Devlet Okullarına Can Verecek Proje

seher

Özel Üye
TED, Groupama ve İstanbul Milli Eğitim, el ele vererek başarı düzeyi düşük okullara yeni bir sistem getirecek. Piyango'nun ilk talihlileri Gaziosmanpaşa 100. Yıl ve Fatih Katip Kasım İlköğretim Okulları

Tüm çabalara rağmen başarı düzeylerini yükseltemeyen devlet okullarına 'özel' destek. Türk Eğitim Derneği, Groupama ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün geçtiğimiz hafta imza attığı 'Başarı Her Yerde' projesi okulların başarısını üst düzeye çekmeyi hedefliyor. Projenin pilot uygulaması için iki okul seçildi: Gaziosmanpaşa 100. Yıl İlköğretim Okulu, Fatih Katip Kasım İlköğretim Okulu.

Proje kapsamında her iki okul yeni baştan yapılandırılacak. Projenin birinci aşamasında okullardaki başarısızlık nedenleri belirlenecek. Sonuçlara göre çözüm yolları üretilecek. Başarı sağlanırsa uygulama diğer okullara yayılacak. Ortaya çıkacak eğitim modeli, başarı düzeyini artırmayı ve okullar arası başarı farklılıklarını ortadan kaldırmayı ve bunu yaygınlaştırmayı hedefliyor.

İSTANBUL'UN BEŞTE BİRİ ÖĞRENCİ
2010-2011 istatistiklerine göre İstanbul'da okulların durumu
Okul sayısı: 3 bin 285
Derslik sayısı: 58 bin 166
Şube sayısı: 80 bin 7
Öğrenci sayısı: 2 milyon 545 bin 683
Öğretmen sayısı: 189 bin 646

BAŞARISIZ ÖĞRENCİ YOKTUR
TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu proje hakkında şu bilgileri verdi: 'Başarısız okul, öğretmen ve öğrenci olduğuna inanmıyoruz. Başarısızlık varsa sistemden kaynaklanıyor. 21.yy'daki eğitim sisteminde öğretmenlerin hizmet içi eğitimle 21.yy öğretmenine dönüştürülmesi lazım. İki laboratuvar çalışmasıyla elde edilecek veriler model olacak.'

EĞİTİM SİSTEMİ İÇİN MODEL OLACAK
Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız 'Başarı Her Yerde' projesinin hedefini özetledi: 'Okul sıralarında farklı nedenlerle başlayan eşitsizlik toplumsal eşitsizliklerin katlanarak artmasına yol açmakta. Bu iddialı projenin orta-uzun vadede fırsat eşitliğine ve sosyo ekonomik farklılıklarına azaltılmasına yönelik önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.'

BAŞARISIZLIK NEDENLERİ ARAŞTIRILACAK
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, seçilen iki pilot okulla ilgili şunları söyledi; 'İki okul 'en başarısız'lar olarak algılanmasın. Gaziosmanpaşa'nın gelir düzeyi düşük. Fatih ise orta ve üst gelir grubu ailelerin bölgesi. İki ilçedeki okulda da başarı düzeyi düşük. Fatih'ten çıkacak sonuç bizim için önemli. Devrim niteliğinde bir proje.'

Akşam

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara