Cennet hangi annelerin ayakları altındadır..

sonsuz_nur

Özel Üye
İnsanoğlu menfaat söz konusu olunca her şeyi kendi tarafından yorumlamayı sever. Bilhassa ahlaki konularda beklenti hep karşı taraftan olduğu için ayet ve hadislerin yorumlanması sırasında da olumlu yön kendisine çekilirken olumsuz yön karşıdakine yönlendirilir.

“Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisi de yüzyıllardır böyle yoruml...anmıştır. Çocukları annelerine karşı daha iyi /olumlu /ahlaki davranışlara yönlendirmek için sık sık tekrarlanan bir hadistir. Peygamber (sav), bu mübarek sözleri ile annelere hürmetin ne kadar önemli olduğunu beyan etmektedir. Şüphesiz ben de böyle olduğuna inanıyorum.

Annelerin hakkının ödenemeyeceğini, Rahim sahibi olan tek canlı varlığın anne olduğunu belirten bir dinin mensubu olarak annelerin her türlü iyi ve güzel muameleye layık olduğunu inkar etmek mümkün değildir.

Ancak son yıllarda öyle annelerle karlaşıyoruz ki onların ayakları altında değil Cennet, Cehennem dahi bulunmak istemez diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Karşılaştığım, yüreğimi derinden acıtan olaylar karşısında zihnime üşüşen sayısız sorudan bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

Acımasız doktorlardan aldığı raporla bebeğinin özürlü olacağını zannederek/düşünerek savunmasız yavrusunun katledilmesine müsaade eden annenin mi ayakları altındadır Cennet?

Zina sonucu doğurduğu bebeğini aç susuz, canlı canlı çöp torbasına koyarak çöp konteynırına atan annenin mi ayakları altındadır Cennet?

Basit dünya istekleri sonucu aile içi kavgaları bahane ederek minicik bedenine her türlü şiddet ve dayağı layık görerek üzerinde sigara söndürdüğü bebeğini hastanelik eden annenin mi ayakları altındadır Cennet?

Ve kendisini, komşusu ile gayri meşru ilişki içindeyken gören çocuğunu tarlaya gömüp sonra bütün ülkeyi yalan gözyaşları ile kandıran annenin mi ayakları altındadır Cennet?

Daha rahat bir hayat yaşamak, kariyer sahibi olmak için ya da hayattaki çocuğunun lokmasını paylaşması korkusu ile çoğu kez babadan habersiz daha cenin halinde iken bebeğini parçalatırken her bıçak darbesinde bebeğinin çığlıklarını duymazlıktan gelen vicdansız annenin mi ayakları altındadır Cennet?

Elbette değil. Çünkü bu kişiler anne değil insan bile olamazlar ki ayakları altında Cennet olsun.

Emin yerde annenin kanıyla beslenen bebek dünyaya gelir gelmez bir başka mucize ile karşılaşır ki bunun keyfini, zevkini anlatabilmek mümkün değildir. Bir annenin bebeğini ilk emzirişi kadar güzel ve huzur verici bir şey yoktur bu dünya da. Ancak öyle anne(!)ler var ki yaratılış sebebi bebeklerini doyurmak olan bir çift uzvunu güzellik nişanesi sayarak bebeklerini emzirmek istememektedir. Sizce bu annelerin ayakları altına Cennet serilir mi?

Emin değilim.

Bebek dünyaya getirmekle anne olunsaydı her şey ne kadar kolay olurdu. Ama öyle değil. Anne/ana olmak bir insanın yaratılmasına vesile olmak onu kanıyla canıyla beslemenin ötesinde kutsal bir misyon sahibi olmak demektir. Allah (cc) bir bebeğin yaratılmasını emrettiği andan itibaren güvenli bir yer olarak anne rahmini seçmiştir. O andan itibaren bebek annesinin hayatına girer. Bu hal iki cihanda da devam eder. Konumuz olan hadisi şerif anne-çocuk ilişkisinin bu dünya ile sınırlı olmadığını ne kadar güzel açıklamaktadır.

Bütün yaşanan çirkinliklere rağmen “Ayakları altında Cennet olan anne” olmak için çaba gösteren bütün annelere saygı sevgilerimi sunarak; “Ayakları altında Cennet olan anne”nin özelliklerini kısaca açıklamak istiyorum.

Ceninin oluştuğu o muhteşem andan itibaren kadın annedir/anadır. Güvenli yer/rahimin sahibidir.

O, Allah (cc)’ın kendine emanet ettiği o minicik yavru için en güvenilir, en şefkatli, en merhametli, en sabırlı insan olmakla görevlidir.

Bebeğini maddi/manevi, sosyal/psikolojik, kentli/taşralı her türlü tehlikeden korumak için özen göstermekle sorumludur.

Onu helal rızkla beslemenin bilinciyle yemesine içmesine dikkat ederek hayatını sürdürmekle görevlidir.

Konuşmalarına, hal ve hareketlerine dikkat ederek çevresindeki insanlarla iyi geçinerek, bebeğinin aile yakınları ve diğer varlıklarla iyi iletişim kurmasını sağlamakla görevlidir.

Bebeğine zarar verecek içki/sigara /uyuşturucu /aşırı eğlence ve kalabalık/aşırı sıcak /soğuk her türlü olumsuzluktan uzak durmakla sorumludur.

Ve onu iyi ve faziletli bir evlat olarak yetiştirebilmek bilinciyle okuyarak, araştırarak tecrübeli insanlarla istişare ederek bilgilenmek /donanım kazanmakla sorumludur.

Allah (cc)’a karşı vazifelerine özen gösterirken Peygamber (sav)sevgisini minicik yüreğe yerleştirmek için örnek ve rehber olmakla görevlidir.

Herkes iyi anne olduğunu iddia eder. Hatta çocuklarından yaptıklarının karşılığını bulamamanın acısı ile kavrulurlar. Çocuklarından beklediği ilgiyi görmeyen bazı anneler ne kadar iyi anne olduklarını ifade etmek için sık sık “yemedim yedirdim, giymedim giydirdim, onu okutmak /yetiştirmek için saçımı süpürge ettim sonu bu mu olacaktı?” diye yakınırlar. Hayatı sadece yemek, içmek, giymek ve eğlenmekten ibaret sayan bu anneler çoğu kez çocuğun ahlaki yapısı ile ilgilenme imkanı bulamamış kişilerdir.

Zengin/fakir her anne çocuğu için fedakarlık yapmayı sever. Ancak bu fedakarlığın sınırı ve ahlaki kuralı yoksa sonuç daima olumsuzdur. Çünkü her şeyin fazlası insana zarar verdiği gibi aşırı sevgi ve fedakarlık ta çocuğu bencilleştirir.

Ben diyorum ki keşke siz de çocuğunuzla birlikte yeseydiniz içseydiniz, keşke onu bütçenizden haberdar etseydiniz. Böylece bütçenize uygun temiz tertipli giysilerle karşısında olsaydınız, başkalarına hoş görünmek için giyinmek süslenmek yerine çocuğunuzun yanında düzgün ve temiz bulunsaydınız. Çocuklarınıza biraz daha vakit ayırarak düzeni, tertibi, temizliği ve yakınlara saygı ve sevgiyi öğretebilseydiniz.

Bu sizin için daha hayırlı olacaktı. Çünkü hayırlı evlat sahibi olmanın yolu hayırlı anne olmaktan geçer.

Bir annenin ev içindeki olumlu /olumsuz tavırları bütün aileyi, bilhassa çocukları çok etkiler. Annenin psikolojisi ve evde yaydığı enerji çocuğun her türlü performansına yansıyacaktır. İyi bir anne bunu daima hatırlayarak olaylar karşısında dirençli ve donanımlı olarak sabırlı ve sevecen davranışlar sergilemeyi bilmelidir.

İyi bir anne, kendinden emin, çocuğun davranışlarına göre davranış değiştirmeyen kararlı olan annedir.

Çocuk sahibi olmak veya olmamak bizim elimizde değil, ama nasıl bir anne olacağımız bizim elimizdedir. Ya cenneti ayaklarımız altına sereceğiz çocuklarımızı davet edeceğiz. Ya da…

Ne mutlu Cennet ayakları altında olan annelere ve çocuklarına…Devamını Gör

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Tatlım devamını gör diyo ama göremedim yazının sonunda:p
Teşekkürler güzel paylaşımın için=)

sonsuz_nur

Özel Üye
facebooktan kopylayıp almıtm devamı orada kalmş:))) aslkı bişeyide görmsen olmaz demi.))

sonsuz_nur

Özel Üye
Takılma, takılma
Kaybolma sakın sokaklarda
Takılma sen takılma
Her şeyi bırak biraz oluruna :D

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Ümit Sayın takılıyoruz ha:p
Sensiz bu şehrin sokaklarında