YGS Puansız LYS'ye!

seher

Özel Üye
Yapıldığı günden bu yana şifre tartışmalarıyla gündemden düşmeyen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) bir skandal daha ortaya çıktı. Diyarbakır'da YGS'ye giren 4 öğrencinin cevap kâğıtları kayboldu ama ÖSYM, YGS puanları olmayan 4 öğrenciye Lisans Yerleştme Sınavları'na (LYS) girme hakkı tanıdı.

ÖSYM'nin bu kararı yeni tartışmaların da önünü açtı. Cevap kâğıtları kaybolan öğrencilerin hangi karara dayanılarak, LYS'ye girme hakkı tanındığı akıllarda soru işareti oluşturdu. Kurum, YGS puanı olmayan öğrencilerin LYS sonrası puanlarının nasıl hesaplanacağı konusunda bir açıklama yapmadı. ÖSYM tarihinde ilk kez böyle bir olay yaşandığını hatırlatan eğitimciler ise uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirtti.
Uzmanlar, cevap kâğıtları kaybedildiği için sınava girmesine karar verilen öğrenciler ile ilgili bu durumu şöyle yorumladılar.

'Eşitlik ilkesine aykırı bir durum'
Eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal YARIMAĞAN:

Daha önce tekli sınav sisteminde cevap kâğıdı kaybolan aday için 'sınava girmedi' muamelesi yapılırdı. Ortada cevap kâğıdı yokken öğrencinin sınavı geçmiş sayılması birçok sıkıntıyı beraberinde getirecektir. Eşitlik ilkesine aykırı bir durum.

'ÖSYM kaybolan cevap kâğıtlarını bulmak zorunda'
Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Levent AKÇA:

Diyarbakır'da yaşanılan olayda öğrencilerin sınava girdiği çok net. Esas sıkıntı iş bilmez ÖSYM Başkanı ve yönetim kurulunun beceriksizliklerini bu şekilde örtbas etmeye çalışması. ÖSYM bu öğrencilerin cevap kâğıdını bulmak zorundadır. Bu öğrencilerin puanları rastgele mi verilecek? Öğrencilerin puan hesaplamaları esnasında karışıklık yaşanacak. Diyarbakır olayı göstermektedir ki, üstü kapanan soruşturmanın yeniden açılması gerekir.

'ÖSYM tarihinde bir ilk yaşanıyor'
Eski YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa EŞME:

Bu yaşanılan skandal ÖSYM tarihinde bir ilk. ÖSYM'nin kilit görevlerinde olduğu gibi il düzeyindeki yöneticilerde de değişikliğe gidildiğini düşünüyorum. Tüm bu yaşananlar, ÖSYM'deki kadrolaşmanın yol açtığı deneyimsizliğin sonucu. Geçmişte örneği olmayan bir aksaklık için prosedür şu olmalı diyemeyiz. 'LYS de YGS gibi düzgün bir sınav olacak' diyerek aksaklıkları görmezden gelen yetkililer bu öğrencilerin mağduriyetini gidermek zorunda.

'Cevap kâğıdı nasıl yok olur?'
Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail KONCUK:

ÖSYM kendini temize çıkarmak için acayip yollar deniyor. Cevap kâğıtlarının yok olması gibi bir durum kabul edilebilir değil. 1.7 milyon öğrencinin girdiği bir sınava 80 bin öğrenci itiraz etti. Bu öğrencilerin itirazlarıyla doğru düzgün ilgilenilmedi. Artık bu ekiple bu işin yürümeyeceğini sağır sultan duydu, bu ülkeyi yönetenler duymuyor, görmüyor.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara