Bakü’de tarihi iş birliği anlaşması

seher

Özel Üye
Anadolu Üniversitesi ve Azerbaycan Hava Yolları’nın (AZAL) Milli Havacılık Akademisi arasındaki iş birliği protokolü 2 Temmuz 2011 tarihinde Bakü’de imzalandı.

İki kurum arasında gerçekleştirilen protokolü Anadolu Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Davut Aydın ve Azerbaycan Milli Havacılık Akademisi adına Rektör Prof. Dr. Arif Pashayev imzaladılar. Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği’nin büyük destekleri ile oluşturulan protokole göre; Anadolu Üniversitesi’nin Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Azerbaycan Milli Havacılık Akademisi arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ortak lisans ve yüksek lisans programları geliştirilmesi ve açılması konusunda çalışmalar yapılacak. İş birliği protokolü ile havacılık alanında ortak araştırma projeleri, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı kurallarına ve Bologna sürecine uyum, havacılık ve uzay tıbbı, raylı sistemler konularında da iş birliği amaçlanıyor. Ayrıca, protokole göre laboratuvar ve simülatör imkanlarının karşılıklı kullanımı ve ortak ders materyallerinin geliştirilmesi de öngörülüyor.

Anadolu Üniversitesi, dört temel odağından biri olan havacılıkta küresel bir vizyonla çok boyutlu bir çok projeyi eş zamanlı yürütüyor. Azerbeycan Milli Havacılık Akademisi ile gerçekleştirilen iş birliği protokolü bu yöndeki çalışmaların yeni bir halkasını oluşturacak.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın imza töreninde; bir millet iki devlet sözünün ruhuna uygun olarak Azerbeycan Hava Yolları Milli Havacılık Akademisi ile eğitim ve araştırma başta olmak üzere çok yönlü bir iş birliğini hayata geçiren protokolün tarihi bir anlaşma olduğunu belirtti.

Türk Yüksek Öğretim Sistemi’nde ilkleri yaratan Anadolu Üniversitesi, havacılık endüstrisinin proje üreten merkezlerinden en önemlisi. Anadolu Üniversitesi 25. Yılını kutlayan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile pilot, hava trafik kontrolörü, uçak bakım ve havacılık işletme personeli yetiştiriyor. Yüksekokul, son yıllarda büyük atılım içinde olan Türk Sivil Havacılığının gereksinimlerini hem insan kaynakları yetiştirme hem de bilimsel araştırmalarla karşılıyor. Anadolu Üniversitesi ayrıca, Havacılık ve Raylı Sistemler Ulusal Mükemmeliyet Merkezleri ile Havacılık Tıbbı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de ev sahipliğini yapıyor.

Anadolu Üniversitesi ile iş birliği protokolünü imzalayan Azerbaycan Hava Yolları’nın (AZAL) Milli Havacılık Akademisi ise Azerbaycan’ın son yıllarda büyük atılımlar yapan hava taşımacılığı sektörüne uzman yetiştiren ve halen 17 alanda eğitim gören ve 2100 öğrencisi olan bir yüksek öğretim kurumu. Milli Havacılık Akademisi, 5 fakülte, 21 bölüm, Havacılık Personeli Eğitim Merkezi ve Boeing 757/767, Airbus A319/320, ATR42/72 ve IL-76TD simülatörlerine sahip uçuş eğitim merkezi ile bölgenin en önemli yüksek öğretim kurumlarından. Milli Havacılık Akademisi’nin Havacılık Personeli Eğitim Merkezi’nde yılda 350’den fazla kurs düzenlenmekte ve bu kurslara 10.000’den fazla havacılık personeli katılıyor.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara