İmam Hatip Liseleri neden bu yıl başarılı oldu?

sonsuz_nur

Özel Üye
Şifreli YGS ve yanlış hesaplamalar yapılan LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından İmam Hatip Liseleri'nin başarısı dikkat çekiyor.
Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından ortaya çıkan verilerin dikkat çekici olduğunu belirterek “İmam Hatip Liselerinin başarı oranındaki artışın şifre skandalıyla aynı döneme denk gelmiş olması dikkat çekici bir gelişmedir” dedi.
Açıklanan LYS sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yapan Yıldız, YGS’de yaşanan şifre skandalı ile puanların yanlış hesaplanması gibi birçok “skandala” rağmen gerçekleştirilen LYS sonrasında ortaya çıkan verilere dikkat çekti.
2010 yılındaki LYS’de 784 bin aday 180 puan barajını geçerken, bu yılki LYS’de barajı geçenlerin sayısının daha fazla adayın sınava girmesine karşın, yaklaşık 23 bin kişi azalarak 761 bin 921 kişiye gerilediğini belirten Yıldız, “Ayrıca ÖSYM’nin yayınladığı sınav verileri değerlendirildiğinde genel olarak başarı durumunda bir düşüş yaşandığı açıkça görülmektedir. ÖSYM açıklamasında yer alan bilgilerde en başarılı olan illerimiz; Kilis, Kırşehir, Karabük, Kastamonu, Niğde, Bitlis, Bartın ve Aydın iken en az başarılı illerimizin ise Tunceli, Hakkâri, Ağrı, Şırnak, Ardahan ve Artvin olduğu görülmüştür. Her sınav dönemi sonrasında ortaya çıkan tabloya paralel olarak, çeşitli eşitsizliklerin varlığı ve bunların giderilmediği gerçeği yine karşımızda durmaktadır” ifadelerini kullandı.
Sınav sonuçları üzerindeki şaibenin halen ortada durmakta olduğunu belirten Yıldız "KPSS ile başlayıp neredeyse tüm sınavlara yayılan kopya şaibelerini ört bas edenlerin, bugüne kadar sınavlarda hiçbir sorun yaşanmamışçasına, AKP’ye yönelik komplo senaryoları üzerinden kendilerini aklamaya çalışmaları, en başından beri sürecin nasıl ve kimler tarafından siyasallaştırıldığını açıkça göstermiştir. Açıkça bilinmelidir ki KPSS, YGS ve LYS sonuçlarının üzerindeki şaibe halen ortada durmakta ve aydınlatılmayı beklemektedir" dedi.
"Eğitim sisteminin durumu ortadadır"
Eğitim sistemindeki eşitsizliklerin giderek derinleştiğini ifade eden Yıldız, “Eğitimin bir hak, dolayısıyla kamu tarafından yerine getirilmesi gereken bir hizmet olmaktan çıkarılarak piyasalaştırılması ve ticarileştirilmesi, söz konusu eşitsizlikleri giderek derinleştirmektedir” dedi.
Eğitim sistemi temelinde köklü bir değişiklik yapılması gerektiğine işaret eden Yıldız, "Kamusal, parasız, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabileceği bir eğitim sisteminin oluşturulması zorunluluğu bir kez daha karşımızda durmaktadır” ifadesinde bulundu

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara