İMKB'den Eğitime 42 Milyon Lira

seher

Özel Üye
İmza törenine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve İMKB Başkanı Hüseyin Erkan katıldı.

" BU KATKI VE DESTEĞİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ "

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruşlarının çocuklarımızın aydınlık geleceği için biraraya gelmesi son derece önemli ve bu bizim yolumuzu aydınlatıyor. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan eğitim seferberliği bugün aynı ruhla Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlama hedeflerine doğru ilerliyoruz. Türkiye'yi geleceğe ve bilgi toplumuna taşıyacak olan, eğitim kurumlarına harç koyan herkesin, Türkiye'nin aydınlık yarınlarının inşa edilmesinde katkısı olacaktır. Bu değerli kurumlarımızdan bir tanesi de İMKB. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla İMKB kadar dünyada hiçbir kurum eğitime katkı ve destek sağlamamıştır. Bu katkı ve desteği büyük bir taktirle karşıladığımızı ifade etmek isterim" dedi. 2002 yılında 7.5 milyar lira olan Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin 2011 yılında 34 milyar liraya çıktığını kaydeden Çubukçu, " Temel hedefimiz kalkınmak için ihtiyaç duyduğumuz, nitelikli ve donanımlı insan gücünün yetiştirilmesinde, uygun eğitim imkanlarını ve mekanlarını herkes için, fırsat eşitliği sağlayacak şekilde planlamak " diye konuştu.

" KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI BUGÜN ARTIK YÜZDE 100 "

Bakan Çubukçu okullaşma oranlarına da değinerek, "Bugün ilköğretimde kız çocuklarının okullaşması için gösterilen gayretler neticesinde, ilköğretimde okullaşma oranlarını toplamda yüzde 100'e yaklaştırdık. Yüzde 99.66 kız çocuklarıyla erkek çocukları arasındaki farkı da, yüzde yarıma düşürdük. Yani, bugün artık kız çocukları da yüzde 100 okullaşıyor ilköğretimde zorunlu çağda" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanlığı ile İMKB arasında EFİKAP 6 projesiyle ilgili protokol imza töreni yapıldı.

İMKB'DEN 42 MİLYON LİRALIK EĞİTİM DESTEĞİ

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise, "Bugün imzalanacak Eğitime Fiziksel Katkı yeni protokolüyle, Mili Eğitim Bakanlığına mevcut İMKB eğitim fonundan karşılanmak üzere, 42 milyon liralık yeni bir kaynak daha tahsis edilecektir. Türkiye genelinde bu tahsisle yeni eğitim kurumlarının yapılması planlanmıştır. İMKB'nin 1997 'den bu yana Ulusal Eğitime Fiziksel Katkı projesi kapsamında yine bugün imzalanacak yeni protokolle yaklaşık 1 4. milyon lira destekle toplam destek 1 milyar doları aşmaktadır. Bu destekle ülkemiz genelinde 74 ilde 238 ilçede toplam 400 adet okul fakülte ve üniversite binası inşa edilmiştir. Mezun olanlarla birlikte toplam 600 binin üzerinde öğrencimize eğitim ve öğretim imkanı sağlanmış olacaktır" diye konuştu.

EFİKAP 6 PROTOKOLÜ

Ulusal Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında ilk olarak 1997 yılında imzalanan protokolle 32 trilyon lira ana parayla başladı. İMKB'nin bugüne kadar yürüttüğü projeler kapsamında okul binaları, yurt binaları, yemekhane, lojman, kültür ve spor merkezleri inşaa edildi. İMKB'nin bugüne kadar bu projeyle 74 il ve 238 ilçede, 1.4 milyar lira maddi katkı sağladı. İMKB'nin 42 milyon liralık EFİKAP 6 protokolüyle üniversite binaları, meslek lisesi, meslek yüksek okulları, ilköğretim okulu ve lise olmak üzere toplam 11 adet okul yapılması planlanıyor

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara