2011 Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?

sonsuz_nur

Özel Üye

* Açıköğretimde en önemli sınav arasınavdır. Çoğu kişi arasınavın %30 u alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den ne kadar yüksek alırsanız yılsonu (final) sınavından o kadar kolay geçersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten arasınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan arasınav bilgilerinizle finalden 30 alıp dersi geçebilirsiniz. Fakat arasınavdan 30 aldığınızda finalden 58 almanız gereklidir. 30 aldığınız arasınav bilgilerinizle finalden anca 20 alabilirsiniz. Bu durumda bu dersten kalmış olursunuz.
* Henüz çalışmaya başlamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde daha 1 ay gibi bir zaman var. Yardımcı kitaplar size çok büyük zaman kazandıracaktır. Bu sürede yardımcı kitaptan çalışmanız sizin faydanızadır. kitaptan bakarak arasınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin. Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin 50 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 30 gün var. 50/30=1.6 Yani günde en az bir buçuk ünite bitirmeniz gerekli.
* Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
* Hem bir işte çalışıp hem açıköğretim okuyanda bir çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farzediyorum. Buradaki üniteleri kitaptam yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar. Sıkılmadan çalışabilirsiniz.
* Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
* Bu 1 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son 5 günde sadece soru çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 4-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.
* Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyimi bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.

Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?

* Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor. Ayrıca yanlışlar doğruları götürmediği için sınava daha rahat girebiliyorsunuz.
* Açıköğretim sınavlarında her ders için 40 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 120dk, diğer gün 160dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı
Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.
* Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Açıköğretimde 3 sınav vardır. Vize, Final, Bütünleme ( Arasınav, Yılsonu sınavı, Bütünleme ) Yukarıdaki tüm işlemleri bu 3 sınav içinde uygulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak istiyorum Vize ( Arasınav ) en önemli sınavdır. Dersi geçmek için vize + final yada vize + bütünleme olarak hesaplanır. Vize sınavınız ne kadar yüksekse dersi geçme şansınızda o kadar yüksektir.

sonsuz_nur

Özel Üye
ben sınavlara hep yazılı olarak çalştım ders notlarınızı yazarsanız daha akılda kalıcı olur....birde geçmiş sınav sorularına bakmayıda unutmayın % 80 i eski yılların sorularından çıkıyo....

Hazır-Cevap

Özel Üye
Bir hafta sınava çalışmak için geç kalınmış bir süre.Bütün dersleri bir haftada çalışmak zor olacaktır.Konular zaten yetişmez.Okuyup geçseniz bile onca konuyu karıştırma sansınız çok yüksek.Size bu süreç içerisinde en faydalı olan şey geçmiş yıl sorularına bakmaktır...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara