YÖK, bazı öğretmenlik bölümlerini kapatacak

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Çubukçu, bazı öğretmenlik bölümlerinin kapatılacağını, buna karşılık okul öncesi ve engelli çocuk eğitimiyle ilgili bölümlerin kontenjanlarının artırılacağını açıkladı

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) atanamayan öğretmenler konusunu görüştü. YÖK Genel Kurulu'na başkanlık eden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ihtiyaç bulunmayan bazı öğretmenlik bölümlerinin kapatılacağını buna karşılık okul öncesi ve engelli çocukların eğitimiyle ilgili öğretmenlik bölümlerinin kontenjanlarının artırılacağını açıkladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, 1 yıldır YÖK ile öğretmen yetiştirme üzerine çalıştıklarını belirterek, şöyle dedi: "Öğretmen yetiştirme niteliklerinin artırılması, bazı yeni alanların belirlenmesi, bazı alanların kontenjanlarının azaltılması veya tamamen kaldırılması şeklinde bir çalışmaydı. Önümüzdeki yıllarda özellikle eğitim fakültelerinin durumunun ciddi şekilde ele alınması gerekiyor. Eğitim fakülteleri Türkiye'nin ihtiyacının çok daha üstünde öğretmen yetiştiriyor." Bakanlığın, gelecek 20 yılda hangi alanda öğretmenlere ihtiyaç olacağını belirlediklerini kaydeden Çubukçu, "Sadece bizim değil özel sektör ve özel kurumların da ne kadar eğitim fakültesi mezununa ihtiyacı olduğu yönünde bir analiz yaptık" diye konuştu. Çubukçu, "Eğitim fakültesi kontenjanları azalacak mı" sorusu üzerine "Evet, bazı bölümler azaltılacak, bazıları kapatılacak, bazıları da artırılacak. İhtiyacımız olan alanlar var. Okul öncesi alan öğretmenliğine ağırlık veriyoruz" dedi. Engelli çocukların eğitimiyle ilgili öğretmen açığı bulunduğunu söyleyen Çubukçu, "Bir tarafta atanamayan bazı branş, alan öğretmenleri var diğer tarafta atanması gereken ama öyle bir alanda eğitim görmüş öğretmen olmadığı için atayamadıklarımız var" diye konuştu.

SORUŞTURMA
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin YÖK Başkanı Prof. Yusuf Özcan hakkında "soruşturma açılması gerektiği yönündeki" kararının hatırlatılması üzerine, Özcan için yürütülecek idari soruşturma toplantısına kendisinin başkanlık yapacağını belirten Çubukçu, "Ancak şu an gündemimizde değil" dedi

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO