Komodo Ejderi

pegasus_dna

Forum Editörü
[h=1]Komodo Ejderi[/h]

Komodo ejderi her zaman ilgimi çeken bir hayvan olmuştur. Çünkü kendisini masallardan bildiğimiz ejderlere (veya ejderhalara) benzetmişimdir hep. Bu yanıyla, kesinlikle diğer hayvanlardan çok farklı bir yere sahiptir gönlümde. Ağzından ateş çıkmayacağını ve boyunun 3 metreyi geçmediğini bilsem de komodo ejderi bir timsahtan çok farklıdır. Timsah da sürüngen ve vahşidir ama alışılageldik görüntüsünden midir nedir, hiç korku salmaz içime. Ama bir komodo ejderi öyle midir?

Mesela şu anda siz bu yazıyı okurken bulunduğunuz ortamı timsahların bastığını düşünün. Kesinlikle çok korkarsınız ve kaçarsınız, kaçmanız mümkün değilse de bir yere saklanır yardım çağırırsınız. Eğer kendinizi sağlama almışsanız ve saklandığınız yerde timsahların size ilişme şansı yoksa en fazla 5-10 dakika içinde kendinizi toplar bu ilginç hadiseyi izlemeye başlarsınız keyifle.

Öve öve bitiremediğim komodo ejderlerinin en belirgin özellikleri şu şekildedir efendim;
* Komodo ejderleri ortalama 2,25 metre uzunluğunda olurlar.
* Yetişkin bir komodo ejderi yaklaşık 100 kilogram civarında olur.
* Bugüne kadar görülen en büyük komodo ejderinin 3,1 metre uzunluğunda ve 166 kg olduğu söylenir.
* Komodo ejderinin latince adı “varanus komodoensis” tir.
* Komodo ejderlerinin anavatanları 4 adet küçük Endonezya adasıdır: Komodo, Rintja, P adar ve Flores.
* Her komodo ejderi iyi bir yüzücü ve iyi bir tırmanıcıdır.
* Komodo ejderlerinin hantal görüntülerinie kanmayınız. Vücut yapılarına göre oldukça çeviktirler.
* Komodo ejderleri genellikle hayvan leşleriyle beslenirler.
* Komodo ejderleri domuz ve geyikleri de pek sever (besin olarak).
* Yukarıda saydıklarımızdan da anlarız ki etoburdurlar.
* Sivri pençeleri ve testere dişleri vardır.
* Her dişi komodo ejderi yılda yaklaşık olarak 15 yumurta yapar.
1912 yılına kadar insanlar komodo ejderleri hakkında pek fazla şey bilmezlermiş ve atıp tutarlarmış. 9 metre falan diye. Sonra araştırmalar yapılmış en zununun 3,1 metre olduğu anlaşılmış.
2 metrelik hali bile benim için yeterince heyecan verici. Bir gün bir komodo ejderini canlı olarak görmek ve kendisiyle gözgöze gelmek isterim.

Bu da komodo ejderinin korku nedeni olarak kullanıldığı bir yarışmadan görüntü.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bi belgeselde domuzu yutarken izlemiştim bu ejderin
Ben seviyorum ama bu hayvancıgı ya sevimli geliyo bana:)
Teşekkürler tatlım konu için

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bu ejdere kesinlikle hayranım diliyle, ayaklanıp avlanmasıyla, randımanlı koşabilip yüzmesiyle falan tam bi profesyonel. bide böyle badi badi yürüyolar bitiyorum:)
eyvallah yağmur

pegasus_dna

Forum Editörü
bende seviyorum ansını yer onları:haha aslında video eklesem mi diye düşündüm..domuzu bırak orduyu yer ...

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
belgesel bölümündeki videolarda ben eklemiştim hatırladığım kadarıyla ama varsa ordu yiyen görüntüler izleriz tabi olabilir:) dernek kuralım da açılış günü yağmur la biz geliriz sen gelemeyebilirsin:D

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Ya ama yeter yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa intihar edicem kendimi ejderin önüne atıcam:p

pegasus_dna

Forum Editörü
du kız nerede atcan kendini. sen bana lazımsın bence isokor atsın kendini biz onu izleyelim....biggrin

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
oyy oyy kıyamam:p yaw pega kız aslı atlasın işte daha makul-istekli ve betta balığı gibidir o daha savaşçı:p

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Haha istekli oldugum için degil hatalı oldugum için taaammmı:p
Niye sende savaşçı isopod balıgı gibisin:p

pegasus_dna

Forum Editörü
uy aslı bebeşime de ben kıyamam...bak isokorcan sen tam ejderin damak tadına uygunsun şekerimbiggrin:haha

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara