Formasyon kaldırıldı

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Arkadaşlar, yök ün 5 nisan tarihli kararını görmediniz mi? formasyon kaldırıldı, öğretmen olma hakkımız elimizden alınıyor. ben bu konuyla ilgili bu sitede hiç bir yazı göremedim, her yerde tepkiler, protestolar olurken, burada var da ben mi göremedim ya da hiç kimsenin dikkatini çekmedi mi bu?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet formasyon kaldırılalı çok oldu. 5 Nisandan daha önce alınmış bir karar bu. Ben bir çok yerde özellikle facebook sayfamızda bunu anlattım. Formasyon kaldırıldı ve yerine tezsiz yüksek lisans imkanı getirildi.

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Ama admin YÖK' ün aldığı kararda tezsiz yüksek lisanstan falan hiç bahsetmiyor. sadece kaldırılacak diyor. Tezsiz yüksek lisansın formasyonun yerine verileceğine dair kaynak nerede var , bana yardımcı olabilirmisin. incelemek istiyorum, teşekkür ederim.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Belfin bir kaç ay önce açıklandı. Linkini tekrar bulup paylaşacağım.

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
tamam admin.

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
BENDE duydum okudum kaldırılmış diye yazıyor her yerde ama alınan kararlara baktım tam detaylı açıklama verilmemis tam anlayamadım ama mevcut öğrencilerin işlemi bittikte sonra uygulanacak türünden bir yazı gördüm yani bence bizleri kapsamaz gibe geilyor örnegin ben t.d.e 3.sınıf öğrencisiyim artık yeni kayıt olanları kapsayabilir çünkü biz başladığımızda böyle bir karar yoktu 2009 da formasyom veriliyordu 2009 2010 2011 2012 de bile formasyom alma hakkı verildi o zaman sart 2.50 not ortalmasına göre yapıldı ve bu kara 2012 de alındı bizleri kapsamaması gerkiyor belki kapsamaz ama zorlayabilir bu yılda tezsiz yüksek lisans getirildi diye öğrendim yani eski sistem ales sınavı diye biliyorum ne kadar doğru bilmiyorum ya bide arkadaşlar birçok bölüm hem örgünde hemde aöf.kapatıldı diye duydum bizi inşallah kapsamıyordur bu konuda detaylı bilen varsa yardımcı o9lursa sevinirim:)

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) rektörlere gönderdiği bir yazı ile 5 Nisan günü yapılan toplantıda alınan karar gereği Fen Edebiyat fakültesi öğrencilerine pedagojik formasyonu ve eğitim fakültelerinin bazı bölümlerinin ikinci öğretimlerini kaldırdığını duyurdu. 21 Mart günü yapılan Öğretmen Çalışma Grubu’nun yaptığı toplantıya atıfta bulunulan kararın sebebi olarak bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterildi.

YÖK’ün rektörlere gönderdiği kararlar şöyle sıralandı:

a) Yüksek Öğretim Genel Kurulu’nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-2013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik prgramlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c) Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verildi.

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Sırma mevcut öğrencilerin işlemi bittikten sonra, yani şu anda formasyon alanlar var onlar bittikten sonra diyor.

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
MEB,Öğretmen yetiştirme müdürü açıklama yapmış.Henüz şu anda Fen Edebiyat bölümünde okuyan ve dışarıdan formasyon alan öğrencilerin formasyona devam edeceğini,
Bu yıl yapılan üniversite sınavı sonucunda Fen Edebiyat fakültelerine girecek olan öğrencilere formasyon verilmeyeceğini söylemiş.

AÖF le ilgili bir açıklama yok.Arkadaşlar YÖK ve MEB bilgi edinmeye yazarlarsa 15 gün içinde bir cevap alırlar ona göre yönlerini belirlerler.Konu daha çok Fen Edebiyat için geçerli.

Önümüzdeki yıldan itibaren sadece 97 eğitim fakültesinin öğretmen yetiştireceğini söylemiş.

AÖF ten hiç bahsetmemiş.Büyük ihtimalle hukuken vermeleri gerekir ama bakanlıktan cevap istemek en doğrusu bence…

BilgeC

Yeni Üye
''b) Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,''

Burda türk dili ve edebiyatından bahsetmiyor hariçin altını çizerek... Türk dili ve edebiyatı bölümü başlı başına öğretmenlik gerektiren meslek çok kafam karıştı ayrıca a maddesinde ve b maddesinde herikisindede okulöncesi öğretmenlik geçiyor hem durdurulup hem kapıltılmaya hariç kılınmak çok entresan

BilgeC

Yeni Üye
Bu arada tezsiz yüksek lisanstaki şartlar nedir not ortalaması kaadeye alınıyormu bir sınavdan geçiyor muyuz bunun açıklasını yapar mısınız

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
BilgeC, B maddesi aöf T. diliyle alakalı değil zaten. orada bazı öğretmenlik bölümleri hariç, diğerlerinin ikinci öğretimlerinin kapatılacağından bahsediyor. T. dili bölümü formasyon almadıktan sonra öğretmenlik olarak görülmüyor zaten. ama tezsiz yüksek lisans bize o hakkı veriyormuş. alesten en az 80 civarı puan almamız gerekiyor. bu da sınavda sorulacak 160 sorudan 120 civarında soru yapmamızı gerektiriyor. Muhtemelen diploma notumuzunda belli bir yüzdesi eklenecek, bu konuyu araştırıyorum, bir şeyler öğrendiğimde paylaşırım.

BilgeC

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim belfin aydınlattığın için.Umarım hakkımızda sonuçlar iyi olur.

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Rica ederim.

BilgeC

Yeni Üye
Arkadaşlar şimdi ben açıköğretim türkdili edebiyatı 2. sınıf okuyorum 3.e geçecem inş bu yıl ve aynı zamanda kpss sınavına gircem bu yıl en son 2010 da girmiştim.Peki önlisanstan mı ortaöğretimdenmi gircem kimisi ortaöğretim kimisi önlisans diyor yardım ederseniz sevinirim.2010 da ortaöğretimden girdim.

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
LİSANS mezunları lisanstan yada mezun olacak durum varsa
ÖNLİSANS mezunları önlisanstan yine mezun olabilecek durumda olanlarda
LİSE mezunları ortaöğretim den girecekler yani bilgeç sen eğer şuan lise mezunu olarak görünüyorsan ortaöğretimden girecen daha lisans mezunu olmana 2.yıl var yani tam emin değilim ama sen şuan edebiyat 4.sınıf olsaydın lisansa girerdin mezun olacak durumda olacağın için girerdin hayırlısı inşallah...

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
yani önlisans mezunu değilsen bu yıl ortaöğretimde giriyorsun

sustum

Yeni Üye
öğretmen olamayacaksak ne olacağız.bir de tekrar verilecek diyorlar.büroyu aradım tezsiz yüksek lisans hakkında bir bilgilerinin olmadıklarını söylediler.diplomayı alınca dershanelerde en azından öğretmenlik yapabilirmiyiz bilen bir arkadaş cevaplarsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
öğretmen olamayacaksak ne olacağız.bir de tekrar verilecek diyorlar.büroyu aradım tezsiz yüksek lisans hakkında bir bilgilerinin olmadıklarını söylediler.diplomayı alınca dershanelerde en azından öğretmenlik yapabilirmiyiz bilen bir arkadaş cevaplarsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Öğretmenlik dışında ilerleyen yıllarda daha farklı imkanlar sunulacaktır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ