Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi SIK SORULAN SORULAR

Aşkaimtisal

Yeni Üye
SORU: Üniversiteniz acıköğretim fakültesi bünyesinde açılmış olan programların kayıt tarihleri, kayıt yerleri ve kayıt olma şartlarının neler olduğu öğrenmek istiyorum. Bu bölüme kayıt için LYS sınavına girmek şart mı ya da lisans mezunları direk olarak kayıt yaptırabiliyor mu, Ayrıca ben sosyal bilgiler öğretmenliğinden bu yıl mezun oldum yeniden sınava girmeme gerek var mı?
CEVAP: Fakültemizde açılmış olan programlara öğrenci yerleştirme işlemleri YGS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtları internet üzerinden yapılacaktır. Bu programlara kayıt yaptırabilmeniz için YGS`ye girmiş olmanız gerekmektedir. Öğrenci yerleştirme işlemi Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği usul ve esaslar kapsamında yapılacaktır. Konu ile ilgili usul ve esaslar 2011 ÖSYM tercih kılavuzunda yer alacaktır.

SORU
: Açıköğretim Fakültesi Programlarına 2012 yılında (DGS sınavına girerek) dikey geçiş yapma imkânımız var mı, Varsa eğer bazı derslerden muaf olabilecek miyiz, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisiyim, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ne de kayıt yaptırabilir miyim?
CEVAP: 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Fakültemiz programlarına dikey geçiş yolu ile kayıt yaptırma imkânı bulunmamaktadır. Fakültemizde açılan Programlarda daha önce görmüş olduğunuz derslerden muafiyet olmayacaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisi iseniz, iki açıköğretim programında birden öğrenim görmeniz mümkün değildir.

SORU:
Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Önlisans Programından 2010- 2011 döneminde mezun olacak durumdayım. Üniversitenizin Açıköğretim Fakültesi, Lisans Programlarına dikey geçişle öğrenci alımı konusunda bilgi almak istiyorum.
CEVAP: Önlisans mezunlarının Fakültemizde açılacak olan bu programlara 3.sınıftan itibaren devam edip alanlarında lisans mezunu olmalarına yönelik, şu an için herhangi bir uygulama söz konusu değildir. İlerleyen dönemlerde programların 3 üncü sınıfta eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte programlara yapılacak olan dikey geçiş talepleri Yükseköğretim Kurulunun ilgili mevzuat hükümlerine göre değerlendirilecektir.

SORU:
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine ikinci üniversite kapsamında öğrenci alımı yapılacak mıdır?
CEVAP: Fakültemizde 2. Üniversite uygulaması bulunmamaktadır.

SORU: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını okuyup bitiren birisi sonunda 4 yıllık fakülte mezunumu sayılacak ve eğitim bitimi sonunda üniversite diploması mı verilecek. Ayrıca bu programa kimler başvura bilir şartlar nelerdir?
CEVAP: Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programını bitiren birisi alanında lisans mezunu olacak ve Üniversite diploması alacaktır. Halen emniyet teşkilatında emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan ve herhangi bir iki yıllık önlisans programını bitirenler programa kayıt yaptırabileceklerdir. Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama Programına Emniyet hizmetleri sınıfında çalışan ve önlisans diplomasına sahip olanlar müracaat edebileceklerdir. Halen açıköğretim yolu ile öğrenim görmekte olanlar bu imkandan faydalanamayacaklardır.

SORU:
Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama (POLİTAM) Programı ile ilgili olarak ders geçme sistemi, ücretin kapsadığı dönemler sınıfta kalınması halinde ücretlerin tekrarı veya miktarı, ders kitaplarının temin yerleri ile 1200 liralık ücretin defatenmi yoksa her yıl için mi ödeneceği konusunda bilgi verebilir misiniz?
CEVAP: Fakültemiz web sayfasında konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler mevcuttur. Bununla birlikte;
1- Program yarıyıllık kredili bir sistemdir.
2- Ücret yıllık olarak belirlenmiş olup, belirlenen bu ücret 2011-2012 öğretim yılı içindir. Programa kayıt yaptıracak olan öğrenciler bu ücreti 12 aylık eşit taksitler halinde ödeyeceklerdir.
3- Süresi içerisinde mezun olamayan öğrenciler için mali konularda 2547 sayılı kanunun ilgili hükümleri uygulanacaktır.

SORU: Sınavlar nasıl yapılacaktır?
CEVAP: Sınavlar, öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak oluşturulacak olan sınav merkezlerinde gözetim altında ve oturumlar halinde, yüzyüze yapılacaktır.

SORU: Askerlik konusu ile ilgili işlemlerimi nasıl takip edebilirim?v
CEVAP: Fakültemiz programlarına kayıt yaptıran erkek öğrencilerimizin askerlik işlemleri, kayıt işlemleri sırasında http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresi aracılığı ile Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı’na iletilecek ve daha sonra gerekmesi halinde bu öğrencilerimize ait Askerlik Belgeleri ilgili Askerlik Şubelerine gönderilecektir.
Kayıt sürecinde askerlik (tecil, muaf, terhis, vb.) işlemlerinde herhangi bir problem yaşanmaması için öğrencilerimizin askerlik şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

SORU: Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte olan kredi, burs veya yurt imkanından yararlanabilir miyim?
CEVAP: Konu ile ilgili başvuruların Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Kurumun web sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

SORU: Öğrenci belgemi ya da öğrenci kimlik kartımı nasıl ve nereden alabilirim?
CEVAP: Kesin kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrenci belgesi, öğrenci kimlik kartı gibi öğrencilik haklarından yararlanmaya yönelik belgeler en kısa süre içerisinde Dekanlığımız tarafından öğrencilerimizin adreslerine gönderilecektir.

SORU: Kayıtlar ya da diğer işlemler için illerde bürolarınız bulunuyor mu?
CEVAP: Öğrencilik hizmetlerinin (öğrenci belgesi verilmesi, öğrenci kimlik kartının dağıtımı, vb.) yürütülmesi ile ilgili olarak herhangi bir ilde irtibat büromuz bulunmamaktadır. Bu hizmetler öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda Dekanlığımız tarafından yürütülecektir.

SORU: Sınavlar nasıl yapılacaktır?
CEVAP: Sınavlar, öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak oluşturulacak olan sınav merkezlerinde gözetim altında ve oturumlar halinde yüz yüze yapılacaktır.

SORU: Daha önce öğrenim gördüğümüz Yükseköğretim Kurumunda alıp başarılı olduğumuz ders/derslerden muaf olabilir miyiz?
CEVAP: Fakültemiz programlarında yer alan dersler için muafiyet uygulaması söz konusu değildir.

SORU: Fakültenize Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınacak mı?
CEVAP: Fakültemiz bünyesinde yer alan programlara 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınmayacaktır.

SORU: Fakülteniz öğrencisi olarak öğrenim görmekte iken örgün öğretim programlarına yatay geçiş yapabilir miyim?
CEVAP: Gerekli şartları sağlamanız halinde (tüm derslerden başarılı olmak, not ortalamasının 100 puan üzerinden en az 80 puan olması, vb) ilgili mevzuat hükümleri gereğinde örgün eğitim uygulayan Yükseköğretim programlarına yatay geçiş yapabilirsiniz. Konu ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğe başvurulabilir.

SORU: YGS’ye girerek Fakülteniz programlarına yerleştirilen tutuklu, hükümlü ya da özürlü öğrenciler kayıt yaptırabilirler mi?
CEVAP: YGS’ye girmiş ve ÖSYM tarafından Fakültemiz programlarına yerleştirilen tutuklu, hükümlü ya da özürlü öğrenciler kayıtlarını yaptırabilirler. Bu öğrenciler durumlarını belgelemeleri şartıyla uygun ortamlarda sınavlara alınacaklardır.

SORU: Halen bir örgün öğretim programında öğrenim görmekteyim. 2011 YGS sınavına girdim ve Fakülteniz bünyesinde yer alan programlardan birisine yerleştirildim. Bu durumda Fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
CEVAP: Halen bir örgün öğretim programında öğrenim görmekte olup, 2011 YGS sınavına girerek Fakültemiz programlardan birisine yerleştirilen öğrenciler kayıt yaptırarak öğrenimlerine devam edebilirler.

SORU: Halen bir açıköğretim programında öğrenim görmekteyim. 2011 YGS sınavına girdim ve Fakülteniz bünyesinde yer alan programlardan birisine yerleştirildim. Bu durumda Fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
CEVAP: Halen bir açıköğretim programında öğrenim görmekte olup, 2011 YGS sınavına girerek Fakültemiz programlardan birisine yerleştirilen öğrenciler iki açıköğretim programında aynı anda öğrenim göremeyeceklerinden Fakültemize kayıt yaptıramayacaklardır. Diğer açıköğretim programından kaydınızı sildirdiğiniz takdirde Fakültemizde yerleştirildiğiniz programa kaydınızı yaptırabilirsiniz.

SORU: Halen bir örgün öğretim programında öğrenim görmekte olan ya da herhangi bir lisans programından mezun olan öğrenciler 2011 YGS sınavına girmeden (sınavsız olarak) 2. Üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptırabilir mi?
CEVAP: Fakültemiz bünyesinde yer alan programlar kontenjanlı olduğu için ilgili mevzuat hükümlerine göre halen bir örgün öğretim programında öğrenim görmekte ya da mezun olan öğrenciler, 2011 YGS sınavına girmeden (sınavsız olarak) 2. Üniversite kapsamında Fakültemize kayıt yaptıramazlar.

SORU: YGS’ye girerek Fakülteniz bünyesinde yer alan programlardan birisine yerleştirildim. Öğrenim gördüğüm liseden/üniversiteden mezun olabilmem için tek ders/bütünleme sınavına girdim, ancak sonuçlar henüz ilan edilmedi. Kaydımı yaptırabilir miyim?
CEVAP: Konu ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının bu yıla kadar ki uygulamaları dikkate alınarak kaydınız geçici olarak yapılabilecektir. Ancak lise/üniversite mezuniyet şartını yerine getirmediğiniz takdirde kayıt işleminiz iptal edilecektir.

SORU: Sosyal Hizmet Programının son sınıfında yer alan Blok Uygulama dersi nasıl yapılacaktır?
CEVAP: Blok uygulama dersi, son iki yarıyılda öğrencilerin Sosyal Hizmet alanıyla ilgili bilgilerini pekiştirmek amacıyla alanla ilgili kuruluşlar bünyesinde yapılacaktır. Öğrencilerin uygulama yapacakları kurum ya da kuruluşlar Dekanlığımız tarafından belirlenecektir. Öğrenciler bir danışman gözetiminde kendileri için belirlenen kurum ya da kuruluşlarda bu uygulamayı gerçekleştireceklerdir. Uygulama süresi her bir yarıyıl için 14 hafta olarak planlanacaktır.

SORU: Sınavlar nerelerde yapılacak?
CEVAP: Sınavlar öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak belirlenecek olan sınav merkezlerinde yapılacaktır. Bu merkezler belirlenirken öğrencilerimizin tercihleri de göz önünde bulundurulacaktır.

SORU: Sınavlar nasıl yapılacak?
CEVAP: Sınavlar belirlenecek olan sınav merkezlerinde yüzyüze ve gözetim altında oturumlar halinde yapılacaktır.

SORU: Kaç türlü sınav yapılacaktır?
CEVAP: Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan programlar yarıyıllık programlar olup, her bir yarıyılda bir ara (vize) sınavı ve bir de yarıyıl sonu (final) sınavı yapılacaktır.

SORU: Sınavların değerlendirilmesi nasıl olacaktır?
CEVAP: Sınavların değerlendirilmesi ve başarı notunun belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Fakülte web sayfasında yayımlanacaktır.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi, istanbul üniversitesi açıköğretim fakültesine göre daha avantajlı gibi görünüyor. En azından sınav yerleri konusunda illa şurda olacak dememişler. İstanbul üniversitesi sınavlarını istanbulda yapacağını duyurmuştu çünkü.

valcure

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
doğru mu anladım. ikinci üniversite olarak aynı anda örgün okurken açıköğretimde okuyamıyo muyuz?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aynen Öyle,

Herhangi bir örgün bölüm okuyan veya mezun olanlarla, açıköğretimden herhangi bir bölümden mezun olanlar ikinci üniversite kapsamında açıköğretimde sadece kontenjansız bölümlere sınavsız olarak kayıt olabilirler. Kayıt olmak için YGS veya LYS ye girmeyegerek olmamakla birlikte, herhangi bir tercih işlemide yapmanıza gerke yoktur. Sadece Açıköğretimin kayıt tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir.

osqun

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
balıkesirde 2 yıllık okuyorumda bitmedi atatürk üniversitesinde ikinci üniversite iktisat okusam derslere ve sınavlara ankarada girebilirmiyim ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
balıkesirde 2 yıllık okuyorumda bitmedi atatürk üniversitesinde ikinci üniversite iktisat okusam derslere ve sınavlara ankarada girebilirmiyim ?
Önlisans okuyanlar Atatürk Üniversitesinde ancak önlisans bölümlerine kayıt olabilir. Anadolu üniversitesinde hepsine. Ders ve sınavlara bulunduğunuz şehirden girebilirsiniz. Bunun için sınav merkezi olarak msıanava gireceğiniz yeri seçin.

osqun

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Önlisans okuyanlar Atatürk Üniversitesinde ancak önlisans bölümlerine kayıt olabilir. Anadolu üniversitesinde hepsine. Ders ve sınavlara bulunduğunuz şehirden girebilirsiniz. Bunun için sınav merkezi olarak msıanava gireceğiniz yeri seçin.
2 yıl bitince sınavsız ama 3.sınıfa geçebilirim demi ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
2 yıl bitince sınavsız ama 3.sınıfa geçebilirim demi ?
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim bölümlerinde Dikey Geçiş kapsamında sınavsız geçiş bulunmamaktadır. Ancak Anadolu Üniversitesinde bu kapsamda geçiş yapabilirsiniz.

idammahkumu

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Anadolu üni'de, halkla ilişkileri yeni bitirip, eylülde uluslararası ilişkiler lisans bölümüne devam edeceğim, atatürk üni'den, sosyoloji bölümüne de kayıt yaptırabilir miyim ? 2. üni olarak?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara