İlginç Edebi Anekdotlar

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı

Doktor Abdullah Cevdet'le Süleyman Nazif hemşehri olmalarına rağmen pek anlaşamazlarmış, daha doğrusu Nazif Cevdet'i pek sevmezmiş. Bu arada cevdet bir zamanlar Türk ırkı çirkinleşti, Macarlardan damızlık erkek getirelim diyen sapık fikirli ve çirkin suratlı bir adamdır.
bir gün S. Nazif'e sormuşlar "yahu üstad bu adamın sevdiğin hiçbir tarafı yok mu ?"
Nazif de şöyle cevap vermiş: Bir tek huyunu seviyorum, Sireti suretine aksetmiş, demiş.

SUSTURUCU TEDAVİ
Zamane gençlerinden biri,bir toplantıda Akif’i küçük düşürmeye çalışıp:
- Siz baytardınız, değil mi? Demiş.
Akif, istifini bozmadan şu cevabı vermiş:
- Evet,bir yeriniz mi ağrıyordu?

Cemal Süreyya bir arkadaşıyla girdiği bir iddia sonucunda adındaki bir harfi atarak Cemal Süreya olmuştur. Bunu "Elma" isimli şiirinin son dizesinde "Adımın bir harfini atıyorum" diyerek dile getirir. Yıllar sonra Süreyya Evren isimli yazar ise "ben de bu y yi alır adıma eklerim diyerek" Süreyyya Evren olmuştur.
Yahya Kemal'e sormuşlar "Ankara'nın nesi güzel?" diye...
verdiği cevap İstanbul aşkını dile geirir gibidir:
-İstanbul'a dönüşü...

ÇIKMAYAN MANA
Mehmet Akif, Baytar Mektebi’nde müdür muavini olarak çalıştığı bir dönemde, muhasebeden gelen bir yazıyı anlayamaz. Yazıyı kaleme alan Salih Efendi’yi aratarak yazıda ne demek istediğini sorar:.:
-“ Salih Efendi İki türlü mana çıksın diye böyle yazdık efendim” cevabını verince, Akif dayanamaz ve:
-Hayret doğrusu, der. Biz birini bile çıkartamadık da.

ANLADIĞININ İSPATI
Tanıdıklardan biri, yazdığı romanın müsveddelerini Neyzen Tevfik’e göstererek fikrini sorar:
Neyzen beğenmediğini ifade edince, adam:
-İyi ama, der. Siz hiç roman yazmadınız ki!
Neyzen Tevfik şu cevabı verir:
-Ben yumurtanın tazesini bayatını iyi anlarım. Ama bu güne kadar hiç yumurtlamadım.

YIKA DA GETİR
Süleyman Nazif ve Abdülhak Şinasi birlikte yemek yerken, Şinasi garsonu çağırır ve su ister. Şinasi’nin kirden ve mikroptan eldivenle el sıkacak derecede korktuğunu bilen Süleyman Nazif garsona seslenmeden edemez:
-Oğlum, beyefendinin suyunu yıka da öyle getir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ