Açıköğretim Sınavsız İkinci Üniversite Kayıt İşlemleri - Tarihleri

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretimden örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.
Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır. İnternet başvuru ve kayıt tarihleri basında, AÖF bürolarında ve Anadolu Üniversitesi adresindeki “Açıköğretim” kısmında duyurulacaktır.

Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri olmak üzere üç fakültesi bulunmaktadır. Açıköğretim Fakültesinde yıllık mutlak sistem ve dönemlik-kredili sistem olmak üzere iki tür eğitim-öğretim yapılmaktadır. İktisat ve İşletme Fakültelerinde ise yıllık mutlak sistemde eğitim-öğretim yapılmaktadır.

Dönemlik-kredili sistemdeki bölüm-programların İkinci Üniversite kayıt tarihleri ile yıllık mutlak sistemdeki bölüm-programların İkinci Üniversite kayıt tarihleri farklılık göstermektedir. Aşağıda bölüm-programlara göre internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.
İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi lisans programı

• Felsefe
Lisans programının birinci sınıfına veya

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi önlisans programları,

• Adalet
  • Çağrı Merkezi Hizmetleri
  • Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
  • Tarım
Ön lisans programlarının birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler.

2011-2012 öğretim yılı dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapan fakültelerin planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.
İnternet Başvuru Tarihi 17 Ekim 2011 – 27 Ekim 2011
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 17 Ekim 2011 – 25 Ekim 2011
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 26 - 27 Ekim 2011

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.
İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek yıllık merkezi sistemde eğitim-öğretim yapan İktisat ve İşletme Fakülteleri lisans programları,
Ön lisans veya Lisans programlarının birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler.

Örgün yükseköğretimde kayıtlı veya mezun ve açıköğretim mezunu öğrencilerin seçebileceği bölümler
BANKACILIK VE SİGORTACILIK2 YILLIK ÖNLİSANS
BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI2 YILLIK ÖNLİSANS
ÇALIŞMA EKO. VE END. İLİŞKİLERİ4 YILLIK LİSANS
DIŞ TİCARET2 YILLIK ÖNLİSANS
ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI2 YILLIK ÖNLİSANS
EMLAK VE EMLAK YÖNETİMİ2 YILLIK ÖNLİSANS
EV İDARESİ2 YILLIK ÖNLİSANS
HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM2 YILLIK ÖNLİSANS
İKTİSAT4 YILLIK LİSANS
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ2 YILLIK ÖNLİSANS
İŞLETME4 YILLIK LİSANS
İŞLETME YÖNETİMİ2 YILLIK ÖNLİSANS
KAMU YÖNETİMİ4 YILLIK LİSANS
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ *
4 YILLIK LİSANS
KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM2 YILLIK ÖNLİSANS
LOJİSTİK2 YILLIK ÖNLİSANS
MALİYE4 YILLIK LİSANS
MARKA İLETİŞİMİ2 YILLIK ÖNLİSANS
MEDYA VE İLETİŞİM2 YILLIK ÖNLİSANS
MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI2 YILLIK ÖNLİSANS
MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI2 YILLIK ÖNLİSANS
ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA **
2 YILLIK ÖNLİSANS
PERAKENDE SATIŞ VE MAĞAZA YÖN.2 YILLIK ÖNLİSANS
RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI2 YILLIK ÖNLİSANS
SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ2 YILLIK ÖNLİSANS
SOSYAL BİLİMLER2 YILLIK ÖNLİSANS
SOSYAL HİZMETLER2 YILLIK ÖNLİSANS
SPOR YÖNETİMİ2 YILLIK ÖNLİSANS
TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ *
2 YILLIK ÖNLİSANS
ULUSLARARASI İLİŞKİLER4 YILLIK LİSANS
YEREL YÖNETİMLER2 YILLIK ÖNLİSANS

* Bu programa alınacak öğrenciler 3 ay süreli zorunlu staj yapacaklardır.

** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyi Anadolu Üniversitesi adresinde “Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.

2011-2012 öğretim yılı yıllık merkezi sistemde eğitim-öğretim yapan fakültelerin planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.
İnternet Başvuru Tarihi 31 Ekim 2011 – 25 Kasım 2011
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 31 Ekim 2011 - 23 Kasım 2011
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 24 - 25 Kasım 2011

Adaylar, http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.

AsenA_38

Yeni Üye
okudum ama anlamadım :) ben bütte dersimi verdiysem eğer işletmeden mezun olacağım hangi bölümleri tercih edebiliyorum 2. üniversite için ?

cansu1975

Yeni Üye
merhaba

Lütfen biri bana yardımcı olsun!!!!!!!!!!!

Bu sene yani 2010-2011 yılında Kamu Yönetiminden mezun oldum. İkinci üni. kapsamında tekrar kayıt yaptırmak istiyorum ama anlamadığım mesela şimdi seçebileceğimiz bölümlerde iktisat, kamu yönetimi vs. var ben zaten kamudan mezun oldum yinemi aynı dersleri alıcam bu bölümlerden birini seçersem veya bu bölümlerin derslerini görebileceğim bir link verebilirmisiniz arkadaşlar

bi yardımcı olsanız teşekkürler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
okudum ama anlamadım :) ben bütte dersimi verdiysem eğer işletmeden mezun olacağım hangi bölümleri tercih edebiliyorum 2. üniversite için ?
Oradaki bölüm ayırımı kredili sistemde eğitim yapan önlisans ve lisans bölümleri ile normal sistemde eğitim yapan önlisans ve lisans bölümleri şeklindedir. Si,z yukarıda adı yazılı olan istediğiniz bölüme kayıt olabilirsiniz. önemli olan nasıl okumak istediğinizi seçmeniz. Kredili sistemdemi yoksa normal mi okumak istiyorsunuz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Lütfen biri bana yardımcı olsun!!!!!!!!!!!

Bu sene yani 2010-2011 yılında Kamu Yönetiminden mezun oldum. İkinci üni. kapsamında tekrar kayıt yaptırmak istiyorum ama anlamadığım mesela şimdi seçebileceğimiz bölümlerde iktisat, kamu yönetimi vs. var ben zaten kamudan mezun oldum yinemi aynı dersleri alıcam bu bölümlerden birini seçersem veya bu bölümlerin derslerini görebileceğim bir link verebilirmisiniz arkadaşlar

bi yardımcı olsanız teşekkürler

AÖF Açıköğretim Bölümleri Bu linkten bölümlerle ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Derslerle ilgili sadece Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi derslerinden muaf olabilirsiniz. Diğer bütün dersleri almak durumundasınız. Birde mezun olduğunuz blümü tekrar okuyamazsınız.

cansu1975

Yeni Üye
teşekkürler

AÖF Açıköğretim Bölümleri Bu linkten bölümlerle ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Derslerle ilgili sadece Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi derslerinden muaf olabilirsiniz. Diğer bütün dersleri almak durumundasınız. Birde mezun olduğunuz blümü tekrar okuyamazsınız.

çok sağolun

AsenA_38

Yeni Üye
Oradaki bölüm ayırımı kredili sistemde eğitim yapan önlisans ve lisans bölümleri ile normal sistemde eğitim yapan önlisans ve lisans bölümleri şeklindedir. Si,z yukarıda adı yazılı olan istediğiniz bölüme kayıt olabilirsiniz. önemli olan nasıl okumak istediğinizi seçmeniz. Kredili sistemdemi yoksa normal mi okumak istiyorsunuz.
teşekkür ederimm :smile:artık düşünebilirimm bölüm üzerinde Angelll

Arkhe

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar 2011 2012 kayıt yenileme tarihi ne zaman işletme bölümünün? İkinci üniversite olarak okuyorum, ve ayrıca ben 2. el kitap alacağım acaba müfredat değişti mi 2. sınıf için?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar 2011 2012 kayıt yenileme tarihi ne zaman işletme bölümünün? İkinci üniversite olarak okuyorum, ve ayrıca ben 2. el kitap alacağım acaba müfredat değişti mi 2. sınıf için?
Kayıt yenileme tarihleriniz 28 Kasım - 24 Aralık tarihleri Arasındadır. Kayıt Yeniletmek İçin Harç Ücretinin İlk Taksitini belirtilen tarihler Arasında yatırmanız Yeterlidir. Ücreti yatırdıktan Sonraki Gün Kaydınızı Yeniletilip yeniletilmediğini Kontrol Etmeyi Unutmayın. Kayıt Yeilettikten Sonra Aöf Bürosuna Giderek Aöf Kimlik kartınızın Arkasında Bu 2011-2012 Eğitim Dönemine İlişkin Bandrol yapıştırtmayı Unutmayın. Bu Yıl İşletme için Müfredat Değişmedi. Ama Siz Yinede çok Eski Basım Kitaplar Almamaya Özen Gösterin. Çünkü He rYıl bazı Eklemeler ve Çıkarmalar Yapılıyor Kitaplara.

pirgon

Yeni Üye
selam. 2. üniversite olarak adalet bölümü listede görünmüyor. acaba kaldırıldımı :( telefonlarada cevap vermiyor hiç kimse.. bilgisi olan arkadaş bilgi verebilirse sevinirim..

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
selam. 2. üniversite olarak adalet bölümü listede görünmüyor. acaba kaldırıldımı :( telefonlarada cevap vermiyor hiç kimse.. bilgisi olan arkadaş bilgi verebilirse sevinirim..
Adalet bölümü görebiliyorum ben, muhtemelen bir sıkıntı vardır. Hatta p.tesi denedim kayıt olmayı adalet bölümünü seçebiliyordurm. Sitede bir sıkıntı olmalı. Zaten şu an açılmıyor site.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ