Kayıt Bilgileri

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
A.Kayıt Tarihleri

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Anadolu Üniversitesi İktisat ve İşletme Fakülteleri ile Önlisans programlarına yerleştirilmiş olan öğrencilerin kayıt işlemleri ve tarihleri her yıl fakülte tarafından yayınlanan kayıt kılavuzunda belirtilir.

B.Kayıt İşlemleri

Öğrencilere her yıl kayıt kılavuzu ile birlikte kayıt belgeleri de gönderilir. Öğrenciler bu belgelerle birlikte:

1) Onaylanmış bir adet Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Ehliyet ve işyeri kimliği kabul edilmez!)

2) a) Noter onaylı diploma sureti b) Diplomasını almamış olanlar için; Okullarından alacakları Yeni tarihli mezuniyet belgesi’nin noter tasdikli sureti.

3) 6 adet vesikalık son 6 ayda çekilmiş, önden, başı ve boynu açık, renkli gözlük kullanılmadan çekilmiş fotoğraf (Başka türlü çoğaltılma fotoğraf kabul edilmez!)

4) a) Askerlik şubelerinden alınacak bir Fakülteye veya Yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair askerlik durum belgesinin aslı.
b) Askerliğini yapmış olanlar ‘Terhis belgesinin fotokopisi’
c) Askerlik hizmetinden muaf olan erkek öğrenciler askerlik şubelerinden, halen asker olanlar ile subay ve astsubay olanlar, birliklerinden alacakları resmi belgeleri,
d) Askerlik durum belgelerini nüfusa kayıtlı olduğunuz Askerlik şubesi veya yabancı şubeden alınabilir.
e) Silinti, kazıntı ve karalama olan, mührü okunmayan belgeler kabul edilmez.
f) Askerlik durum belgelerinin mutlaka aslı olması gerekir. (Fotokopi kabul edilmez!)

5) a) ÖSYS sonuç belgesinin aslı, kayıt dosyası ile birlikte teslim edilecektir.
b) Sonuç belgesi eline ulaşmayanlar veya kaybedenler, kayıtlarından önce ÖSYM’ye başvurup yenisini almalıdırlar.

6) Optik Kayıt Formu: Her öğrencinin no; ad ve soyadının basılı olduğu optik form kurşun kalemle doldurulmalıdır.
7) Özürlülük Durumu : Herhangi bir özrü olan öğrenci sağlık kurulu raporunun fotokopisini kayıt evrakları ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF Bürosuna teslim etmelidir.

KAYIT SİLME
Kaydını sildirmek isteyenler ;

illerdeki AÖF Bürosuna bizzat kendileri kayıtlarını sildirmek istediğini açıkça belirten bir dilekçe ve öğrenci kimlik kartıyla birlikte başvurmalıdır. Öğretim gideri ve cari hizmet maliyetlerine öğrenci katkısı 2.taksitleri ödendiğini gösteren banka dekontunu başvurdukları AÖF bürosuna verilecektir.
Posta ile ya da bir yakın tarafından kayıt silme işi yapılmamaktadır.

Kayıt Yenileme İşlemleri

Açıköğretim sistemiyle öğretim yapan fakültelere kayıtlı öğrencilerin öğretim yılı içinde yapılacak ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarına katılabilmeleri, öğrencilik haklarından yararlanabilmeleri, kayıtlarını yeniletmeleriyle
mümkündür. Başka bir deyişle, kayıt yenileme süresi içerisinde kaydını yeniletmeyen öğrenciler sınavlara katılamazlar ve kaydını yeniletmediği öğretim yılında hiçbir öğrencilik haklarından (öğrenci belgesi, öğrenci durum belgesi, paso gibi) yararlanamazlar.
Öğrenciler kayıtlarını yenilettikleri sürece her türlü öğrencilik haklarından yararlanırlar. Ancak öğretim süresi sonunda kaydını yenileten öğrenciler öğrenimlerini sürdürebilirler ise de hiçbir öğrencilik hakkından (öğrenci durum belgesi, öğrenci kimlik kartı, öğrenci belgesi, paso vb.) yararlanamazlar. Hangi sınıfta olursa olsun iki yıl üst üste kaydını yeniletmeyen öğrencilerin Fakülteden kayıtları silinerek ilişkileri kesilmektedir. Bu öğrencilerin takip eden öğretim yılında kayıtlarını yeniletmeleri mümkün olmadığı gibi, ÖSYS sonunda yeniden yerleştirilseler bile tüm derslerden sorumlu olarak 1. sınıftan öğretime başlamaları gerekir. Zorunlu nedenlerle bir öğretim yılında kaydını yeniletmeyen öğrencilerin takip eden öğretim yılında kaydını yenileterek bıraktıkları yerden öğretime devam hakları bulunmaktadır. Ancak, yukarıda açıklandığı gibi iki yıl üst üste kayıt yeniletmemek kayıt silmeyi gerektirmektedir.

KİMLİK İŞLEMLERİ
Öğrenci Kimlik Kartlarını Kaybedenler :
Öğrenci kimlik kartı dört yıl süre ile kullanılacak şekilde hazırlanmaktadır. İyi saklamak gerekir. Bu belgenizi kaybettiğiniz ya da tahrip olduğu zaman; * Kimlik kartınızı kaybettiğinize ilişkin dilekçe ve kartınızı kaybettiğinize dair gazete ilanı ile birlikte, Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığının T.C. Ziraat Bankası Eskişehir Şubesi 40003689-5001 nolu hesabına ücretini yatırıp, aldığınız dekontun aslını dilekçenize ekleyerek AÖF bürosuna bizzat başvurmanız gerekmektedir.
Kimliğinizi bürodan almak için kimlik belgenizle birlikte gitmeniz gerekmektedir. Posta yoluyla, yada bir yakınınız tarafından öğrenci kimlik kartı çıkartılması mümkün değildir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl