Temel Bilgi Teknolojileri Ünite 4

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
İŞLETİM SİSTEMİ
İşletim sistemi; Bilgisayardan yararlanırken yaptığımız işlerin düzenli yürümesinde, istediğimiz şekilde olmasında yararlandığımız yardımcıdır.
İşletim sistemi, kullanıcılar ve bilgisayar sistemini oluşturan tüm donanım ve yazılımlar arasındaki yorumlayıcı ve düzenleyicidir.
* işletim sisteminin temel görevi, kullanıcı olarak girdiğimiz tüm girdileri bilgisayarın ve kullandığımız programların anlayacağı şekilde yorumlayıp, istediğimiz sonuçları üretmektir.

İşletim sistemi türleri;
- Gerçek zamanlı işletim sistemleri
- Tek kullanıcı- Tek görev
- Tek kullanıcı-Çoklu görev
- Çoklu kullanıcı

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi; Değişik makine birimlerinde, bilimsel çalışmalarda kullanılan araç gereçlerde, endüstriyel sistemlerde bir işlem gerçekleştiğinde bunun her defasında aynı sürede yapılmasını sağlamak üzere bilgisayar kaynaklarını yönetir.

Tek kullanıcı- Tek görev; Tek bir kullanıcının, her defasında tek bir işi yapabilmesine yönelik sistem.
Ör, avuç içi bilgisayarlar

Tek kullanıcı- Çoklu görev; çoğumuzun kullandığı, masaüstü, dizüstü bilgisayar sistemlerinde kullandığımız tür.
Ör, Windows 2000, Macintosh işletim sistemi.

Çoklu kullanıcı sistemi; Farklı birçok kullanıcının, bilgisayar kaynaklarından aynı anda yararlandığı sistem.
Ör, Unix ve MVS gibi sistemler.

İşletim Sisteminin Temel İşlevleri
1. İşlemci, bellek, disk alanı vb. gibi bilgisayar sisteminin donanım ve yazılım kaynaklarını yönetmek.
2. Uygulamalarla donanım arasındaki iletişimi kurup, düzenlemek ve bunu belirli, tutarlı bir şekilde devam ettirmek.

İşletim sistemi belleği yönettiğinde iki görevi yerine getirir;
1. Her işlemin görevini yerine getirebilmesi için yeterli oranda bellekten yararlanması.
2. Sistem içindeki farklı bellek türlerinin uygun şekilde kullanılması

Bellek Türleri
Yüksek hızlı ön bellek
Ana bellek
İkincil ya da sanal bellek

Yüksek Hızlı Ön Bellek; Daha hızlı, daha küçük birimlerle ifade edilen, merkezi şilem biriminin kullanımına yönelik bellek türü.

Ana Bellek; Temel bellek MB birimiyle ifade edilir.

İkincil ya da Sanal Bellek; Sanal RAM olarak çalışan, uygulama ve verilerin daha sonra kullanılmak üzere saklanmasını sağlayan manyetik saklama ortamıdır.

Kullanıcı Arayüzü; Bilgisayarla kullanıcı arasındaki etkileşimin yapısını oluşturur. Apple’in Macintosh ve Microsoft’un Windows işletim sistemi grafik tabanlı kullanıcı arayüzleridir.

Sürücü, Dosya ve Klasörler

Dosya: Veri ve programların bulunduğu bilgi kümeleri.

Klasör: Dosyaların ve programların bulunduğu bölümler ve omların alt bölümleri.

Sürücü: Bilgisayarda bulunan, veri ve program dosyalarının saklandığı sabit disk, disket ve CD-ROOM ortamları.

*Bir bilgisayar sisteminde değişik dosya türleri bulunabilir. Bunlar; Başlangıç dosyaları, sistem dosyaları, program dosyaları, uygulama programlarını çalıştıran dosyalar, veri dosyaları, kullanıcı dosyaları…vb

İşletim sistemini oluşturan temel bileşenler;
- Masaüstü
- Başlat menüsü
- Pencereler
- Gezgin

Masaüstü:
Üzerinde programların, kısayolların ve belgelerin depolandığı, aynı zamanda programları başlattığımız, belgeleri açtığımız ya da web sitelerini dolaştığımız bir tür menüdür.
Kısayol; Farklı program veya uygulamayı masaüstünden çalıştırılmak üzere oluşturulan nesnelerdir.
Arka plan; Masaüstünün zemininin dilediğimiz şekilde görüntülenmesi.
Ekran koruyucu; Bilgisayarımızla uzun süre herhangi bir uygulama yapmadığımızda ekrandaki değişik hareketli görüntülerin gösterilmesini sağlar. Böylece ekranın durağan görüntülerden etkilenmesi önlenir
Görünüm; Görünüm seçeneği ile masaüstü zemin rengini, pencerelerin ve diğer nesnelerin renk ve görünümünü değiştiririrz.

Başlat Menüsü:
Başlat düğmesine tıkadığımızda başlat menüsü açılır. Başlat menüsünde, programların çoğu, en son kullandığımız belgeler, sıkça kullandığımız internet belgelerine ulaşır, yardım seçeneğiyle ulaşmak istediğimiz yeri buluruz. Ayrıca oturumu sonlandırmak için yine bu menüden bilgisayarı kapatırız.
* başlat menüsüne ctrl ve esc tuşlarına aynı anda basarak ta ulaşabiliriz.
* Programları başlatmak ya da belgeleri açmak için her zaman başlat menüsünü açmamız gerekmez. Bunun için araç çubuklarından yararlanırız.

Görev çubuğu düğmeleri; Başlattığımız her program ve açtığımız her klasör, görev çubuğunun orta bölümünde düğme olarak gözükür.
Durum alanı; Görev çubuğunun sağ köşesinde sistemimizin durumu ile ilgili bilgiler sunulur.

Pencereler:
Pencereler programların içinde çalıştığı çerçevelerdir.
Kenarlıklar; pencerenin çevresini belirleyen sınır çizgisi.
Başlık çubuğu;Üst kenarlığın hemen altında pencerenin adının yer aldığı bölge.
Menü çubuğu; Başlık çubuğunun altında yer alır program komutlarının çoğuna erişim sağlar.
Araç çubuğu; Komutların fare ile tıklanması ile çalışmaya yönelik bir dizi düğmenin bulunduğu çubuk.
Denetim menüsü kutusu; Pencerenin boyutlandırılması ve konumlandırılmasına ilişkin komutlar içerir.
Kapat düğmesi; Başlık çubuğunun sağ üst köşesinde yer alan ( X ) işaretli karedir. Belge ya da klasörü kapatmak programı sonlandırmak için kullanırız.
* Herhangi bir program penceresini, klasör penceresini ya da iletişim kutusunu kapatmanın bir diğer yolu da Alt+ f4 tuşlarına basmaktır.
Kaydırma çubukları; Pencere içinde gezinmeyi kolaylaştırır.
Pencereler arasında gezinmek
Etkin pencere; Aynı anda birden fazla pencere açıkken, en üstte duran, üzerinde çalıştığımız pencere etkin penceredir.
* pencereler arasında gezinmenin bir diğer yolu Alt tuşuna basılı tutarak sekme tuşuna basmaktır.

Gezgin:
Gezgin; yerel veya ağdaki dosyaları, klasörleri ve programları değiştirmek için kullanılan araçtır.
Gezgini açmak için önce başlat menüsünden programları, oradan donatıları ve buradan açılan menüden gezgini seçeriz.
- ilk açıldığında masaüstünde bulunan klasör, nesne ve programlar listelenir
- İleri, geri ve yukarı düğmeleriyle klasör ve programlar arasında gezebiliriz.

Programları çalıştırmak, belgeleri açmak ve özelliklerini incelemek
Gezgin penceresindeki program, belge, klasör, kısayol simgeleri tıklandığında etkinleşirler ve bunların üzerine gerek gezginde gerek masaüstünde farenin sağ tuşuna tıkladığımızda ve özellikler seçeneğini seçtiğimizde, nesnenin boyut, oluşturma tarihi ve diğer istatistiklerini öğreniriz.

Yeni klasörler yaratmak, Gezgin içerisinde bir klasör yaratılacağı zaman, önce onun oluşturulacağı yeri seçer, sonra pencerenin boş yerinde farenin sağ düğmesine tıklayarak buradan yeni seçeneğini seçeriz.

Klasör, dosya ve kısayolları taşımak veya kopyalamak, klasör, dosya ve kısayolları kes, kopyala ve yapıştır komutları ile taşıyabileceğimiz gibi yine bunları gerek masaüstünde gerekse gezginde fare ile sürükleyerek te dilediğimiz yere taşırız.
Bir nesneyi kopyaladığımızda hem masaüstünde hem kopyaladığımız klasörde yer alır. Taşı seçeneğini seçtiğimizde nesne sadece seçilen klasörde yer alır.

Klasör ve dosya gruplarını taşımak veya kopyalamak, Birden fazla klasör veya dosyayı aynı anda başka bir yere taşımak istediğimizde,
*İlk klasör veya dosyayı fare ile bir kez tıkladıktan sonra, diğer istediğimiz dosya ve klasörleri tıklamadan önce shift tuşuna basarız. Veya,
*istediğimiz nesneleri seçtikten sonra herhangi birinin üzerine tıklayarak taşır ya da sürükleyerek götürürüz. Veya,
*istenen klasör ya da dosyaları fare ile çerçeve içine alıp, bunları sürükleyebiliriz.

Klasör dosya ve kısayolları silmek, Bir nesne veya nesne grubunu silerken önce onu seçmemiz sonra klavyeden delete tuşuna basmamız yeterlidir. Aynı işlemi nesnenin üzerindeyken fareyi sağ tıklayarak açılan menüden - sil- i seçerek te yapabiliriz.
Geri dönüşüm kutusu, silinen nesnelerin depolandığı alandır.

Yeni program eklemek ve kaldırmak, Sisteme yeni bir program eklemek veya kaldırmak için denetim masası menüsünden yararlanırız. Bunu yaparken denetim masasında program ekle/ kaldır seçeneklerini kullanırız.

Yazdırmak, Bir belgeyi yazdırmak için program içindeki yazdır komutunu kullanırız veya belgenin üzerinde fareyi sağ tıklayıp açılan menüden yazdır ı tıklarız.
Yazıcıyı bilgisayara yüklemek için bilgisayarımdan denetim masasını oradan yazıcıları seçerek yapabiliriz. Oradan yazıcı ekleyi seçeceğiz. Aynı şekilde denetim masasındaki yazıcıya, başlat menüsünden de ulaşabiliriz.

Yazı tiplerini yüklemek ve kullanmak, Günümüz işletim sistemleri grafiksel ortamlardır.
*Sistemde bulunan yazı tiplerini görüntülemek için denetim masası menüsünden, yazı tiplerini seçeriz.
*Denetim masası menüsüne bilgisayarımdan veya başlat menüsündeki ayarlardan girebiliriz.
*Bilgisayarımıza yeni yazı ekleyip silmek için Windows gezgini penceresinden istediğimiz yazı tiplerini seçer ekler veya sileriz. ( yazıları disket veya CD den yükleyebiliriz.)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Paylaşım için teşekkür ederim, sizin gibi duyarlı kişilerin artması dileğiyle...

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Rica ederim. daha çok paylaşımda bulunmak istiyorum ancak itinalı davranmak gerekiyor buda zaman alıyor haliyle. umarım faydam olur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara