Açıköğretim Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı (İntibak) Kaldırıldı!

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba arkadaşlar;

Aşağıda Dikey Geçiş ile ilgili 2011 yılında yapılan bir değişikliği sizlere duyurmak istiyorum. Bu değişiklikle açıköğretimde lisans eğitimine hazırlık sınıfı kaldırılmış bulunmaktadır.Hazırlık sınıfı ( intibak ) artık olmayacak. Hepimize şimdiden hayırlı olsun diyorum. Yanlız hazırlık sınıfında verilen dersler 3.sınıfın derslerine ilave edilmiştir. Yani hazırlıktan 3 dersten kaldınız diyelim 2011-2012 eğitim döneminde 28 Kasım - 23 Aralık tarihleri içinde 3.sınıfa kayıt yenileteceksiniz. Kaldığınız bu dersleri 3.sınıfın dersleri ile birlikte göreceksiniz.

Hazırlı ksınıfında kalıp askerlik tecili yapamayanlar tahminimce 3.sınıfa geçmiş oldukları için 2 yıl daha tecil hakkı kazanmış oldular. Hadi gözünüz aydın.

MYO bitirip lisans mezunu olabilmek için, bu yıl ilk defa Aöf hazırlık sınıfına kayıt olacaklar ise 31 Ekim - 25 Kasım arasında direk 3.sınıfa kayıt olacaklar. Tabi hazırlıksınıfında görmeleri gereken 4 dersi 3.sınıfın dersleri ile birlikte görecekler. 3.Sınıf derslerine ilaveten aşağıdaki hazırlık sınıfı derslerinide göreceksiniz. Toplamda 3.sınıfta 10 ders görmüş olacaksınız. Yani baya bi zorlanacaksınız açıkcası
3.Sınıf derslerine eklenecek olan hazırlık dersleri: Genel Muhasebe, Genel işletme, İktisada Giriş, Hukuka Giriş. Aynı zamanda bu dersleri geçemeyenler 4.sınıfa geçemeyecekler bu da bir dip not olsun.

Daha Önceki tahminim aynen gerçekleşti. Ne demiştim hatırlayalım ; "Benim tahminimce Lisans hazırlık Sınıfı kalkacaktır ama hazırlık sınıfında alınan dersler bir şekilde 3.sınıfa dahil olacak ve bizlerden bu dersleri 3.sınıf içerisinde geçmemiz, geçmememiz halinde 4.sınıfa geçirmeyeceklerdir. Tabi bu tamamen benim tahminim. Hazırlık okuyan ancak sınıfta kalanlarda direk 3.sınıfa kayıt yeniletecek ama kaldıkları dersleri 3.sınıfta kesinlikle vermeleri istenecektir. Zaten şu andada hazırlıktan kalan dersleri 3.sınıfta veremeyenler 4.sınıfa geçemiyorlardı. "

Arkadaşlar dikkat ettiyseni Dikey Geçiş Başvuru Sayfasında aşağıdaki ibare yer alıyor.

Mezun oldukları önlisans programına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin;
* 3. sınıfına doğrudan kayıt yaptırılabilecek önlisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-1).
* 3. Sınıfına fark dersleri alarak kayıt yaptırılabilecek önlisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-2).

Önceden bu ibare hazırlık okuyarak şeklinde idi, şu an fark dersleri alarak şeklinde değiştirilmiş. Dolayısı ile hazırlık sınıfı kalkmıştır arkadaşlar.

Aşağıda kanunun eski ve yeni maddesini ekledim. Değişen, çıkarılan ve eklenen bölümleri renkli olarak belirttim.

Eski madde
Madde 10 - (Değişik madde: 8/1/2006-26047 S.R.G. Yön/3.mad. ; Değişik madde : 20/05/2006 - 26173 S.R.G. Yön/3.mad)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yeni madde
MADDE 10 � (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

isuzem

Yeni Üye

Eski madde
Madde 10 - (Değişik madde: 8/1/2006-26047 S.R.G. Yön/3.mad. ; Değişik madde : 20/05/2006 - 26173 S.R.G. Yön/3.mad)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yeni madde
MADDE 10 – (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.
______________________________________________________________________________________________________________________

Yeni maddeye göre DGS ile geçiş yaptığımız zaman Askerlik Tecil işlemleri yapılmıyacak mı?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
29 yaşına kadar herhangi bir yerde okumanız ve 2 yıl üstüste kalmamanız veya okuldan atılmamanız şartı ile teciliniz yapılmaktadır.

isuzem

Yeni Üye
Eski madde
Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.

Yeni madde
MADDE 10 – (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.

Eski madde de sadece hazırlık sınıfındakilerin tecil yapılmayacağı yazıyor. Yalnız yeni maddede tüm DGS ile geçenlerin tecil yapılmayacağı anlaşılmıyormu?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Eski maddedede yeni maddedede aynı ibare var ama askerlik tecil hakkından yararlanılıyor şuandada. Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

namgas

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
admin intibakta 2 yıl sınıf tekrarı yapan kişi bu durumda ne olacak?

Bu konu ne zaman netleşir? kaldığımız bölümden direk 3.sınıfa kayıt yaptırabilecek miyiz?

Askerlik açısından hazırlık kalkınca 3.sınıfa kayıt yapıldığında aöf askerlik bürosuna tecil için kağıt v.s. gönderip tecil yaptırıyor mu?

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
admin intibakta 2 yıl sınıf tekrarı yapan kişi bu durumda ne olacak?

Bu konu ne zaman netleşir? kaldığımız bölümden direk 3.sınıfa kayıt yaptırabilecek miyiz?

Askerlik açısından hazırlık kalkınca 3.sınıfa kayıt yapıldığında aöf askerlik bürosuna tecil için kağıt v.s. gönderip tecil yaptırıyor mu?

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..
Merhaba konu bu ay sonu netleşir. Yapacak olan şey direk 3.sınıfa kayıt olmanız olacaktır diye düşünüyorum. İntibak sınıfındada askerlik şubesine, aöf bürosundan ek2c belgesi alıp götürüp tecil ettirebiliyorsunuz.

namgas

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Sınıf tekrarı yaptığım için intibakta ek2c belgesi ile tecil ettiremiyorum..

İntibak sınıfının kesin olarak kaldırılıp kaldırılmayacağını nereden öğrenebiliriz?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sınıf tekrarı yaptığım için intibakta ek2c belgesi ile tecil ettiremiyorum..

İntibak sınıfının kesin olarak kaldırılıp kaldırılmayacağını nereden öğrenebiliriz?

Kesinliği şu an belli değil ay sonuna kadar belli olacaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim merkez Büronun 444 10 26 nolu telefonunu arayarakta öğrenebilirsiniz.

maqqab

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Kesinliği şu an belli değil ay sonuna kadar belli olacaktır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim merkez Büronun 444 10 26 nolu telefonunu arayarakta öğrenebilirsiniz.
ya insallah tecil ettirebiliriz.. bende 2 yıl üst üste kaldım. devam etmek istyrm askerlik engeli cıkıyor.. detaylı bilgi alan burdan yazarsa yada ban ozel mesaj atarsa cok sevinirim..!

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
ya insallah tecil ettirebiliriz.. bende 2 yıl üst üste kaldım. devam etmek istyrm askerlik engeli cıkıyor.. detaylı bilgi alan burdan yazarsa yada ban ozel mesaj atarsa cok sevinirim..!
Durum netleştiği zaman forumlarımızdan ve facebook sayfamızdan bilgilendirme yapacağım...

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
var mı bir gelişme bu konu hakkında bende myo mezunuyum lisans hazırlıkta 2 sene kaldım bu 3.senem var nası olacak 1'den filan başlamak ne alaka biz okulu tamamlamak için girdik bu üniversiteye..yardım lütfen.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
var mı bir gelişme bu konu hakkında bende myo mezunuyum lisans hazırlıkta 2 sene kaldım bu 3.senem var nası olacak 1'den filan başlamak ne alaka biz okulu tamamlamak için girdik bu üniversiteye..yardım lütfen.
Henüz bir gelişme yok maalesef :(

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ya biz 2 sene okuduk tekstil okudum ben yani abicim aöf kolaylık sağlıyor diye kayıt olduk bize baştan 1-2 diye yaptırırlarsa kötü olur ama ben 2009 da kayıt oldum belki sistem bize vurmaz geçen sene 2 ders sorumlu geçebiliyodun bu sene değişmiş hazırlıkta 1 ders bırakabiliyosun böle ağar kararlar alınmamalı alınsa bile öğrenciye yaramalı..sizin tahminleriniz nedir kaynak filan da mı yok.
teşekkürler..

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ayrıca ben hukuk ve iktisatdan kaldım 2 ders yani..

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Şu an için bir gelişme yok maalesef. Kaynak derken sorabileceğim birisi diyorsan daha onlarda bilmiyolar ne olacağınız.

btking

Yeni Üye
sayın admin faceteki haberin doğruluk oranı nedir. üstüste 2kez kalanlar için durum ne. bilgi verirseniz sevirim.

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
kardeş forumu bu topic'i oku yazıyo burda ilk sayfada..

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
sayın admin faceteki haberin doğruluk oranı nedir. üstüste 2kez kalanlar için durum ne. bilgi verirseniz sevirim.
Aöf merkez büro ile görüştüm ve doğruladırla. Hazırlık sınıfı okuyanlar direk 3.sınıfa kayıt yeniletecekler. Ama hazırlık sınıfından kaldıkları derlereri 3.sınıfın dersleri ile birlikte görecekelr. İlk defa kaıt olanlar ise direk 3.sınıfa kayıt olacaklar ama yine hazırlık sınıfı derslerini 3.sınıfın derleri ile birlikte görecekler.

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Aöf merkez büro ile görüştüm ve doğruladırla. Hazırlık sınıfı okuyanlar direk 3.sınıfa kayıt yeniletecekler. Ama hazırlık sınıfından kaldıkları derlereri 3.sınıfın dersleri ile birlikte görecekelr. İlk defa kaıt olanlar ise direk 3.sınıfa kayıt olacaklar ama yine hazırlık sınıfı derslerini 3.sınıfın derleri ile birlikte görecekler.
eee yani şimdi benim hukuk iktisat 2 dersim yani 3'e kayıt yaptırıcaz ?? lütfen yüzümüzü güldür tekrar :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara