Aöf Okul Öncesi Öğretmenliği Uygulamalı Dersler Hakında Bilgi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Öğretmenlerin öğretim yapacakları alanda gerekli bilgi ve becerilerle donatılmalarının yanında, alan bilgisinin nasıl öğretileceği konusunda yetişmeleri büyük önem taşımaktadır. Bilmekle öğretmenin farklı şeyler olduğu düşüncesinin yaygınlaşması, bilen öğretir yaklaşımının geçerliliğini giderek kaybetmesine neden olmaktadır. Bildiklerini karşıdakine aktarmak ve öğretmek ve bu süreçten olumlu sonuçlar almak çeşitli becerileri gerektirmektedir. Bu noktada, bu becerilerin yeni nesilleri şekillendirecek olan öğretmenlere kazandırılması önem kazanmaktadır. Dolayısıyla öğretmen yetiştirme programlarında kuramsal derslerin yanında uygulama derslerine yer verilmesi de kaçınılmaz olmaktadır.

Öğretmenlik uygulamalarının gerçek ortamı okuldur. Bir öğretmen adayının uygulama etkinliğinde bulunmaksızın öğretmen olması düşünülemez. Uygulamalar, öğretmen adaylarına hazırlanmakta oldukları mesleği tanıma fırsatı vermekte ve gerçek dünya ile karşılaşma olanağı sağlamaktadır.

Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans programı kapsamında 3. sınıflar öğrencilerine yönelik Okul Deneyimi ve 4. sınıf öğrencilere yönelik Öğretmenlik Uygulaması dersleri yürütülmektedir. Öğretmen adaylarının bu uygulamalara katılımı zorunludur. Uygulama dersleri tamamlandığında, öğretmen adaylarının kimi nitelikleri kazanmış olmaları beklenmektedir. Bunlar;

* Okulöncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik uygulaması yaparak öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği yeterlilikleri geliştirebilme.
* Okulöncesi eğitimde uygulanan programları anlayabilme, programlarda öngörülen amaçları gerçekleştirebilme.
* Okulöncesi eğitim kurumlarında günlük etkinlik programında yer alan etkinlikleri uygulayabilme.
* Öğretmenlik uygulaması sırasında, kazanmış olduğu deneyimleri arkadaşları ve uygulama öğretmeni ile paylaşarak kendisini geliştirebilme.

Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması derslerine devam mecburiyeti vardır. En çok % 20 devamsızlık yapan öğrenciler söz konusu derslerden başarısız sayılır ve bütünleme hakları yoktur.

3. Sınıf Okul Deneyimi Dersi

Öğretmen adaylarının; okulöncesi eğitim kurumlarını ve öğrencilerini, okulöncesi eğitim programlarını, günlük eğitsel etkinliklerini ve okulöncesi öğretmenliği mesleğini tanımalarını amaçlayan Okul Deneyimi dersi, 14 hafta süresince bir tam gün ya da iki yarım gün olarak gerçekleştirilecektir. Okul Deneyimi dersi ePortfolyo yöntemi ile yürütülecek ve değerlendirilecektir. Öğretmen adayları; kendilerine ulaştırılan kullanıcı adı ve şifrelerle ePortfolyo sistemine giriş yapacaklar ve her hafta etkinlik raporlarını düzenli olarak bu portala yükleyeceklerdir. Etkinlikler Kılavuzda açıklanan şekilde hazırlanacak; ancak çıktıları alınarak dosyalanmadan, ders için hazırlanan portal aracılığı ile direkt olarak internet ortamından Fakülteye ulaştırılacaktır. ePortfolyo uygulamasında öğrenciler uygulama öğretmenlerine elden dosya teslimi yapmayacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ücretli öğretici olarak görev yapan 3. sınıf öğrencileri, uygulamalarını çalıştıkları devlet okullarında yapabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okullar ve vakıf okulları bu kapsamda yer almamaktadır. Bu durumun dikkate alınması önemle rica olunur.

4. Sınıf Öğretmenlik Uygulaması Dersi

Öğretmenlik Uygulaması dersi, okulöncesi eğitim kurumlarını ve öğrencilerini, okulöncesi eğitim programlarını, günlük eğitsel etkinliklerini ve okulöncesi öğretmenliği mesleğini tanımalarını amaçlayan; gözlem, planlama, uygulama ve değerlendirmeye dayalı bir derstir. Öğretmenlik Uygulaması dersi, kendi içerisinde bütünlük oluşturan ve basitten karmaşığa bir yol izleyen iki bölümden oluşmaktadır. Ders, Öğretmenlik Uygulaması I 10 hafta; Öğretmenlik Uygulaması II ise 14 hafta olmak üzere toplam 24 haftalık bir dönemi içermektedir.

Öğretmenlik Uygulaması dersi ePortfolyo yöntemi ile yürütülecek ve değerlendirilecektir. Öğretmen adayları; kendilerine ulaştırılan kullanıcı adı ve şifrelerle ePortfolyo sistemine giriş yapacaklar ve her hafta etkinlik raporlarını düzenli olarak bu portala yükleyeceklerdir. Etkinlikler Kılavuzda açıklanan şekilde hazırlanacak; ancak çıktıları alınarak dosyalanmadan, ders için hazırlanan portal aracılığı ile direkt olarak internet ortamından Fakülteye ulaştırılacaktır. ePortfolyo uygulamasında öğrenciler uygulama öğretmenlerine elden dosya teslimi yapmayacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ücretli öğretici olarak görev yapan 4.sınıf öğrencilerinin haftada bir tam gün ya da iki yarım gün kendisine bildirilen okulda, uygulama öğretmeni ile uygulama yapmaları zorunludur. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda ücretli öğretici olarak görev yapan öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün ücretli öğreticilerin izinli sayılmalarına ilişkin 12/01/2004 tarih ve B.08.0.OÖĞ.0.07.02.02-020 sayılı yazısı gereği uygulama yapacağı gün izinli sayılacaklardır.

4. Sınıf Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi

Topluma Hizmet Uygulamaları (THU) dersi, öğretmen adaylarının, topluma hizmet etmeye yönelik çalışmaları uygulanmasına yönelik temel bilgi ve becerileri kazanabilmeleri için planlanan bir derstir. Bu ders, toplumun güncel sorunlarını belirleme ve çözüm üretmeye yönelik projeler hazırlama, panel, konferans, kongre, sempozyum vb. bilimsel etkinliklere izleyici, konuşmacı ya da düzenleyici olarak katılma, sosyal sorumluluk çerçevesinde çeşitli projelerde gönüllü olarak yer alma etkinliklerini kapsamaktadır.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi, okulöncesi öğretmen adaylarının yaşadıkları toplumsal çevrenin sorunlarına (çevre, eğitim, sağlık, kadın sağlığı, çocuk bakımı, beslenmesi, vb.) duyarlılık göstererek hazırlayacakları ve uygulayacakları etkinlikler yoluyla topluma hizmet etmelerini amaçlamaktadır. Bu ders aracılığı ile öğretmen adaylarının katılımcı ve demokratik bireyler olma, dayanışma ve işbirliğini pekiştirme, sorumluluk alma ve proje geliştirme/uygulama konusunda daha girişken olmaları; kısacası çağdaş birey olma konusunda deneyim kazanmaları beklenmektedir.

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi dersi ePortfolyo yöntemi ile yürütülecek ve değerlendirilecektir. Öğretmen adayları; kendilerine ulaştırılan kullanıcı adı ve şifrelerle ePortfolyo sistemine giriş yapacaklar ve etkinlik raporlarını düzenli olarak bu portala yükleyeceklerdir. Etkinlikler Kılavuzda açıklanan şekilde hazırlanacak; ancak çıktıları alınarak dosyalanmadan, ders için hazırlanan portal aracılığı ile direkt olarak internet ortamından Fakülteye ulaştırılacaktır. ePortfolyo uygulamasında öğrenciler uygulama öğretmenlerine elden dosya teslimi yapmayacaklardır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara