AUZEF Coğrafya Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
PROGRAMIN AMACI:
Örgün eğitimden çeşitli nedenlerle yararlanamayan ve Coğrafya alanında lisans eğitimi almak isteyenlere, zamana bağımlı olmaksızın, Coğrafya bilgilerinin kazandırılması ve bu alanda diploma verilmesi amacıyla Açıköğretim Coğrafya Bölümü kurulmuştur.

MEZUN OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR:
Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin müfredat programındaki bütün dersleri başarıyla tamamlamaları ve bitirme ödevini başarıyla vermeleri gerekmektedir.

MEZUNİYET ÜNVANI:
Programdan mezun olanlar “Coğrafya” mezunu olacaklardır

MEZUN OLANLARIN İSTİHDAM DURUMU:
Mezunlarımız Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teşkilatı vb. gibi resmi kuruluşlar ile Turizm Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıklarda çalışabilmektedir. Mezunlarımız, ithalat, ihracat, bölge planlama, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kent Bilgi Sistemleri çalışmalarında ve belediyelerin şehir ve bölge planlama konularında, arazi kullanımı planlaması, faaliyetlerinde görev yapabilir.Bununla birlikte Coğrafya Bölümü mezunlarının bugüne kadar öncelikli iş imkânları öğretmenlik olmuştur. Son yıllarda özel okullar ve dershanelerdeki mezunların sayısı önemli artış göstermiştir. Fakat Bölümümüzde günümüzde kullanımı ve önemi hızla artan ve oldukça popüler bir konu olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve topluma hizmet eden uygulama alanlarına dönük dersler ve modellemeler konusunda dört yıla yayılmış bir eğitim verilmesi amaçlanmakta, böylece mezun olan öğrencilere çok geniş bir sahada çalışma imkânı sağlanmış olacaktır.

Bu bakımdan;
Bölge planlamacısı, CBS uzmanı, CBS veri tabanı yöneticisi, ÇED uzmanı, Çevre bilimci, Harita editörü, Hava fotoğrafı ve uydu görüntüsü yorumlayıcısı, Pazarlama analizcisi, Rekreasyon kaynakları planlamacısı, Sağlık koruma planlamacısı, Su kaynakları uzmanı, Şehir planlamacısı, Ulaşım planlamacısı, Toplum uzmanı gibi unvanlara sahip olacaklardır.Coğrafyada lisans derecesini alan mezunlar ilgili alanlardaki lisansüstü programlarına da başvurabilirler.

Ayrıca
örgün eğitimdeki mezunlarımızla aynı alanlarda istihdam edilebileceklerdir.

bettyy

Yeni Üye
merhaba. istanbul üniversitesi acıköğretim fakültesi cografya bölümünü kazandıgımı bugün öğrendim. İnternette araştırma yapmama ragmen pek fazla bilgi bulamadım. Merak ettiğim şey sınav sistemiyle ilgili. vizelerin internet üzerinden final ve bütlerin istanbul üniversitesi kampüsünde yapılacağını duydum doğrumu? bide sınav sistemi hakkında bilginiz varmı? yani anadolu üniversitesi gibi haftasonları mı yapılacak sadece bilgi verirseniz cok sevinirim.

tutadidi

Yeni Üye
mrb.Bende bu bölümü kazandım.Sınavlarla ilgili bilgiyi nerden öğrenebiliriz ?Teşekkürler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba arkadaşlar evet sınavlar İstanbul üniversitesi kampüslerinde Yapılacaktır. İlgili Açıklamayı Ekliyorum...

* Bu programda dersler internete dayalı olarak açık öğretim sistemiyle yürütülecektir. Kayıtlar internet üzerinden online olarak yapılacaktır.
* Programa kayıt yaptıran öğrencilerin internete erişimli bir kişisel bilgisayarı kullanma olanağına sahip olmaları gerekmektedir.
* Bu programa kayıt yaptıran öğrencilerden eğitim-öğretim hizmetleri, e-kitap ve sınav hizmetleri karşılığında her öğretim döneminde öğrenci katkı payı ücretine ilave olarak öğretim ücreti alınır.
* 2011- 2012 eğitim-öğretim yılında dönemlik öğretim ücreti 325.-TL dir.
* Bu programın güz ve bahar dönemlerine ait derslerin dönem sonu sınavları Istanbul Üniversitesinin kampüslerinde yapılacaktır.

bettyy

Yeni Üye
cevap için teşekkürler.. benim bir sorun daha olacak. kampüste derslere girme gibi bi imkan varmı? yoksa dersler sadece internet üzerindenmi olacak

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Dersler internet üzerinden görülecektir. Kampüsteki derslere girme imkanınız malesef olmayacaktır.

kalliope

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
merhaba benimde merak ettim bi soru vardı acaba mezun olduktan sonra öğretmenlik için formasyon alabilicekmiyiz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet arkadaşlar formasyon alma imkanınız bulunmaktadır.

bettyy

Yeni Üye
tekrar merhaba istanbul üniversitesi internet sitesinden herhangi bi bilgi vermedigi için kulaktan dolma bilgilerle kafamız oldukca karıstı. formasyon işinin oldugunu duydugum için bu bölümü tercih etmiştim . ama şimdi siz suan böyle bişey olmadıgını söylediniz. ikincisi ögrenci kimligi verilmiyormuş gibi bişeyler duydum böyle bişey varmı gercekten ? sınavların internet üzerinden nasıl yapılacagına dair endişelerim var . bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.

tayfunuslu

Yeni Üye
sınav sistemi

ben daha önce mersin üniversitesinde uzaktan eğitim programından mezun oldum orda sınavlar yani vizeler internet üzerinden oluyodu.sadece final ve yaz okulundaki sınavlara orda test olarak giriyorduk vizeler %20 verilen ödevler %10 ve final %70 olarak hesaplanıyordu ders dökünalarını giriş yaptığımız sistemden ulaşıyorduk yanlız orda ders başı ücret alıyorlardı insallah bu bölümdede öyle birşey yoktur tek merak ettiğim konu bu.zaten vizelr formalite gibi bişey oluyodu etkisi az olduğu için önemli olan ordaki sınavlarda yüksek almak .ve bütün öğrenci haklarından yararlanıyorduk.

Serhatti

Yeni Üye
Selamun aleykum merhaba

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi/Coğrafya (Açıköğretim) Tercihim bu bölüm çıktı

Kayıtlar internet üzerinden online olarak yapılacaktır. Diye belirtmişsiniz 5 eylülde kayıtlar başlıyor kayıt için üniversiteye gitmemize gerek kalacakmı ?

Formasyon Alamayacağımızı belirtmişsiniz bu konuda net bilginiz var mı ?

Birde öğrenci kartımız olacak mı? Toplu taşıma tarzı araçlarından yararlanma şansımız olacak mı?

Konu hakkında cevaplarınızı rica ediyorum :)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar şimdi telefonla İstanbul Üniversitesindne bir yetkili ile görüştüm ve sorularınızı ilettim.

Öncelikle kayıtlar 05.09.2011 de başlayıp 09.09.2011 de sona erecek. Ön Kayıtlar internet üzerinden online olarak yapılacak ve sizden isteyecekeleri evrakları posta yolu ile göndereceksiniz. Evraklarda herhangi bir sorun çıkmazsada kesin kaydınızı yapacaklar. Yani 05-09 Eylül arası harç ücretini yatırıp internet üzerindne ön kaydınızı yaptıracaksınız.

Formasyon alacakmısınız. Evet formasyon eğitimi alma imkanınız mevcut.

Öğrenci kimliğiniz olacakmı. Evet öğrenci kimliğiniz olacak ve size posta yolu ile ulaştırılacak.

Sınavlar nasıl olacak, ara sınavlar internet üzerinden olacak fakat finaller ve bütünlemelr üniversitede yapılacak.Yani İstanbul'a gelmeniz gerekiyor.

Yine sorularınız olursa ilgililerle görüşüp cevaplayabilirim.

Serhatti

Yeni Üye
Allah c.c razı olsun çok teşekkür ederim. Formasyon olayı çok üzmüştü beni :) Kayıt tarihi başlayınca yardımlarınızı eksik etmemenizi rica ediyoruz çok saolun teşekkürler.

tez

Yeni Üye
kaç puanla giriş yapılabilir bölüme .teşekkür ederim.

tez

Yeni Üye
yardımcı olursanız çok sevinirim....

dedenintorunu

Yeni Üye
Bölüm:
Felsefe
İstanbul üniversitesi açıköğretim fakültesi felsefe bölümünü kazandım , acaba ikinci tercih yani ek yerleştirmeden yararlanma imkanım var mı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Maalesef, kontenjanlı bir bölüm kazandığın için yararlanamamaktasın...

tutadidi

Yeni Üye
AÖF okuyanlar burs imkanına sahip mi?

dedenintorunu

Yeni Üye
Bölüm:
Felsefe
Teşekkür ederim ,
Peki ikinci tercihlerde mesela eskişehir açık öğretimi tercih edebilme imkanım var mı?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara