neden XP'de con isimli dosya oluşturamıyoruz?

pegasus_dna

Forum Editörü
Con nedir?Windowsta hiç bir dosyanın adını con koyamıyoruz yeni (metin belgesi, exel dosyası vb..) Ayrıca Windows’ta com1 ve lpt1 isimli bir klasör de oluşturamayız. Bunun sebebi bu kelimenin bir komut olmasıdır ve bu isimde klasör veya dosya oluşturulması durumunda işletim sisteminin işleyişini aksatabileceğindendir.
Con’un açılımı console’dur ve amacı konsol (MS-DOS)’dan yazılan metinleri bir dosyaya kaydetmektir.

Çok ilginç bir olay.
Bilgisayarınızın hiç bir klasöründe adı con olan bir klasör/folder yaratamıyorsunuz.

Deneyin görün. Şaşırın.

Peki ne demek oluyor bu? Google da "con folder" şeklinde aradığınızda karşınıza gelen sitelerden çeviri yapalım.
Demek ki MS-DOS denilen tarihi canavar halen bilgisayarlarımıza hükmediyor. Sistem içinde tanımlanmış olan,
NUL, AUX, CON, COM1-4, LPT1-3, ve PRN kelimeleri DOS Device'ları. Bunlar IO.SYS de yeralıyordu.

CLOCK$ - Sistem saati
CON - Console; ekran ve klavye giriş çıkışlarını yakalamak kontrol etmekhandle input and output
AUX ya da COM1 - Birincil Seri portlar
COM2, COM3, COm4... Diğer seri portlar
LPT1 ya da PRN - İlk Printer portları
NUL - Boş portlar, boş cihazlar
CONFIG$ - Açıklanmamış.

Öyleyse bu isimleri kullanamıyor muyuz?
Sihirli bir yol var

ADIM1: MS-DOS moduna geçin / Kısaca Başlat menüsünden çalıştır ve cmd
ADIM2: mkdir \\.\c:\con (sürücünüz C ise )
silmek için rmdir \\.\c:\con

tabii con yerine diğer rezerve kelimeleri seçebilirsiniz.

pegasus_dna

Forum Editörü
ben denedim olmadı...şoka girdim bill gates bile açamadığına göre .

pegasus_dna

Forum Editörü
bi kaç gündür bu olayla ilgileniyorum nette çok ilginç bilgilere ulaştım, con kimine göre contorium elenmetiyle alkalıymış, ki böyle bir element yok periyodik cetvelde.. mendelev bunu toryumda gizli tutmuş... ben bir fen bilimciolarak bu elenmti yeni duydum

Aşkaimtisal

Yeni Üye
evet bende denedim olmadı...:) bunu da öğrenmiş olduk sayende teşekkürler pegasus.....;)

pegasus_dna

Forum Editörü
rica ederim bende öğrendiğimde şaşırdım.. hatta bill gates con dosyasını açmak için girişimde bulunmuş vicdan azabı çekiyormuş. ikiz kulede microsoft bölümünde bununla uğraşırken ...11 eylül vakası gerçekleşti...11 eylül çok gizemli

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
con con oluyo ama:p daha önce okumuştum bende şaşırmıştım sonra geçti:) teşekkürler...

pegasus_dna

Forum Editörü
tek con olmuyor yazılım bunu tanımıyor ,,con1 con2 tanıyor...rica ederim osokor:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara