2012 de Açıköğretim Sistemi Değişebilir

seher

Özel Üye
Şu anki açıköğretim sistemini kısaca özetlersek; yılda 2 kere sınava gireriz, her dersi geçtiğimizde 4 yıl sonunda mezun oluruz. Oldukça kısa oldu sanırım :)

Anadolu üniversitesi şu anda açıköğretim fakültesi olan tek üniversite. Yani tekel konumunda diyebiliriz. Son 1-2 yıl içerisinde açıköğretimde yapılan iyileştirmeleri sizde farketmişsinizdir. Tüm bu yeniliklerin tamamen öğrenciler için olduğunu düşünüyorduk. Sanırım rekabet ortamına hazırlık içinmiş.

Açıköğretimlileri ilgilendiren bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. İnternette bu konu ile ilgili pek çok yazı yazılmış. Fakat henüz bir resmi açıklama yok. Yinede yapılan yenilikler ve çalışmalar bu durumun doğru olabileceğini gösteriyor. Umarım aşağıdaki yenilikler yapılırda eğitim sistemimiz biraz daha kaliteli hale gelir.

Anadolu Üniversitesi ve YÖK, 2012′ den itibaren geçerli olmak üzere AÖF Sisteminde çok önemli değişiklikler yapma kararı almıştır. Bu kararlarlardan bazılarını kısaca aşağıda sıralıyorum.

-AÖF Sisteminde kredili sistem hayata geçirelecek.Her dönem için 30 kredi olmak üzere toplam 240 krediyi tamamlayan öğrenciler mezun olabilecekler.
-Kredili sistemle birlikte her sınıfta branş dersleri haricinde seçmeli dersler oluşturulacak.
-Dersler dönemler halinde verilecek
-Sınav Uygulamaları internet üzerinden online olarak yapılacak.
-Yoğunluktan etkilenmemek için randevu sistemi sınavlarda uygulanacak.
-Bolonia Süreci AÖF ‘de uygulanacak.Yani yurtdışındaki açıköğretim sistemine AÖF sistemi entegre edilecek.
-2011 yılında ilk deneme İlahiyat Fakültesinde uygulanacak.
-Tüm ders kitapları yenilenecek ve e-kitap hayata geçirilecek.İsteyen öğrencilere kitap verilecek.
-Takviye dersleri, anlaşılacak olan Vakıf Üniversitelerinin kampüslerinde yapılacaktır.

Peki Neden?

YÖK uzun zamandır Anadolu Üniversitesi’ni yeni aöf yapılanması için uyarıyor ve Bolonia Kriterlerinin uygulanmasını istiyordu.

Anadolu Üniversitesi altyapı hazırlığı için bu talebe yanıt veremiyordu ancak altyapı oluşturulmaya başlandı.

Anadolu Üniversitesi haricinde Erzurum Atatürk Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’ de uzaktan eğitim sistemiyle AÖF bölümleri oluşturmak için YÖK’e başvuruda bulundu.Başka üniversiteler de bu kervana katılacaklardır.Kısaca rekabet başladı.
YÖK 2012 ‘de diğer üniversitelere de AÖF bölümleri açmaya izin verecek.

Sonuç:

Rekabet daima kaliteyi arttırır ilkemiz burada açıkça ortaya çıkmaktır.Anadolu Üniversitesi en iyi aöf benim iddiasını sürdürebilmek için yenilikler yapmaya devam edecektir.
Diğer kurulan üniversitelerin Anadolu Üniversitesi’nin payını azaltacağı kaçınılmazdır. Özellikle İstanbul ve ODTÜ’nün oldukça ilgi göreceğinden şüphemiz yoktur.
Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlere bilgi vermeye devam edeceğim.

Not: Keşke bu kadar teknolojik devrimler yapılmadan önce 1.sınıfta herkesin ortak dersi olan Temel Bilgi Teknolojileri dersindeki ‘Bilgi depolama aygıtı diskettir’ bilgisini değiştirselerdi.
Belki bir çoğunuz yaşınız icabı ‘disket’i hiç kullanmadınız,belki de duymadınız…

pegasus_dna

Forum Editörü
hadi bakalım inş. olur.... ben şuan 2.sınıfım bu sistem olana kadar mezun olurum.......

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yeni sistem çıktığında mevcut öğrenciler etkilenmeyeceklerdir ama yeni kayıt olan herkez bu sistemde eğitim göreceklerdir. Bence olumlu bir uygulama. Özellikle kredi tamamlamak için seçmeli dersler uygulaması çok güzel. Neye merakınız varsa o dersi alırsınız hem kendinizi geliştirmiş hemde kredinizi tamamlamış olursunuz.

sedatan

Yeni Üye
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim,evet haklısınız güzel bir uygulama olur sanırım

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
bu değişen sistemle ilgili kafalar da karıştı. lütfen cevaplar mısınız kredili programlar bölümü iki dönemde toplam 14 ders mi görecek yedi ders mi?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
bu değişen sistemle ilgili kafalar da karıştı. lütfen cevaplar mısınız kredili programlar bölümü iki dönemde toplam 14 ders mi görecek yedi ders mi?
Bölüme göre değişmekle birlikte toplam 14 civarı ders görecekler. Tabi derslerin içerikleri normal bölümlerdeki derslere göre daha az olacaktır. Bölümlere göre ders listelerini en kısa zamanda forumumuza eklemiş olacağım..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,727
Son üye
Feederblw