Aöf Kredili Sistem Not Hesaplama

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf Kredili Sistem Not Hesaplama

2012-2013 eğitim yılında tüm bölümler kredili sisteme geçmiş olacaklar ve artık bu sistemde eğitim görecekler. Ama çoğunluğumuz kredili sistemi ne olduğunu ve notlarımızın nasıl hesaplanacağını bilmiyoruz. Bu konumuzda kredili sistemde notların nasıl hesaplandığını örneklerle ve ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağım.

Kredileri aynı olmayan 2 dersi örnek seçerek anlatalım. Aşağıdaki yönetemi tüm derslerinize uygulayarak not ortalamalarınızı siz kendinize uyarlayabilirsiniz.

Kredili Sistem Örnek Not Ortalaması;
Aşağıdaki Derslerin Kredileri Uydurmadır, Örnek Olması Amacıyla Yazılmıştır.

İngilizce I ( 3 Kredi )
Türk Dili I ( 5 kredi )

Ders Geçme Notunuz = ara sınav notunun %30′u ile Final’in %70′i alınarak toplanarak bulunur. Aşağıya harf notu tablosunuda ekleyelim.

Not Aralığı – Harf Notu – Katsayı
84 – 100__AA__4,00
77 – 83___AB__3,70
71 – 76___BA__3,30
66 – 70___BB__3,00
61 – 65___BC__2,70
56 – 60___CB__2,30
50 – 55___CC__2,00
46 – 49___CD__1,70
40 – 45___DC__1,30
33 – 39___DD__1,00
0 – 32___FF__0,00

Aöf Kredili Sistem Not Hesaplaması:)

Hesaba 3 kredilik İNGİLİZCE I dersi ile başlayalım. Ara sınavda 75 ve Dönem Sonu Sınavında 40 almış olalım.

* Dersin geçme notu: (75 x 0,3) + (40 x 0,7) = 50.5 ( Buradaki 0,3 % 30′u, 0,7 ise %70′i ifade etmektedir. )
* Dersimizin geçme notu 50.5′tir ve bunun harf notu karşılığı CC'ye denk gelir.
* CD harf notunun katsayısı 2.0‘tir. CC'nin katsayısı 2,0'dir.
* Dersimiz kredisi harf notu katsayı ile çarpılır. ( 3 kredi ) 3 x 2.0 = 6.0
* Böylelikle 3 kredilik İngizlizce I dersinin Not Ortalamanıza etkisi 6.0 olarak hesaplanır.

Şimdi de 5 kredilik TÜRK DİLİ I dersinin ortalamaya katkısını hesaplayalım. Arasınav notu 54, Dönem Sonu notumuz 82 olsun.

* Dersin ortalaması: (54 x 0,3) + (82 x 0,7) = 73.6 ( Buradaki 0,3 % 30′u, 0,7 ise %70′i hesaplamaktadır. )
* Dersimizin geçme notu 73.6′dır ve bunun harf notu karşılığı BA'ye denk gelir. BA'nin katsayısı 3.30'dir.
* Dersimiz kredisi harf notu katsayı ile çarpılır. ( 5 kredi ) 5 x 3.30 = 16.5
* Böylelikle 5 kredilik Türk Dili I dersinin Not Ortalamanıza etkisi 16.5 olarak hesaplanır. Gördüğünüz gibi kredisi yüksek olan dersin notları yüksek olursa Genel Not Ortalamasına Katkısada o derece yüksek olmaktadır.

Not Ortalaması: Bu dönemde sadece 2 ders aldığınızı düşünerek (İNGİLİZCE I ve TÜRK DİLİ I ) hesap yapmıştık. Bu derslerin kredilerinin toplamı 3+5 = 8 ‘dir. Katsayıları ile çarpım sonucunda çıkan toplam değeri ise 6.0 + 16.5 = 22.5 olarak bulunur.

Bulduğumuz 23.6'yı aldığımız derslerin kredi toplamına böldüğümüzde ki oda; 22.5/8= 2.81 yapmaktadır.

2.81 bizim dönem sonu not ortalamamızdır.

Genel Not Ortalaması : Genel not ortalaması ise iki dönemdede aldığımız dersleri yukarıda anlattığımız şekilde hesaplayarak bulabiliriz.

Güz dönemi sonunda dönem sonu toplam değerimiz 22.5, bahar dönemi sonunda ise 25 olsun. Güz dönemi kredi toplamımız 8, bahar döneminde ise 12 olsun.

22.5 + 25 = 47.5, 8 + 12= 20 47.5/20= 2.37 Buda bizim Genel Not Ortalamamızı oluşturmaktadır. 2.0'ın üzerinde olduğu için o yıl başarılı olmuş ve FF almadığımız tüm derslerimizden geçmiş bulunuyoruz.

Böylelikle Aöf Kredili Sistem Not Hesaplama ve Not Ortalaması Hesaplama Sisteminide Öğrenmiş Bulunuyoruz.

Açıköğretim Facebook sayfamıza katılmak için buraya tıklayın.
https://www.facebook.com/acikogretim.aof/
Aöf Grubumuza katılmak için buraya tıklayın.

ylmzsngl

Forum Ahalisi
Bölüm:
İşletme
Peki zorunlu dersler olucakmı yoksa tüm dersler seçmelimi olucak. Eğer seçmeli olursa tüm sayısal dersleri eleyerek, sözel derslerden oluşan kredisi düşük fakat ders sayısı fazla bir yıl geçirmeye razıyım :) (İşletme 4. Sınıf için)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Peki zorunlu dersler olucakmı yoksa tüm dersler seçmelimi olucak. Eğer seçmeli olursa tüm sayısal dersleri eleyerek, sözel derslerden oluşan kredisi düşük fakat ders sayısı fazla bir yıl geçirmeye razıyım :) (İşletme 4. Sınıf için)
Kredili sistemde seçmeli ders olmayacaktır. Tüm dersler okulun verdiği ve geçmek zorunda olduğumuz dersler olacaktır.

mrtascr

Yeni Üye
Önlisanstan geçmiştimde 3. sınıf notlarım yüksek oldukca, bunlarda hesaplanıyor demi not ortalaması için.Yoksa direk 4. sınıftaki notlarım mı hesaplancak sisteme yeni geçildiği için, 3 hesaplanırsa 50den düşük olan bikaç dersi geçerim rahatlıkla çok iyi olur :D

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet şuana kadar ki bütün derslerinizin notlarının kredilerine oranı GENEL NOT ORTALAMANIZI oluşturacak.

musooo

Yeni Üye
Bölüm:
Çalışma Ekonomisi
geçerli dönem

ben 2. sınıftayım

1.sınıftan tüm derslerimi veriyorum bu bütünlemede

2.sınıftan ise muhasebe uygulamaları ortalamam 47 iktisat teorisi ise 33

not ortalamamda bu 2 dersi dd aldıgımı düşünürsek 2.00 üstünde tüm derslerden geçmiş olacakmıyım yoksa bu kaldığım dersleri seneye alacakmıyım

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
ben 2. sınıftayım

1.sınıftan tüm derslerimi veriyorum bu bütünlemede

2.sınıftan ise muhasebe uygulamaları ortalamam 47 iktisat teorisi ise 33

not ortalamamda bu 2 dersi dd aldıgımı düşünürsek 2.00 üstünde tüm derslerden geçmiş olacakmıyım yoksa bu kaldığım dersleri seneye alacakmıyım
Bu yıl kredili sistemde okuduysanız eğer evet geçersiniz. Yok yıllık sistemdeyim derseniz kredili sistemde bu yıl işlem göreceksiniz.

caneyyy

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
mrb ben işletme 3. sınıf öğrenncısıyım daha once kredılı sıstemde hıc okumadım 3. sınıfta 7 dersle beraber bırde 2. sınıftan tarıh ve tıcaret hukuku olmak uzere toplam 9 dersım vardı bunlardan 6 tanesını verdım ve butunlemeye tarıh tıcaret hukuku ve tvs kaldı butunlemeye yenı gırdım sonuclar bellı degıl henuz ama 2. sınıfın alttan derslerını versemde vermesemde 4. sınıfa gecebılırmıyım yanı oncekı sıstemdekı 1/3 paremı bu sıstemdede gecerli mi?? yardımcı olursanız cok sevınırım

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
mrb ben işletme 3. sınıf öğrencısıyım daha once kredılı sıstemde hıc okumadım 3. sınıfta 7 dersle beraber bırde 2. sınıftan tarıh ve tıcaret hukuku olmak uzere toplam 9 dersım vardı bunlardan 6 tanesını verdım ve butunlemeye tarıh tıcaret hukuku ve tvs kaldı butunlemeye yenı gırdım sonuclar bellı degıl henuz ama 2. sınıfın alttan derslerını versemde vermesemde 4. sınıfa gecebılırmıyım yanı oncekı sıstemdekı 1/3 paremı bu sıstemdede gecerli mi?? yardımcı olursanız cok sevınırım
2.sınıf derslerini veremezseniz 4.sınıf derslerini alamazsınız maalesef. İsterse sadece tek dersiniz kalmış olsun kural değişmez.

istanbulist

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
Merhaba,

ben 3.sınıf iktisat bölümü (2.senedeyim) okumaktayım. ve 6 dersden 3 ünü geçtim. anlattıklarınıza göre, . şuan 34 ün altında notum yok ve bu nedenle 4.sınıfa geçiyorum ancak koşullu geçyorum sanırım ve 4.sınıfta 2 dönem sonunda not ortalamam 2.00 nın üstünde olursa bu kaldığım yani FF hariç olan derslerimin bütününden geçmiş ve mezun olmuş mu oluyorum?

yardımcı olursanız çok sevinirim.

teşekkürler.

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Merhaba,

ben 3.sınıf iktisat bölümü (2.senedeyim) okumaktayım. ve 6 dersden 3 ünü geçtim. anlattıklarınıza göre, . şuan 34 ün altında notum yok ve bu nedenle 4.sınıfa geçiyorum ancak koşullu geçyorum sanırım ve 4.sınıfta 2 dönem sonunda not ortalamam 2.00 nın üstünde olursa bu kaldığım yani FF hariç olan derslerimin bütününden geçmiş ve mezun olmuş mu oluyorum?

yardımcı olursanız çok sevinirim.

teşekkürler.
Kaldığın derslerle birlikte üst sınıfın derslerinide alacaksı. Ama geçen yılın notları ancak sizin Genel Not Ortalamanıza etki edecek. Kaldığınız dersleri bu yılda göreceksiniz ve FF almadığınız ve GNO nuz 2.0 'ın üzerinde olursa geçeceksiniz.

spiel

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
Şimdi Güz ve Bahar dönemi demişler.
Mesela 1.sınıfta Güz döneminde 2 sınav var 1 ay arayla. :S
İlk sınavda ilk 4, sonraki sınavda 8 üniteden mi sorumluyuz. ??

Bi de Güz dönemindeki bu notlar galba yine yüzde 30, yüde 70 şeklinde hesaplanacak.
Kalırsak bi şekil Güz döneminin bütünlemesi de mi olacak.
Keza buna göre Bahar döneminde de aynısı olacak o halde. ?
Biraz fazla karışık geldi bana.

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Şimdi Güz ve Bahar dönemi demişler.
Mesela 1.sınıfta Güz döneminde 2 sınav var 1 ay arayla. :S
İlk sınavda ilk 4, sonraki sınavda 8 üniteden mi sorumluyuz. ??

Bi de Güz dönemindeki bu notlar galba yine yüzde 30, yüde 70 şeklinde hesaplanacak.
Kalırsak bi şekil Güz döneminin bütünlemesi de mi olacak.
Keza buna göre Bahar döneminde de aynısı olacak o halde. ?
Biraz fazla karışık geldi bana.

Evet o şekilde. Evet kalırsanız bütünleme olacak. Ama tarihi belli değil. Evet bahar dada aynızı olacak.

Lazrailet

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Ben 4. Sınıf işletme ogrencisiyim.butunlemelerden sonra maliyet muhasebesi kal tek ders olarak,onun haricinde hiç dersim yok.acaba benim durumum ne olur,bugün bı arkadas tek dersin kaldı diye sevinme kredinin dolması icin ders Alman gerekebilir dedi,böyle bir durum var mı acaba, yardımcı olursanız sevinirim arkadaslar

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Ben 4. Sınıf işletme ogrencisiyim.butunlemelerden sonra maliyet muhasebesi kal tek ders olarak,onun haricinde hiç dersim yok.acaba benim durumum ne olur,bugün bı arkadas tek dersin kaldı diye sevinme kredinin dolması icin ders Alman gerekebilir dedi,böyle bir durum var mı acaba, yardımcı olursanız sevinirim arkadaslar

Kaldığınız derisn karşılığında hangi dersler intibak edildiyse onları alacaksın. 2 derstir büyük ishtimalle birini güz birini bahar döneminde alcaksındır.

marfatih

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
23.6 + 25 = 48.6, 8 + 12= 24 48.6/24= 2.025 Buda bizim Genel Not Ortalamamızı oluşturmaktadır. 2.0'ın üzerinde olduğu için o yıl başarılı olmuş ve FF almadığımız tüm derslerimizden geçmiş bulunuyoruz.

8+12=20 değilmi niye 48,6 yı 24 e bölüyoruz

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
23.6 + 25 = 48.6, 8 + 12= 24 48.6/24= 2.025 Buda bizim Genel Not Ortalamamızı oluşturmaktadır. 2.0'ın üzerinde olduğu için o yıl başarılı olmuş ve FF almadığımız tüm derslerimizden geçmiş bulunuyoruz.

8+12=20 değilmi niye 48,6 yı 24 e bölüyoruz
Burda bir hata yapılmış sanırım. Düzelttireceğim.

ozenccam

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Hesaplama Yanlış Arkadaşlar...

Ingılızcenın ortalaması 50.5 oluyorsa CB değil CC dir. Onunda Harf Notu Katsayısı 2,0 dır.

Siz CD yani 1,7 yani Cd almışsınız.
Oda Otomatikmak ortalamayı etkilemiş.

Af Kredili Sistem - Ortalama Hesaplama Adresinden Otomatik Hesaplayabilirsiniz.

ulubeg

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Benim anlamadığım bahar dönemi derslerini neye göre alıyoruz.4.sınıftayım derslerimin hepsi 7.yarıyıl olarak geçiyor.Bahar döneminde de girecek miyim sınava? Güz dönemi ortalamam 2,00 geçse ben mezun olmuyor muyum? Bahar döneminide mi bekliyecem bi de.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara