Okul Öncesi Ögretmenligi Lisans Programı hakkında

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, halen ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır ve tamamen uzaktan öğretim sistemi ile eğitim yapmaktadır.
Programın Amacı

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı'nın temel amacı, ülkemizin gereksinim duyduğu Okulöncesi Öğretmenlerini, eğitimin niteliğinden ödün vermeden ve uygun maliyetlerle istenilen sayı ve nitelikte yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.
Bu amaç doğrultusunda OÖLP'na kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde "Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Programı başarıyla tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevzuat hükümlerine göre gereksinim oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanmaktadır. OÖLP'na kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla "Önlisans Diploması" almaya hak kazanabilirler. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı gereksinimi doğrultusunda programdaki öğrencilerden usta öğretici olarak yararlanmaktadır.
Eğitim Ortamları

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından yararlanabilmektedirler.
Kitaplar
Eğitim kurumlarında kullanılan en yaygın araç kitaplardır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programında da ağırlıklı olarak kitaplardan yararlanılmaktadır. Program kapsamında kullanılan kitaplar, öğrencilerin kendi kendilerine çalışarak öğrenmelerine olanak sağlayacak biçimde, uzaktan eğitim ilkelerine uygun olarak hazırlanmıştır.
Kitapların, öğrenenlerin seviyelerine göre okuma hızı yavaşlatılıp, hızlandırılabilmeleri ya da anlaşılmayan yerlere geri dönme, tekrar okuma şanslarının olması gibi avantajlarından yararlanılmıştır. Kitap içeriklerinde çalışma önerileri, hatırlatma notları, tartışma soruları ve ilgili kaynaklara yönlendirmelere yer verilmiştir.
Konu anlatımında kullanılan şemalar çoğu zaman içerik bölümlerini özetleyici niteliktedir. Bu şekilde önemli ipuçlarına göz gezdirilmesi de mümkün kılınmaktadır.
Televizyon Programları
Bilindiği gibi, toplum yaşamını etkileyen en önemli kitle iletişim aracı olan televizyonun başta gelen işlevlerinden biri eğitimdir. Görüntü ve ses öğelerini birlikte kullanarak geniş kitleleri eşit koşullar altında eğitmek, televizyon ile mümkündür.
Uzaktan eğitim uygulamaları gerçekleştiren üniversitelerde, televizyon etkili bir eğitim aracı olarak yasal, ekonomik ve sosyal olanaklar çerçevesinde kullanılmaktadır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde kullanılan televizyon, ait olma duygusunu geliştiren ve yazılı materyalleri destekleyen en önemli araçlardan biridir. Önceden hazırlanan televizyon programları TRT 4 aracılığıyla yayınlanmaktadır.
E-Öğrenme Hizmetleri
Bilginin ve öğrenci sayısının hızla artması, eğitim sürecinin ve niteliğinin gelişmesinde önemli rol oynayan yeni teknolojilerin eğitim kurumlarına girmesi zorunlu hale gelmiştir. Söz konusu yeni teknolojik sistemlerden birisi de en etkili iletişim ve bireysel öğretim aracı olarak nitelendirilen bilgisayar ve internet teknolojileridir.
Kitap, televizyon, bilgisayar ve bunun gibi bireysel araçların çeşitli avantajlarını tek bir öğretim ortamında bir araya getiren ve stratejik olarak öğrenmeyi kolaylaştırmak için kullanılan e-öğrenme hizmetleri de bu programda öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır.
ePortfolyo Uygulaması
İlk kez 2008�2009 öğretim yılında 3. Sınıf Okul Deneyimi dersi ile uygulamaya geçen ePortfolyo sistemine, 2009�2010 öğretim yılında 4. sınıf dersi Öğretmenlik Uygulaması ve yine 4. sınıf derslerinden olan Topluma Hizmet Uygulamaları dersi de eklenmiştir. Bu dersler, internet üzerinden özel olarak tasarlanan bir portal aracılığı ile yürütülecek ve değerlendirilecektir. Öğretmen adaylarının, etkinlik raporlarını internet ortamında uygulama öğretmenleri ile paylaşmasına olanak tanıyan ePortfolyo Portalı; uygulama derslerinde değerlendirmenin daha etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.Portalın kullanımına ilişkin bilgiler, portalda yayınlanacak olan �Portal Kullanım Kılavuzu�nda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,725
Son üye
Peternar