Ödüllü Öğrenciye SBS’de Ek Puan

seher

Özel Üye
MİLLİ Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu geçen yıl üniversiteye girişte öğrencilere uygulanacak ek puan uygulamasının Seviye Belirleme Sınavı (SBS) öğrencilerine uygulanmasını kararı bu yıl uygulamaya giriyor. Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nde yapılan değişiklikle, SBS'ye gireceklerden, uluslararası bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yaruşmalarda elemelerden geçerek Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere 'ek puan' verme uygulaması başlatılmıştı. Ancak bazı öğrenci velilerinin, sınava az bir zaman kala yapılan değişikliğin tüm öğrencilere yönelik olarak uygulanması nedeniyle imkan ve fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğu ileri sürülerek, söz konusu düzenlemenin iptaliyle yürütmenin durdurma kararı vermesi üzerine uygulama iptal olmuş ve ek puan uygulanmamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl yayınladığı 2011 SBS e-kılavuzunun 16. sayfasında ek puan uygulamasını yeniden duyurdu. Ayrıca, öğrenim gördüğü yıl içinde birden fazla uluslararası yarışma ve sınavlara katılıp başarılı olan öğrencinin almış olduğu en yüksek derece dikkate alınacak ve bu haktan derece veya katılım belgelerini ibraz eden tüm öğrenciler faydalanabilecek.

Teoriden pratiğe yöneliş

Eğitim sistemini ezberci ve teorikten, katılımcı ve yorumlayan yaklaşıma dönüştürmeyi amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Ek puan' uygulaması eğitim uzmanları tarafından da olumlu karşılanıyor. Öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri pratiğe dönüştürmeleri, sosyal ve spor faaliyetlerinde bulunarak kişisel gelişimlerini tamamlamaları açısından büyük önem taşıyan bu yarışmalarda elde edilen başarıların SBS'ye ek puan olarak yansıtılması, ağır tempo altında test kitapları içine hapsolan öğrenciler için de bir tenefüs görevi görecek.

YARIŞMAYA KATILMAK DA YETERLİ

Altın madalya alan öğrenciler yaşadı

UluslararasI yarışmalarda altın madalya alan veya birinci olan öğrencilere sınıf puanının yüzde 4'ü, gümüş madalya alan veya ikinci olan öğrencilere yüzde 3'ü, bronz madalya alan veya üçüncü olan öğrencilere yüzde 2'si, yarışmaya katılan öğrenciere ise yüzde 1'i oranında ek puan verilecek. Sınıf puanı 480 olan bir öğrenci, altın madalya almışsa 19.2, gümüş madalya almışsa 14.4, bronz madalya almışsa 9.6, yarışmaya katılmışsa 4.8 ek puan alacak. 'Bu tür faaliyetlere katılmak öğrencileri dersten uzaklaştırır' diye düşünen velilere rahat bir nefes aldı. Uygulama sayesinde çok daha fazla öğrencinin gönül rahatlığı içinde ve ekstra motivasyonla bu tür yarışmalara katılacağı tahmin ediliyor

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara