Dekandan Özgürlük Adımı

seher

Özel Üye
Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, başörtülü öğrencilerin mağdur edilmesinin önüne geçmek için öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.

İki öğretim üyesinin fevri çıkışları yüzünden kamuoyuna yansıyan haberlere açıklık getiren Kazancı, "Bizim işimiz bilim ve biz öğretmeniz. Bunun dışında ben de bütün öğrencilerin dekanıyım." dedi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise öğretim üyelerine, "Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez." yazısı gönderdi.

Ege Üniversitesi'nin özgürlükler üzerine kurulduğunu hatırlatan Dekan Nadide Kazancı, bir süre önce iki öğretim üyesinin, başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çekerek fişleme yoluna gitmesini eleştirdi.

Konunun soruşturma aşamasında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kazancı, "Ben her konuda özgürlüğü savunan birisiyim. Bizlerin sadece başörtüsü konusunda özgürlüğü tartışan insanlar konumuna getirilmesini doğru bulmuyorum. Her konuda özgürlüklerin önceliği olmalı." diye konuştu.

Üniversitenin genelinde başörtüsüyle ilgili bir sıkıntı bulunmadığını ifade eden Kazancı, bazı öğretim üyelerinin fevri çıkışlarının bütün üniversiteye mal edilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Kazancı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'ın da yasakçı bir anlayış içinde bulunmadığını vurguladı. Akademisyenlerin bilimsel araştırmalar yapması gerektiğini dile getiren Kazancı, şöyle konuştu: "Fakültemiz, her öğrenciyi ayrım yapmadan eğitmekle yükümlü. Bunun dışındaki bir görüşü kabul etmemiz mümkün değil. Artık bu sorun kalksın ve insanlar bu yönde kullanılmasın. Ben kişisel olarak başörtüsü meselesini artık birilerinin kullanmasını istemiyorum."

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz