padişahın kızı için 40 gün allah dedim

sonsuz_nur

Özel Üye
Bir Çoban padişahın kızına aşık olmuş.Ama ne aşık olmuş gözü hiçbirşeyi görmüyor.Ama o padişahın kızı kendisi çoban olacak iş mi?Ne yapayım diye düşünürken bir gün kapısını bir çalmış.Açmış bakmış yaşlı nur yüzlü bir dede. Acıktığını söylemiş dede.Çoban yemek getirmiş doyurmuş karnını dedenin. Dede:
-Hayırdır evlat bir sıkıntın mı var biraz durgun gördüm seni
demiş.Çobanda anlatmış sıkıntısını dedeye.Dede:

-''Evlat bak şimdi dediklerimi yaparsan padişah kızını sana mutlaka verecek ama dediklerimi harfi harfine yapman lazım.Şu karşıdaki dağda bir mağara var oaraya git 40 gün Allah de namazını aksatma her gün dua et.Padişah kızını mutlaka sana verecektir.Ama ne olursa olsun Allah demeyi kesme.''
demiş.Çoban olurmu ki demiş ama denemekte ne mahsur varki bir deneyelim bakalım demiş kendi kendine.

Gerekli erzağını almış çıkmış dağa başlamış Allah demeye.Dedenin dediklerini harfi harfine uygulamış.Aradan bir 10 gün geçince dağın yamacında bulunan köyün sakinleri duymuşlar çobanı ama çoban olduğunu bilmemişler.Demişlerki dağa bir derviş gelmiş Allah der dururmuş.Aman dikkat edelim onun sayesinde bereketimiz artar.Belki kalbini kırarsak cezalandırılırız.

Gel zaman git zaman bizim çoban 40 günü tamamlarken bizim çobanın methi padişaha kadar gitmiş .Padişah aman demiş bu dervişi saraya çağırayım da belki onun sayesinde Allah bizleri daha mamur daha müreffeh bir hale getirir demiş.O ülkenin en üst din alimininin yanına gitmiş.Meğer oda bizim dedeymiş.

-''Hocam bu dervişe para versek bizim sarayımıza gelir mi?'' demiş.Hoca:
-''Padişahım derviş bunu kabu etmez''
-''O zaman bir saray da ona yaptırayım mal vereyim gelir mi?'' demiş padişah
-''Yok padişahım bu dervişin malda mülkte parada gözü yok.Bence kızınızı bu dervişle evlendirirseniz hem dervişin kalıcı olmasını sağlarsınız hemde onun gönlünü yapmış olursunuz.''

Hocanın bu sözleri padişahında aklına yatmış ve bu teklifle dervişe gitmeye karar vermiş.Bu arada hoca da dervişin yanına gitmiş ve ona padişahla arasında geçen konuşmayı anlatmış.

Padişah dervişin tam 40. günü yanına gitmiş.
-''Efendi Allah razi olsun sen devamlı Allah der dururmuşsun gel seni benim sarayıma götüreyim sana para mal mülk vereyim istersen sana benim sarayımın yanına bir saray yaptırayım orada kal'' demiş.
-''İstemem padişahım benim parada pulda gözüm yok'' demiş.Padişah:
-''O zaman seni gel benim kızımla evlendireyim.Kabul edermisin.''
Derviş hiç düşünmeden şu ilginç cevabı vermiş.
-''Ben sizin kızınız için 40 gün Allah dedim.Padişah ayağıma geldi.Ya 40 gün yanlız Allah için Allah deseydim ne olurdu siz düşünün.Kızınızı istemem padişahım.

seher

Özel Üye
teşekkürler sonsuz nur

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye