Bronzlaşma sevdası kanser riskini arttırıyor

sonsuz_nur

Özel Üye
Bronzlaşma sevdası kanser riskini arttırıyor. Yaz ayları ile birlikte kısa sürede bronzlaşmak isteyenler ve dört mevsim bronz kalmayı sevenlerin tercih ettiği Solaryum’un yan etkileri tehlikeli boyutlara ulaşıyor.

Uzun süreli ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmak, kişilerde erken yaşlanma, ciltte deformasyon, leke ve cilt kanseri riskinin arttırıyor.
“Floresan lambalar, spotlar, tasarruflu ampuller, bilgisayar ekranları gibi suni UV kaynaklarının da özellikle deri ve göz sağlığımızı olumsuz etkileyebileceği” dikkat çeken Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslı Kaptanoğlu, kısa sürede bronzlaşma isteği olanlar ve dört mevsim bronz kalmak isteyenlerin tercih ettiği Solaryum’un tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti.

Solaryumdan ölçülü olmak kaydıyla yararlanılabileceğini ancak hassas ciltlerde Solaryum’un, uzmanların denetimi altında ve daha sınırlı süre uygulanması gerekli olduğunu vurgulayan Kaptanoğlu, “Bronzlaşma tutkusu kısa sürede çok cazip görülse bile uzun dönemde güzelliğin en büyük düşmanıdır” dedi.

Aşkaimtisal

Yeni Üye
bronzlaşmak da neymişşş, ben zaten bronz olduğum için hiiiçç ilgilenmem böyle işlerle..:) hem sağlığa oldukça zararlı.. hem de yaptığı cilt lekeleri de cabası... tabiiki vücüdumuzun güneşe ihtiyacı var ama herşeyi dozunda yapmak gerek..saatlerce güneşin altında bronzlaşacam diye yatanlar sanırım nasıl bir tehlikeye adım attıklarının farkında değiller...

sonsuz_nur

Özel Üye
bende brozlaşmayı sevmem bana esmer olmak yakışmıyo:) ama en önemli vitaminelride güneşten aldığımız doğru ama kıvamında olmalı yoksa cilt kanserine yol açabiliyor....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ