Aöf sınavlara hazırlık, sınav süreci,sınav heyecanı

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Merhaba sevgili arkadaşlar;sizlerle aöf, aöf sınavları hakkında sınav süreci .heyecan.vs..bi kaç tüyo vermek istedim
kısaca durumu anlatan bi yazı paylaşmak istedim eger sizlerinde kendi taktikleriniz varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz...
Sınavlara nasıl hazırlanmalıyım¿
Öncelikle ders çalışmaya istekli olmamız gerekiyo yoksa olmuyo başkasının ders çalışmalısın demesiyle :)
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]'Hangi sınava hazırlanıyor olursan ol, iç dünyanda bilge ve bilgi sahibi olmayı amaçlamalısın. İster öğretmen, ister mühendis, ister ziraatçı, ister doktor, ister bilişimci, isterse psikolog ya da veteriner hekim ol…'
[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Mühendis olmak için öncelikle Matematik, Doktor olmak için Biyoloji ve Kimya, Yazar olmak için Türkçe derslerinde başarılı olmak önemlidir. Başarıdan da önce bu derslerin aşığı olman gerekir…'[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]
derdi lisedeki hocamız ne kadar haklı oldugunu bir kez daha gördüm :)[/FONT]

Ama malesef bizde
Sosyal etkinlikler ve sosyal ilişkiler yaşamımızda birinci sırayı alıyor.
Derslere ve konulara ilgimiz yok.
Niçin çalıştığımızı bilmiyoruz ya da unutuyoruz.
Şimdi malum tüm açıkögretimlilerin uyguladı yöntem olarak şunlar söylenebilir;

*Derslerinize sınava en az 2 ya da 3 ay kala çalışmaya başlayın. Kendinize bir ders çalışma programı oluşturun. Kaç üniteye çalışacağınızı hesaplayın ve zamanınıza göre her gün çalışmanız gereken ünite sayısını bulun. Buna göre hergün 1 ya da 2 üniteye çalışın.

*
Test çözümlerine agırlık verin

*Geçmiş yıllarda sorulan sorulardan mutlaka yeni sınavda çıkmaktadır. Diğer sorularda bu soruların benzerleri olmaktadır. Düşünün belli konulardan 10 yılı aşkın süredir sorular hazırlanmakta. Ne kadar olsa da mutlaka önceki sorular biraz değiştirilerek yeniden sorulmaktadır. Buda geçmiş soruların önemini göstermektedir.
Geçmiş yılların sorularını sitemizde bulabilirsiniz :)
Sınav sabahı ne yapmalıyım¿

*Sınava 1 gün kala her zamanki saatinizde yatıp kalkmaya dikkat ediniz.Kafanızdaki bütün düşünceleri bir tarafa bırakıp sakinliği ve sınavın iyi geçeceğini düşünün.Sınav sabahı,zihinsel bir hazırlık yaparak güne başlayın.Günün güzel geçeceğini düşünün ve olumsuzluk düşünmeyin
*Sınava gireceğiniz yere sınava girmeden 45 dakika önce varmaya çalışınız.
Heyecan yapmaya hiç gerek yok koca koca adamlar olduk dimi:)

Sınav anı

Gelelim sınav anına diyeceginiz cümle şu arkadaşlar;Ben yapmam gereken hazirligi yaptim...Heyecana gerek yok (ama biraz heyecan iyidir :))

*Soru kitapçiklari dagitildiginda kitapçik türüne dikkat edip, kitapçik türünü ilgili bölüme kodlamayı unutmayalım lütfen

*Sınav anında verilen kitapçığın sayfalarını teker teker inceleyiniz.Baskı hatası yada eksik sayfaları bildirilim

* Soru kitapçiginin kapagindaki ad, soyad ve ilgili bölümlerini dolduralım

Sinavda sorulari yanitlamaya en iyi bildigimi düsündügümüz kendimizi en güçlü hissettigimiz ve alistigimız bölümden soruları çözmeye başlayalım bu bizim yararımıza olacaktır
Ve son olarak sınavda zihnimiz sadece soru çözmekle meşgul olsun:)

Sınavda geçerli olan puan yüzdelerimiz nedir peki¿

Girdiğiniz sınavlarda Geçerli olacak olan puan yüzdelerine bakalım şimdi

Ara Sınav %30​
Yıl Sonu Sınavı %70
Bütünleme Sınavı %70

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Eğer Ara Sınavda aldığınız puanın %30′ u ve Yıl Sonu Sınavında aldığınız puanın %70′ i 50 puanı geçmiyorsa Yıl Sonu Sınavında aldığınız puan iptal ediliyor ve Bütünleme Sınavına kalıyorsunuz.
Bütünleme Sınavına girdiğinizde Puanlama Ara Sınav Puanının %30′ u + Bütünleme Sınavının %70′ u şeklinde oluyor ve toplamları En az 50 puan olması gerekiyor.
Toplamları 50 puanı geçmezse o dersi üst sınıfta veriyorsunuz

Yapmamız gerekenler kısaca bunlar başarılar diliyorum kolay gelsin:)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Güzel ve doğru bilgiler vermişssin, açıköğretim sınav sonuçlarının yüksek gelemesini bekleyen herkezin bu görüşleri okuması lazım diye düşünüyorum.

Bilgiler için teşekkür ederim...

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Rica ederim kolay gelsin inşallah herkesin gönlüne göre olur,burada güzel haberlerimizi paylaşırız

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO