Tevekkül Nedir?

sonsuz_nur

Özel Üye
Müslümanların kadere inancının doğal bir sonucudur. İstenilene ulaşmak için maddi ve manevi bütüm imkanları seferber ederek kullandıktan sonra sonucunu Allah(c.c.)’a bırakmak anlamına gelir.
Tevekkül, çalışıp, çabalamak, çalışıp çabalarken Allah’ın bizimle olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu Allah’a bırakmaktır Kur’an’da, “Çalışanların ücreti ne güzeldir Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler” buyurulmaktadır (Ankebut 29/58-59)

Aşkaimtisal

Yeni Üye
Tevekkül, herhangi bir işin, dinen, örfen sebeplerine yapışarak gayret gösterip, neticeye ihlasla teslim olmaktır. Yani sonucu Allahü teâlâdan beklemek ve bu sonucun kendisi için mutlaka hayırlı olduğuna inanmaktır. Doğru sebebe yapışan doğru netice alır

sonsuz_nur

Özel Üye
Peygamberimiz (sav)'in Tevekkülle ilgili sözleri
Peygamberimiz (sav)'in Tevekkülle ilgili sözleri
Ebû Hureyre (ra) Resûlullah'ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir: "Kuvvetli mü'min, Allah Katında zayıf mü'minden daha hayırlı, (daha üstün) ve daha sevimlidir (Bununla beraber) her ikisinde de hayır vardır Sana yararlı olan şeyi elde etmeye çalış Allah'dan yardım dile ve asla acz gösterme Başına birşey gelirse, ''Eğer (keşke) şöyle yapsaydım, şöyle olurdu!'' diye hayıflanıp durma ''Allah'ın takdiri bu O, ne dilerse yapar'' de Çünkü "eğer (keşke)" kelimesi, şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar"
(Müslim, Kader 34 Tercüme: İsmail L Çakan, Hadislerle Gerçekler, Erkam Yayınları, İstanbul 1990, s231)

"Birşey istediğin zaman yalnız Allah'tan iste Yardım dilediğin zaman Allah'tan dile Şunu iyi bil ki bütün yaratılmışlar elbirliği ile sana bir menfaat bahşetmek isteseler, Allah'ın sana yazdığından daha fazlasını bağışlayamazlar Yine yaratılmışların tümü elbirliği ile sana bir zarar vermek isteseler, Allah'ın sana takdir ettiğinden fazlasını yapamazlar"
(Tirmizi, Sünen, fi sıfati'l-Kıyame, 60)

"Ey Ebû Hureyre! Allah'tan başka hiçbir şeye ümit bağlama Allah'a tevekkül eyle Bir arzun varsa Allah Teâlâ Hazretleri'nden iste Allah-ü Teâlâ'nın âdet-i ilâhiyyesi (işi, kânunu) şöyledir ki; herşeyi bir sebep altında yaratır Bir iş için sebebine yapışmak ve sonra Allah Teâlâ'nın yaratmasını beklemek lâzımdır Tevekkül de bundan ibârettir"
(Hadis-i şerif-Ey Oğul İlmihali, )

"Üzülme, Allah bizimledir"
(Bera Ibnu'l Azib ra Kütüb-i Sitte, 16 cilt, Sf 200)

"Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır ! Zira her işi onun için bir hayırdır Bu durum sadece mümine hastır, başkasına değil : Ona memnun olacağı birsey gelse şükreder, bu ise hayırdır: bir zarar gelse sabreder bu da hayırdır"
(Suheyb Ibnu Sinan ra kutub-ı sıtte, 2 Cilt , Sf 208)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara