AÖF'den 25 Şubat 2011 Tarihine Kadar İlişiği Kesilenlere Duyuru

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
AÖF'den 25 Şubat 2011 Tarihine Kadar İlişiği Kesilenlere Duyuru

Anadolu Üniversitesi öğrenci olup 25 Şubat 2011 Tarihine Kadar İlişiği Kesilenlere Duyuru yayımladı.
Üniversitemiz Senatosunun 13 Mart 2011 tarih ve 6/2 sayılı toplantısında;

25 Şubat 2011 tarih ve 27857 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunun 173. maddesi ile 2547 sayılı Kanuna eklenen Geçici 58. madde kapsamında; 25 Şubat 2011 tarihinden, 25 Temmuz 2011 Pazartesi günü mesai bitimine kadar başvuran tüm öğrencilerin, öğrenimlerine 2011-2012 öğretim yılında başlamalarına karar verilmiştir.
Geçici 58. madde uygulama esasları Üniversitemizce belirlendikten sonra yeni bir duyuru yapılacaktır.
Açık ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin, intibak (lisans öğrenimine hazırlık), ön lisans, lisans tamamlama, lisans programı öğrencilerinden 25 Şubat 2011 tarihine kadar, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bu fakültelerin bölüm/programlarına yerleştirilen ancak kayıt yaptırmayanların 25 Temmuz 2011 tarihine kadar illerde bulunan Açıköğretim Fakültesi Bürolarına dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Bu kapsamda başvuranların, kayıt tarihleri ve kayıt koşulları ile ilgili bilgi daha sonra ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

(*) Kanun kapsamındaki başvurular değerlendirmeye alınacaktır.
REKTÖRLÜK
Söz Konusu Eklenen Geçici Madde Şu Şekildedir:

MADDE 173- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa 6111 sayılı Kanun ile aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 58- Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dâhil bütün sınıflarda intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler ile yurt dışındaki üniversitelerden yatay geçiş yaptıktan sonra yatay geçişleri iptal edilenler dâhil, terör suçundan hüküm giyenler hariç her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş ay içinde ilişiklerinin kesildiği Yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla bu Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilen esaslara göre 2011-2012 egitim-ögretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler. 2010-2011 egitim-ögretim yılı bahar dönemi için bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren on gün içinde başvuranlardan durumu kurumlarınca uygun bulunanlar 2010-2011 egitim-ögretim yılı bahar döneminde eğitim-öğretime başlayabilirler.

Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri tecil edilmiş sayılır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar terhislerini takip eden 2 ay içinde ilgili Yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde bu maddede belirtilen haklardan yararlandırılır. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi ve bağlı Yükseköğretim kurumlarında tıpta uzmanlık, önlisans veya lisans düzeyinde öğrenim görürken 22/10/2008 tarihinden itibaren bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar terör suçundan hüküm giyenler hariç her ne sebeple olursa olsun kurumları ile ilişiği kesilenler, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren yukarıda belirlenen süre içerisinde başvurmaları halinde Yükseköğretim Kurulunca uygun görülen Yükseköğretim kurumlarına intibakları sağlanır. Bu maddede yer alan hükümlerden yararlanarak ayrıldığı Yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırıp isi veya ikametinin başka bir ilde bulunduğunu belgeleyenler, üniversiteye giriş yılı itibarıyla geçmek istediği üniversitenin taban puanını sağlamaları ve ikamet ettikleri ildeki Yükseköğretim kurumlarının senatolarının da uygun görmesi halinde, senatolar tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ikamet ettikleri ildeki üniversitelerdeki eşdeğer diploma programlarına yatay geçiş yapabilirler. Bu maddeden yararlanıp bir Yükseköğretim kurumunda öğrenci statüsü kazananlar başvurmaları halinde Anadolu Üniversitesi bünyesindeki açık öğretim önlisans veya lisans düzeyindeki kontenjan sınırlaması olan eşdeğer bölümlere, kontenjan sınırlaması olmayan diploma programlarında ise istedikleri bölümlere yatay geçiş yapabilirler. Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.”

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara