Aöf açıköğretim sınav sonuçlarına etki edecek önemli sınav taktiği!

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf açıköğretim sınav sonuçlarına etki edecek önemli sınav taktiği!

Birçoğumuzun aöf sınavlarına çalışmaya vakti olmuyor ve belkide son birkaç gün çalışmayla ders geçmeye çalışıyoruz.Benim kendi uyguladığım bir teknikle sizinde ders geçmenizi garantilemede yardımcı olmak istiyorum.Ben geçen sene hazırlık sınıfında uyguladığım bu takdikle sınavlara son 3 gün kalaki çalışmamla 60 70 arası not aldım.Tabiki herkesin anlama, öğrenme yeteneği birbirinden farklı olduğu için sizler bu uygulamaya kendi anlama yeteneğinize bağlı olarak bir iki hafta öncedende başlayabilirsiniz.

Öncelikle yapacağınız şu: Yardımcı kitaplarda her ünite başındaki arasınav ve finalde çıkabilecek soru adetine göre her ünitenin önceliğini belirleyin.Elimdeki kitaba göre örnek vererek anlatacağım.Örneğin İşletme 3.sınıf Türk Vergi Sistemi dersinde arasınavda 8 ünite çıkacak.Ben bu 8 ünitenin her ünitesine bakıyorum.Aralarında arasınavda en çok soru çıkacak 4 yada 5 üniteyi belirleyip bu ünitelere çalışıyorum.Aynı uygulamayı diğer derslerdede yapıyorum.

Peki ben bu yöntemle ne yapmış oldum ?

Hemen açıklayım.8 üniteden toplam 30 soru gelecek değilmi? Ben 8 ünitenin yarısına (en önemli ünitelere) çalışarak 15 soruyu yani 50 geçme notunu garantilemiş oldum.Ayrıca bu dersin 8 ünitesine çalışsaydım belki bir diğer derse çalışmak için zaman bulamayacaktım ve Türk vergi sisteminden geçip başka bir dersten kalma durumum olacaktı.Ben bu uygulamayla zamandan kazanıp diğer dersler hakkındada fikir sahibi olmayı hemde her dersten 50 geçme notunu geçmeyi garantilemiş oldum.

Sınava kadar ki ders çalışma yöntemim bu.Birde Sınav anındaki yöntemimden bahsediyim..

15 soruyu öğrendiğim yerlerden çıktığı için çözdüm.Ancak yanlışlarımda olabilir.Bu durumda ne yapıyorum ? Geriye kalan 15 soruyu çözdüğüm sorularla bağlantılı olarak mantıklı bir şekilde sallıyorum.sallıyorum derken sorulara bakmadan sallamak gibi bir hata yapmayın sakın.Kalan 15 soruyu kesinlikle okuyun içerisinde belki günlük hayatınızdan bildiğiniz yada mantık yürüterek doğruya ulaşabileceğiniz sorularda olabilir.Şimdi çözdüğünüz soru sayısına bakın.Misal 16 soru çözdünüz.Bu 16 sorudan 4 tanesi A şıkkı, 5 tanesi B şıkkı, 4 tanesi C şıkkı,2 tanesi D şıkkı ve 1 tanesi E şıkkı diyelim..Siz bu soruları öğrendiğiniz konulardan çıktığı için çoğunu doğru yaptınız.Bu yüzden hiç yoktan 40 puan garanti..Toplamda 30 soru çıktığına ve her şıktan 6 tane doğru şık olacağına göre; yani 6 tane A, 6 tane B,...6 tane E şıkkı olacak.Bu durumda en az işaretlediğiniz E şıkkını kalan 14 soruda işaretlerseniz en az 3-4 tanesi doğru olacaktır.Çünkü kalan sorularda E şıkkı olma olasılığı B şıkkı olma olasılığından yüksek(yukarıdaki örneğe göre B şıkkını 5 defa, E şıkkını 1 defa işaretlediğiniz için).Bu durumda tüm ünitelere çalışmaya zaman ayıramayan bizlerin sadece önemli üniteleri çalışarak daha çok soruyu garantileyip gayet mantıklı bir sallama ile de 50-60 arası not almamız mümkün..

Anlamadığınız bir nokta olursa sorabilirsiniz...

Bu konu facebook'taki sayfamızdan alıntıdır. konunun sahibi Pelin Arkadaşımızdır.

Açıköğretim Facebook sayfamıza katılmak için buraya tıklayın.
https://www.facebook.com/acikogretim.aof/
Aöf Grubumuza katılmak için buraya tıklayın.

ladyofdaisy

Yeni Üye
hmm farklı bir yöntem.. peki örneğe göre 8 ünitenin en önemli konuları nasıl ve neye göre belirlenmeli?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bana göre aslında en önemli konulardan ziyade sizin en iyi anladığınız konulara odaklanmalı böylece alacağınız notu dahda garantilemiş olursunuz.

kaborta

Yeni Üye
merhaba behsat kardeşim rahatsız ediyorum ,ben 3 senedir şu lanet olası matematiği verip te okulu bitiremedim.ne yapsam olmuyor zaten alt yapıda yok meslek lisesi çıkışlıyım matematik kim bizler kim.matemetiği veripte 3 sınıfa bir türlü geçemiyorum.dediler son 5 yılın çıkmış sorularına çalış çalıştım değil son beş yıl son 10 yılın sorularını bile ezberledim fakat benim şansıma hiç geçmiş yıl sorularından çıkmadı.sınava giren arkadaşlarda sağolsunlar hiç yardım edeyim sınavda göstereyimde geçsin demiyorlar ya yaptıgı kitapçıgı üzerini işaretlese yine bakar yaparım adamlar hiç bir sey göstermiyor birde üstüne üstün dersaneye gitmiş kişiler adam adam emek veriyo para veriyo sınıfını geçiyor diyeceksiniz ulan insanlık öldümü .size zahmet bu konuyuda açarsanız frumda iyi olur sınavlarda aöf öğrencileri birbirine yardım etsin.adam doğuda üniversite kazanıyor kpss kazanıyor yardımlaşarak aöf bitiriyor. biz burda matematiği veremiyoruz.saygılarımla.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sınavlarda maalesef ki birbirine yardım suçtur yasaktır ve kopya çekerken yakalananların hem girmiş oldukları sınav iptal edilir ve o yıl yapılan başka hiç bir sınava alınmazlar. Dolayısı ile kimse bunu göze almaz alamaz. Size tavsiyem Sadece matematik için ir dersaneye gitmeiz. böylelikle matematiğin aslında çok zor olmadığını göreceksiniz.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
slm

Kardeşim mantıklı bir yaklaşım ama 8 unite uzerinden örnek veriyosun yanlız calıştıgın 4ünite içinden 15 sorunun garantisini nasıl verirsin baszı ünitelerden hiç soru gelmiyo bide bunu degerlendir derim

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara