Açıköğretim Tarih Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Tarih Lisans Programı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih Lisans programı 2011 yılında açılmış ve kontenjanı 5000 kişi olarak belirlenmiştir. AöfTarih bölümünün amacı, Türk ve dünya tarihini bilimsel yöntemlerle öğretmektir. Tarihin başlangıcından günümüze kadar dünyanın geçirdiği evreleri, insanoğlunun ürettiği uygarlıkları, siyasi, sosyal ve ekonomik olayları; özellikle Türk tarihinin farklı dönemlerini okuyup anlayacak, yorum yapacak ve gerektiğinde bilimsel metotları kullanarak yeniden yazacak bireyler yetiştirmektir.

Bugün üniversitelerimizde yeterli sayıda örgün öğretim yapan Tarih bölümleri bulunmaktadır. Ancak, bu alana ilgi duyduğu hâlde çeşitli sebeplerle örgün öğretim programlarına devam edemeyen çok sayıda bireyin varlığı da bilinmektedir. Diğer taraftan “Tarih araştırmaları ve okumaları” dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir ilgi ile takip edilmektedir.

Bu program, açıköğretim sistemiyle geniş kitlelere ulaşarak onların bilgi gereksinimlerini gidermeyi ve Tarih konusuna her kesimden ve seviyeden ilgi duyanlara gerekli eğitim olanağını sağlamayı hedeflemektedir. Programın diğer bir amacı da Türkiye dışında yaşayan Türk veya Türk kökenli tarih meraklılarına ulaşarak, onların da Tarihi, Türk tarihçilerinden öğrenmelerini sağlamaktır.

Açıköğretim Tarih Bölümü Eğitim Sistemi
Tarih Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Aöf Tarih Bölümüne Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Aöf Tarih Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir. Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.
Ayrıca sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde sınavsız olarak direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Kayıt İçin Özel Koşullar
Tarih Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Tarih Bölümünde Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010916 Tarih
Kontenjanı : 3075, 2015’te yerleştirilen :3075, Taban Puanı: 217,50

Tarih Bölümü Diploması.
Açıköğretim Fakültesi Tarih Lisans Programını tamamlayanlar 4 yıllık Tarih lisans diploması almaktadırlar. Diplomada Açıköğretim Fakültesi Tarih Lisans Programı ibaresi bulunur.

Açıköğretim Tarih Bölümü Diploması

Aöf Tarih Bölümü Mezunlarının İş Olanakları

Tarih Bölümü Mezunları, gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kamu ya da özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak veya ülkemizin kültürel hizmet sunan çeşitli kurumlarında istihdam edilebilmektedirler. Ayrıca ilgi duydukları sosyal bilimler alanlarında yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olabilmektedirler. Aynı zamanda Osmanlıca’yı iyi bilenler “Arşivci veya Tasnif Elemanı” olarak da çalışabilirler. Tarihçilik iş bulma olanağı kısıtlı bir alandır; ancak bu alan çok yetenekli ve meraklı kendini yetiştirmeye istekli kimselere doyurucu çalışma olanağı sağlar. Arşivciler tapu daireleri Türkiye Büyük Millet Meclisi adliyeler gibi eski belgeleri saklamak durumunda olan kuruluşlarda iş bulabilirler. Turist rehberliği de tarih bölümü mezunlarının çalışma alanı olabilir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Bu bölümde okuyan öğrencilerin tarih, coğrafya, sosyoloji ve felsefeye ilgi duyması, geniş bir kültüre sahip olup, sabırlı ve dikkatli olması, inceleme ve araştırma merakı olması, bulgularını objektif olarak değerlendirebilmesi, akademik ve sözel yeteneğe sahip olması gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları için TIKLAYIN

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih Bölümünün tanıtımını yukarıda yapmaya çalıştık arkadaşlar. Aklınıza takılan soruları konunun altına yorum olarak yazarsanız elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

sabırtaşı

Yeni Üye
bu bölümden mezun olunduğunda formasyon hakkı var mı?

Budractigin

Yeni Üye
Bölüm:
Tarih
Merhaba,
Şuan Gazi Üniversitesi Bilgisayar Pogramcılığı (2 Yıllık) bölümünde okuyorum ve bu dönem okulum bitiyor.Önceden de olduğu gibi tarih okumak istiyorum.Meslek lisesi mezunu olduğum için Gazi Üniversitesine sınavsız geçiş hakkı ile geçtim.Bu bölüme geçerken ikinci üniversite hakkından yararlanabiliryim?Yoksa sınava girmem gerekiyor mu?Bu bölümü okumam için gerekenler nelerdir?Şimdiden teşekkür ederim.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Tarih kontenjanlı bir bölüm olduğu için YGS sınavına girmiş olmanız gerekiyor.

Budractigin

Yeni Üye
Bölüm:
Tarih
Teşekkür ederim.Peki YGS sınavından 140 almam bu bölüm için yeterli mi yoksa bölümün belli bir puan statüsü varmı?

carlosvela

Yeni Üye
Bölüm:
Tarih
arkadslar bana yardımcı olabılırmısınız ben suan tarıh bolumu 3 sınıf ogrencısıyım aöf tarıh bolumune sınavsız gecıs yapabılıomuyum ..gecsem bıle onceden almıs oldugum derslerı saydırabılıomuyum ... yardımcı olabılırsenız sewınırım cunku baktım örgünden daha kolay soruları bıde bızım unı cok kasıyor sankı bılım adamı olacaz ataması olmayan bı bolumde bu kadar kasmalarını aklım almıor neyse arkadaslar yardımcı olabılırsenız sewınırım sımdıden tesk edrım ...

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
arkadslar bana yardımcı olabılırmısınız ben suan tarıh bolumu 3 sınıf ogrencısıyım aöf tarıh bolumune sınavsız gecıs yapabılıomuyum ..gecsem bıle onceden almıs oldugum derslerı saydırabılıomuyum ... yardımcı olabılırsenız sewınırım cunku baktım örgünden daha kolay soruları bıde bızım unı cok kasıyor sankı bılım adamı olacaz ataması olmayan bı bolumde bu kadar kasmalarını aklım almıor neyse arkadaslar yardımcı olabılırsenız sewınırım sımdıden tesk edrım ...
Açıköğretim Tarih bölümüne yatay geçiş kapsamında geçebilirsin. Ama maalesef şartları konusunda bilgim yok. 444 10 26 nolu telefondan bu konuda net bilgiler alabilirsin.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf Tarih bölümü ile ilgili detaylı bilgiler ilave edilmiş ve konu güncellenmiştir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara