş gitmiş daha ne yorum yapıyorsunuz kapatın artık şu konuları :)

sonsuz_nur

Özel Üye
bencede çok uzamış konu ben daha yeni görüyorum bu konuyu bend e düşüncemi yazıyımda içimde kalamsın:) ben tek bu evinde öldügü genci degl yunus günceylede aralarında duygusal bişeylern oldugunu anlatan bi mektubu okmuştum biyerde ve nedene eşini aldattıgı sevgilileride defnenin tüm kirli çamaşırlarını ortaya dökmüşler...defne öldü diye ortalık sallanıyo hergün heryerde bisürü insan ölüyo şehit oluyo onlarda bu kadar gündeme otursalardı keşke...:(

E

_elmayra_

Misafir
bencede çok uzamış konu ben daha yeni görüyorum bu konuyu bend e düşüncemi yazıyımda içimde kalamsın:) ben tek bu evinde öldügü genci degl yunus günceylede aralarında duygusal bişeylern oldugunu anlatan bi mektubu okmuştum biyerde ve nedene eşini aldattıgı sevgilileride defnenin tüm kirli çamaşırlarını ortaya dökmüşler...defne öldü diye ortalık sallanıyo hergün heryerde bisürü insan ölüyo şehit oluyo onlarda bu kadar gündeme otursalardı keşke...:(
Yunus güncenin mektubunu bir daha oku bence.bende gördüm o mektubu ama aralarında aşk oldugunu düşünmedim.Keşke lerin sonu yok.O kadar çok keşke var ki hayatta bu konu defne joy foster'a açılan bir köşe yazısını kapsıyor.Tabi ki onu konuşacagız burda

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara